Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Į laisvę paleistas Baltarusijos aktyvisas Alesius Beliackis žada tęsti kovą

Alesius Beliackis teismo salėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Alesius Beliackis teismo salėje
Šaltinis: BNS
0
A A

Baltarusija šeštadienį netikėtai paleido iš kalėjimo garsų teisių gynėją Alesių Beliackį, kuris buvo kalinamas nuo 2011 metų, prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai slopinant opoziciją.

Iškart po to, kai iš savo griežto režimo kolonijos atvyko į sostinę Minską, šis 51 metų aktyvistas pažadėjo tęsti savo darbą, kuris ne vienus metus trikdė šalies valdžią.

„Darysiu tai, ką dariau anksčiau“, – sakė A. Beliackis, kuris buvo skusta galva ir vilkėjo juodus marškinėlius bei juodą švarką.

„Buvau paleistas visos pasaulinės bendrijos solidarumo ir paramos dėka“, – sakė jis kelioms dešimtims šalininkų, pasitikusių jį geležinkelio stotyje.

Darysiu tai, ką dariau anksčiau

„Štai kodėl buvau paleistas vieni metai aštuoni mėnesiai pirma laiko. Manau, kad netrukus turėtų būti paleisti kiti politiniai kaliniai“, – sakė jis.

A.Beliackis yra žmogaus teisių gynimo organizacijos „Viasna“, padedančios politinių represijų aukoms, lyderis. Jis yra gavęs kelis garbingus Europos apdovanojimus ir kelis kartus buvo nominuotas Nobelio taikos premijai.
Jis buvo sulaikytas 2011 metų rugpjūčio pradžioje Minske ir lapkritį nuteistas kalėti 4,5 metų griežto režimo pataisos kolonijoje, nes buvo pripažintas kaltu nesumokėjęs mokesčių už lėšas, laikytas užsienio bankų (Lenkijos ir Lietuvos) sąskaitose.

A.Beliackis šias lėšas planavo naudoti pagalbai nukentėjusiems nuo represijų, tačiau negalėjo oficialiai įregistruoti savo organizacijos Baltarusijoje.

Duomenis apie A.Beliackio sąskaitas Minskui perdavė Lenkijos prokuratūra ir Lietuvos Teisingumo ministerija. Vilnius ir Varšuva vėliau šį žingsnį pripažino klaida ir atsiprašė A.Beliackio artimųjų.

A.Beliackis sakė, kad buvo paleistas pritaikius amnestiją, ir pridūrė, kad jo kolonijos viršininkas jį apie tai informavo anksčiau šeštadienį.

„Dėl kažkokios priežasties jie įsodino mane į greitosios pagalbos automobilį ir nuvežė į geležinkelio stotį, – sakė jis. – Traukinyje vienas nepažįstamas žmogus paskolino man savo telefoną, kad galėčiau paskambinti žmonai“.

A.Beliackio, kuris taip pat yra „International Federation for Human Rights“ (FIDH) viceprezidentas, šeima ir kolegos sakė nesitikėję jo paleidimo pirma laiko.

„Tai mums visiškai netikėta“, – sakė „Viasna“ lyderio pavaduotojas Valentinas Stefanovičius, kuris pridūrė, jog šis paleidimas dar labiau netikėtas yra dėl to, kad A.Beliackis turėjo du oficialius papeikimus iš kalėjimo pareigūnų.

„Antras buvo už duonos gabaliuką, paimtą iš valgyklos“, – sakė V.Stefanovičius.

Nuo 1994 metų Baltarusiją valdantis A.Lukašenka susidorojimą su žmogaus teisių gynėjais ir politine opozicija pradėjo po 2010-ųjų gruodžio, kai buvo perrinktas prezidentu dar vienai kadencijai, nepaisant masinių protestų dėl šių rinkimų rezultatų klastojimo.

Po mitingų šimtai žmonių, tarp kurių buvo ir opozicijos lyderiai, areštuota, jų namuose darytos kratos.

Keliolika opozicijos veikėjų, laikomų sąžinės kaliniais, lieka Baltarusijos kalėjimuose.

Dabartinis režimo žingsnis susijęs su Rusijos agresija prieš Ukrainą

A.Lukašenka, kartą JAV pavadintas paskutiniu diktatoriumi Europoje, naudojosi A.Beliackio teismo procesu, kad paremtų savo kaltinimus, esą Europa siekia jį nuversti vietinės opozicijos rankomis.

Vakarų raginimai A.Lukašenkai liautis persekiojus opoziciją, davė nedaug vaisių.

Tačiau šį šeštadienį politologai sako, kad A.Beliackio paleidimas į laisvę gali reikšti, jog A.Lukašenkai nerimą kelia Maskvos elgesys su draugiška Ukrainos slavų tauta; todėl jis nori taikytis su Europos Sąjunga.

„Dabartinis režimo žingsnis susijęs su Rusijos agresija prieš Ukrainą“, – sako politologas Aleksejus Korolis, pažymėdamas, kad ūmųjų lyderį valdo troškimas išsaugoti savo kietą valdžią.

„Ir jis gali likti vadžioje tik jeigu Baltarusija liks nepriklausoma, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. – Režimui vėl reikia gelbėti savo įvaizdį Vakarų akyse“. Organizacijos „Viasna“ teisininkas Vladimiras Labkovičius dar pridūrė: „Pirmą kartą po 2001-ųjų rugsėjo politinis kalinys Baltarusijoje paleidžiamas pirma laiko“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min