Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 26d. 17:54

I.Strelkovas – antikvariatą mėgstantis Kremliaus teroristas, įtariamas 1992 metais dalyvavęs Bosnijos musulmonų žudynėse

Igoris Strelkovas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Igoris Strelkovas

Igoris Strelkovas yra laikomas prorusiškų rytų Ukrainos teroristų grupuočių vadu. Šis 43 m. vyras tapo vienu iš geriausiai atpažįstamų veidų tiek Rusijos, tiek Vakarų šalių žiniasklaidoje. Dabar aiškėja naujų faktų apie jo praeitį – manoma, kad jis dalyvavo 1992 metų etniniuose musulmonų valymuose Bosnijoje.

Penktadienį pasirodė naujos informacijos apie galimą teroristo praeitį. Bosnijos žiniasklaida skelbia, kad I.Strelkovas galėjo dalyvauti 1992 metais Bosnijos Višegrado mieste vykusiuose etniniuose musulmonų valymuose, skelbia ibtimes.co.uk.

Bosnijos žiniasklaida paskelbė nuotrauką, kurioje matyti jaunas I.Strelkovas Višegrade su rusų samdiniu Bobanu Indičium, kuris priklausė serbų brigadai, apsiautusiai miestą. Iš šios nuotraukos galima daryti išvadą, kad teroristams Ukrainoje vadovaujantis I.Strelkovas taip pat dalyvavo ir Bosnijos musulmonų žudynėse.

Šiame mieste buvo nužudyta mažiausiai 3000 musulmonų. Vyrai buvo suvaryti į vieną vietą ir sušaudyti, šimtai moterų išprievartautos „Vilina Vlas“ viešbutyje. Moterys, vaikai, seni žmonės būdavo uždaromi namuose ir sudeginami gyvi.

Buvęs karininkas Azizas Tafras bosnių žiniasklaidai liudijo, kad I.Strelkovas dalyvavo liejant kraują Bosnijoje, jis neva buvo Pirmosios kazokų divizijos narys, o vėliau kovėsi Sarajeve.

Kopijuoja citatas iš forumo

Socialiniuose tinkluose dažnai pasirodo didelį atgarsį sukeliančios jo citatos ir pareiškimai, rašo naujienų portalas newrepublic.com. Vis dėlto, daugelis žmonių nežino, kad socialiniuose tinkluose pasirodantys I.Strelkovo žodžiai visada būna nukopijuoti iš vieno internetinio forumo, kuriame diskutuojama apie antikvarinius daiktus. Forume jis pasirašo slapyvardžiu „Katinas“. Iš čia jo citatos yra kopijuojamos į socialinius tinklus „Facebook“, „Vkontakte“, „Livejournal“ ir kitus. 

Per daugiau negu keturis mėnesius net Rusijos žurnalistai neišmoko atskirti tikrojo I.Strelkovo pareiškimų nuo klastočių, kurios vėliau patenka ir į JAV žiniasklaidą.

Daugelį jo citatų platina ištikimi I.Strelkovo gerbėjai, o kitus pareiškimus paviešina ukrainiečių aktyvistai.  Dėl šios priežasties kartais yra labai sunku patikrinti citatų autentiškumą. Pavyzdžiui, vieną sykį pasirodė neva I.Strelkovo išplatintas pareiškimas kazokams, kuriame jie raginami rengtis mažiau provokuojančiai, kad nebūtų seksualiai jaudinami kaukaziečių gretose kovojantys gėjai.

Virtualioje erdvėje taip pat buvo išplatintas pareiškimas apie tai, kad neva I.Strelkovo vadovaujamiems teroristams buvo liepta persirengti civiliais drabužiais ir grįžti atgal į Rusiją. Per daugiau negu keturis mėnesius net Rusijos žurnalistai neišmoko atskirti tikrojo I.Strelkovo pareiškimų nuo klastočių, kurios vėliau patenka ir į JAV žiniasklaidą.

I.Strelkovas savo pareiškimus skelbia antikvariato mėgėjų svetainėje, nes prieš tapdamas teroristų vadeiva, jis buvo pagarsėjęs tarp entuziastų, kurie laisvalaikiu imituoja istorinių mūšių eigą. „Katinas“ ypatingai mėgo atkartoti 1918 – 1920 m. vykusius Rusijos pilietinio karo mūšius, jose prisiimdamas „baltųjų“ karininko vaidmenį. 

Dar viena įdomi detalė yra ta, jog sau pavaldžius teroristus I.Strelkovas apdovanodavo Šv. Jurgio kryžiais, kuriais buvo pagerbiami kariai carinėje Rusijoje. 

I.Strelkovą ypatingai žavi „baltųjų“ generolas Michailas Drozdovksis, kuris buvo nužudytas mūšyje su bolševikais. Dar viena įdomi detalė yra ta, jog sau pavaldžius teroristus I.Strelkovas apdovanodavo Šv. Jurgio kryžiais, kuriais buvo pagerbiami kariai carinėje Rusijoje. Kryžius jis gavo iš antikvariato parduotuvę Maskvoje turinčio savo draugo. 

Skelbiasi kovojęs Čečėnijoje

Nėra tiksliai žinoma, ar I.Strelkovas, prieš atvykdamas į Ukrainą, turėjo karinės patirties. Nors jis pats skelbiasi, kad yra kovojęs Čečėnijoje, tačiau šie duomenys nėra patvirtinti. Kai kurie Rusijai simpatizuojantys asmenys teigia, kad I.Strelkovas ankščiau dirbo Rusijos vyriausiajai žvalgybos valdybai „GRU“. Kiti teigia, kad teroristų vadeiva susijęs su Rusijos federaline saugumo tarnyba.

Nepaisant neaiškios I.Strelkovo praeities, jis šiuo metu turi daugybę gerbėjų visoje Rusijoje. Neseniai atliktame vieno Rusijos žurnalisto tyrime paaiškėjo, kad šios šalies pokalbių laidose I.Strelkovo vardas minimas dažniau negu Vladimiro Putino. Reikia nepamiršti, kad Rusijos lyderis yra ypatingai dėkingas I.Strekovui dėl susiklosčiusios padėties rytų Ukrainoje. 

Vis dėlto, šiuo metu teroristų vadeiva yra kaltinamas dėl tarptautinio terorizmo ir dėl to, tikėtina, V.Putinui nebėra parankus. Tikėtina, kad greitu metu Kremliaus šeimininkas atsiribos nuo juodą darbą atlikusio „katino“. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min