TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Į JAV valstybės sekretoriaus postą taikantis R.Tillersonas atsisakė pavadinti V.Putiną karo nusikaltėliu

Rexas Tillersonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rexas Tillersonas
Šaltinis: 15min
3
A A

Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo pasirinktas kandidatas į valstybės sekretoriaus postą Rexas Tillersonas trečiadienį lankosi Senate. Jo laukia klausimai, kurie turėtų padėti senatoriams apsispręsti dėl kandidatūros tvirtinimo.

Buvęs „ExxonMobil“ vadovas 64-erių metų R.Tillersonas taptų vienu svarbiausių užsienio politikos veikėjų JAV. Oponentus neramina jo glaudūs ryšiai su Rusija ir ypač jos lyderiu Vladimiru Putinu.

Teksase gimęs R.Tillersonas pradėjo dirbti „Exxon Mobil Corp.“ 1975 metais, vos baigęs universitetą. Prieš tapdamas šios korporacijos vadovu jis betarpiškai susidūrė su įvairiais naftos verslo iššūkiais ir ėjo pareigas bendrovės padaliniuose JAV, Jemene bei Rusijoje.

Savo kalboje, kurią dar prieš klausymus Senate išplatino „The Washington Post“, R.Tillersonas pabrėžė, kad būtinas „atviras ir aiškus dialogas su Rusija“. Jo teigimu, kovoje su terorizmu su Rusija galima atrasti bendrų interesų ir reikėtų juos puoselėti.

„Turime būti tvirti ir ginti Amerikos ir sąjungininkų interesus“, – čia pat pridūrė kandidatas į JAV diplomatijos vadovo postą.

„Rusija privalo žinoti, kad mes atsakingai žiūrėsime į savo įsipareigojimus sąjungininkams, o ji turės atsakyti už savo veiksmus“, – pabrėžė R.Tillersonas.

Kalbėdamas apie Krymo aneksiją, R.Tillersonas darė išvadą, kad ją paskatino ir JAV lyderystės trūkumas. Tokius pačius procesus jis įžvelgė ir Kinijos bandyme „perbraižyti žemėlapį“.

„Kinija jau įrodė norinti veikti viena, siekti tik savo tikslų, kurie kartais prieštarauja Amerikos interesams. Privalome užsiimti tuo, ką matome, o ne tuo, ko tikimės“, – sakė R.Tillersonas JAV Senato posėdyje.

„Ji nebuvo patikimas partneris ir nepasinaudojo savo visa įtaka Šiaurės Korėjai pažaboti“, – pridūrė jis.

Vis dėlto, jis patvirtino, kad pagrindinė jo kaip valstybės sekretoriaus užduotis bus įveikti „Islamo valstybę“. „Prioritetai negali būti keli. Ir dabar pagrindinis prioritetas turėtų būti – įveikti ISIS“, – sakė buvęs „ExxonMobil“ vadovas.

„Esu inžinierius. Siekiu suprasti faktus, sekti jais ir pritaikyti logiką tarptautiniuose santykiuose“, – teigė jis.

R.Tillersono kalbą nutraukė protestuotoja, kuri ragino Senato narius atmesti jo kandidatūrą dėl jo praeities „ExxonMobil“ kompanijoje, užsiimančioje dujų ir naftos gavyba bei prekyba.

Susilaikė nuo kritikos V.Putinui

Kandidatas į JAV valstybės sekretoriaus postą pasmerkė Krymo aneksiją ir pritarė teiginiui, kad Minsko susitarimas nėra pilnai įgyvendintas, tačiau atsisakė įvardinti Rusiją kaip pagrindinį trukdį taikos palaikymui.

R.Tillersonas pripažino, kad NATO pajėgų dislokavimas Baltijos valstybėse ir Lenkijoje yra tinkamas atsakas Rusijai, kuri „supranta jėgos kalbą“.

Tiesa, kandidatas į diplomatijos vadovo postą atsisakė tiesiogiai priskirti atsakomybę Vladimirui Putinui dėl kibernetinių išpuolių JAV rinkimų kampanijos metu.

„Ar Vladimiras Putinas yra karo nusikaltėlis?“, – paklausė M.Rubio, vardindamas Rusijos karinių pajėgų veiklą Sirijoje. „Aš nenaudočiau tokio termino“, – atrėžė R.Tillersonas.

„Tai galimas dalykas“, – senatoriaus Marco Rubio paklaustas, ar Rusijoje toks išpuolis gali būti organizuotas su V.Putino žinia, sakė jis.

„Ar Vladimiras Putinas yra karo nusikaltėlis?“, – paklausė M.Rubio, vardindamas Rusijos karinių pajėgų veiklą Sirijoje. „Aš nenaudočiau tokio termino“, – atrėžė R.Tillersonas.

M.Rubio vardinant V.Putino nusikaltimus ir jam metamus kaltinimus dėl opozicijos atstovų žudymo, R.Tillersonas kartojo, kad jam trūksta konkrečios informacijos ir jis nenori spręsti.

Paklaustas, ar jie su Donaldu Trumpu jau aptarė galimą politiką Rusijos atžvilgiu, R.Tillersonas senatorių nuostabai pareiškė, kad šia tema jie nekalbėjo.

Buvusio „ExxonMobil“ vadovo manymu, sankcijos turėtų būti taikomos taip, kad nepakenktų amerikiečių interesams. Jo teigimu, su Rusija galima bendradarbiauti, tačiau tuo pat metu išlikti konkurentais tam tikrose srityse.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min