Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 15d. 05:31 , atnaujinta: 2014 gruodžio 15d. 19:18

Įkaitų drama Sidnėjuje baigėsi: užpuolikas nukautas

Įkaitų drama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Įkaitų drama

Pirmadienį mažiausiai vienas žmogus Sidnėjaus kavinėje įkaitais buvo paėmęs apie dvidešimt žmonių. Įkaitų drama truko daugiau negu 16 valandų, kol galiausiai vietos policija nusprendė šturmuoti pastatą. Per šturmą du žmonės žuvo, dar trys yra sunkiai sužeisti. Pranešama, kad užpuolikas taip pat buvo nukautas.

9.45 val. ryto vietos laiku gavusi pranešimą apie incidentą, policija uždarė Martin Place gatvę, kurioje yra „Lindt Chocolat“ kavinė, iš aplinkinių pastatų evakavo žmones.

Ekspertai teigia, kad užpuolikas ne atsitiktinai pasirinko šią vietą – tiesiai prieš kavinę yra „Channel 7“ televizijos kanalas. Jis įkaitus taip pat ragina skleisti informaciją – skambinti žiniasklaidai, naudotis socialiniais tinklais.

Užpuolikas pareikalavo jam gauti „Islamo valstybės“ vėliavą ir leisti pasikalbėti su Australijos premjeru. 

VIDEO: Policija šturmuoja kavinę

19.18 val. Užsienio žiniasklaidos priemonės viena po kitos skelbia, kad užpuolikas iš tiesų nukautas.

18:35 val. Užpuolikas nukautas?

TV kanalas „Sky News“ pranešė, kad jų turimais iki galo nepatvirtintais duomenimis tarp dviejų per šturmą žuvusių žmonių buvo ir užpuolikas.

17:41 val. Įkaitų drama baigėsi

Australijos TV kanalas „9 news“ praneša, kad, policijos duomenimis, įkaitų drama baigėsi. 

Patvirtinta, kad du žmonės žuvo, dar trys buvo sunkiai sužeisti. 

17:26 val. Policija šturmuoja kavinę

Praėjus beveik 16 valandų nuo įkaitų dramos pradžios, Australijos policija nusprendė šturmuoti kavinę. Šiuo metu pranešama apie garsius sprogimus ir šūvių garsus įvykio vietoje, praneša itv.com. Mažiausiai du įkaitai buvo sužeisti.

 

Policija nusprendė šturmuoti „Lindt“ kavinę po to, kai iš jos neseniai pavyko ištrūkti penkiems arba šešiems įkaitams.

Liudininkai matė kaip iš kavinės policijos pareigūnai išveda verkiančią moterį. 

Policijos šturmo vaizdo įrašą galite pamatyti čia. 

16.33 val. Leista paviešinti užpuoliko tapatybę

Sidnėjaus pareigūnai žiniasklaidai leido paviešinti asmens, paėmusio įkaitus kavinėje, tapatybę. Tai – 49-erių pabėgėlis iš Irano Manas Monisas, save pasiskelbęs šeichu.

Šeichas Manas Haronas Monisas gimė Irane, o į Australiją pabėgo 1996 m. Jis sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio jau anksčiau, kuomet sėjo neapykantą šalyje prisidengdamas „kova už taiką“. Šis asmuo siuntė neapykantos kupinus laiškus Afganistane žuvusių Australijos karių šeimoms.

„9 News Australia“ nuotr./Manas Mosis
„9 News Australia“ nuotr./Manas Mosis

2009 m. lapkritį islamistas teisme aiškino esantis kovotojas už taiką. Teismas jam buvo skyręs 300 valandų viešųjų darbų bausmę.

2013 m. lapkritį jis buvo apkaltintas savo buvusios žmonos Noleenos Pal žmogžudystės organizavimu. Moteris buvo subadyta ir padegta. Tiesa, pakankamo kiekio įrodymų dėl S.M.H.Moniso bendradarbiavimo organizuojant žmogžudystę nebuvo pateikta.

Galiausiai 2014 m. balandį jis buvo apkaltintas dėl seksualinio smurto prieš septynias moteris. Vyriškis tuo metu dirbo „dvasiniu gydytoju“ ir aiškino, kad yra astrologijos, numerologijos, meditacijos ir juodosios magijos ekspertas.

Spalį jam buvo pateikta dar 40 kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo.

Gruodžio pradžioje socialiniame tinkle pabėgėlis iš Irano pareiškė, kad anksčiau atmesdavo islamo autoritetų viršenybę, tačiau dabar jau save gali vadinti musulmonu.

14.55 val. Paskelbta vaizdo medžiaga su įkaitais

„Youtube“ paskelbtos keturios filmuotos medžiagos, kuriose, manoma, yra kavinėje laikomi įkaitai. Jie prieš kamerą atkartoja tą pačią kalbą – perduoda užpuoliko reikalavimus.

Įvykdžius pirmąjį – kuo skubiau į kavinę atgabenti IS vėliavą – esą bus paleistas vienas įkaitas. Antrasis – visos televizijos turi transliuoti naujienas iš įvykio vietos ir paskelbti, kad tai – ataka prieš Australiją dėl IS. Trečiasis – suteikti galimybę teisiogiai pasikalbėti su premjeru. Tuomet esą bus paleisti dar penki įkaitai.

Filmuotoje medžiagoje įkaitė perduoda užpuoliko žodžius, kad aplink kavinę yra padėtos trys bombos, ir jeigu reikalavimai nebus kuo greičiau išpildyti, jos bus susprogdintos.

Netrukus po medžiagų paskelbimo, jos buvo pašalintos iš „Youtube“. Žiniasklaida paskelbė, kad policija paprašė jos vaizdų neviešinti.

Kadras iš filmuotos medžiagos/Įkaitė Sidnėjaus kavinėje
Kadras iš filmuotos medžiagos/Įkaitė Sidnėjaus kavinėje

13.37 val. Du pabėgę įkaitai – ligoninėje

Du iš penkių įkaitų, kuriems pavyko pasprukti iš kavinės, nugabenti į ligoninę. Vienam reikėjo medikų pagalbos dėl su ne įkaitų situacija susijusios sveikatos problemų, kitas patyrė šoką.

Penki įkaitai nebuvo paleisti, o jiems pavyko pabėgti nuo užpuoliko. Jiems ištrūkus buvo matyti, kaip ekstremistas yra akivaizdžiai susinervinęs ir rėkia ant kitų įkaitų.

CNN aiškina, kad penki įkaitai nebuvo paleisti, o jiems pavyko pabėgti nuo užpuoliko. Jiems ištrūkus buvo matyti, kaip ekstremistas yra akivaizdžiai susinervinęs ir rėkia ant kitų įkaitų.

13.11 val. Užpuolikas – žinomas policijai

Asmuo, įkaitais laikantis žmones kavinėje, yra žinomas policijai. Kelios Australijos žiniasklaidos priemonės „Twitter“ tinkle pranešė žinančios jo tapatybę, tačiau policijos prašymu jos neviešins.

12.35 val. Daugiau kaip 40 Australijos musulmonų grupių smerkia išpuolį

Daugiau kaip 40 Australijos musulmonų grupių pirmadienį bendrai pasmerkė išpuolį Sidnėjaus kavinėje, kur buvo paimta įkaitų ir iškabinta islamistų vėliava.

„Atmetame bet kokį bandymą atimti nekaltą bet kokios žmogiškos būtybės gyvybę ar sukelti baimę ir siaubą jų širdyse“, – sakoma pareiškime, kuriame priduriama, kad incidentas Sidnėjuje yra niekingas aktas.

11.59 val. Kavinė – be elektros

Žurnalistai iš įvykio vietos pranešė, kad kavinėje, kurioje laikomi įkaitai, išjungta elektra. Nėra aišku, kas tai nusprendė padaryti – policija ar užpuolikas. Neatmetama, kad taip pareigūnai galbūt siekia psichologiškai paveikti ekstremistą ir rengiasi šturmui.

10.41 val. Džihadistų vėliava – „skydas“ nuo snaiperių

„Channel 7“ teigimu, daugumą įkaitų kavinėje suvaryti į vieną į kampą. Keli iš jų verčiami laikyti juodą vėliavą su arabišku užrašu prie lango, blokuodami vaizdą snaiperiams.

„Wikipedia“ iliustr./Įkaitų laikoma vėliava su šahada (kairėje) ir „Islamo valstybės“ vėliava
„Wikipedia“ iliustr./Įkaitų laikoma vėliava su šahada (kairėje) ir „Islamo valstybės“ vėliava

9.26 val. Pranešimai, kad gali būti sprogmenų

Australijos „Network Ten“ skelbia kalbėję su dviem įkaitais. Jie esą sakė, kad užpuolikas teigė padėjęs keturias bombas, iš kurių dvi yra kavinėje.

Jis taip pat reikalauja pokalbio su Australijos premjeru Tony Abbottu ir IS vėliavos.

Policija atsisakė komentuoti šią informaciją.

9.22 val. Užpuolikas prašo „Islamo valstybės“ vėliavos

Sidnėjaus musulmonų bendruomenės atstovas Australijos „Fairfax“ sakė, kad įkaitus laikantis asmuo pareigūnų paprašė jam gauti IS vėliavą. Jeigu policija tai padarys, jis žada paleisti keletą įkaitų.

Jo teigimu, dabar desperatiškai mėginama surasti vėliavą – kol kas visi ją turintys žmonės atsisakė ją duoti. „Jie mano, kad policija mėgina juos taip susekti“, – aiškino jis. 

Vyro manymu, užpuolikas vėliavos prašyti gali nebūtinai tam, kad išreikštų paramą IS. Priešingai – esą jis gali priklausyti „Jabhat Al-Nusra“ grupei, kuri nekenčia IS, ir tuomet sudeginti gautą vėliavą kaip protesto ženklą.

8.02 val. Pabėgo dar 2 įkaitės

Iš ginkluoto vyro užimtos kavinės pabėgo dar dvi moterys. Iš viso jau pabėgę penki įkaitai.

 

7.45 val. Užmegztas ryšys su užpuoliku

Australijos policija pirmadienį pranešė, kad derybininkai palaikė ryšį su Sidnėjaus kavinėje įkaitus laikančiu užpuoliku, bet atsisakė kalbėti apie galimus jo motyvus.

Pareigūnų teigimu, nėra požymių, kad kas nors iš likusių įkaitų nukentėjo.

7.14 val. Pabėgo 3 įkaitai

Prieš 16 val. vietos laiku iš kavinės išbėgo trys žmonės. „Channel 7“ teigimu, iš kavinės paleisti vienas darbuotojas ir du lankytojai. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iš kavinės bėgantys įkaitai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iš kavinės bėgantys įkaitai

Naujojo Pietų Velso policijos komisaro pavaduotoja Catherine Burn atsisakė nurodyti, kiek žmonių dar yra laikomi viduje, bet teigė, kad skaičius nesiekia 30.

6.44 val. Įtariamas džihadistas

Įtariama, kad įkaitais mažiausiai 10 žmonių paėmęs asmuo – islamistas. Dvi įkaitės prie vitrinos buvo pastatytos su vėliava, kurioje – balti arabiški rašmenys ant juodos vėliavos – šahada. Ši vėliava siejama su sunitų kovotojais – „Islamo valstybe“, „al Qaeda“. Tekstas ant jos skelbia, kad „nėra kito dievo – tik Alachas ir jo pranašas Mahometas“.

„Scanpix“/AP nuotr./Įkaitų drama Sidnėjuje
„Scanpix“/AP nuotr./Įkaitų drama Sidnėjuje

Martin Place gatvėje „Islamo valstybė“ šiemet organizavo teroristinį aktą – sulaikyti atsitiktinį praeivį ir jam viešai nupjauti galvą.

Martin Place gatvėje „Islamo valstybė“ šiemet organizavo teroristinį aktą, tačiau jam užkirto kelią policija, pažymi „Vice News“. Pareigūnai informavo, kad buvo sulaikyti džihadistai, kurie spalio mėnesį ketino sulaikyti atsitiktinį praeivį ir jam viešai nupjauti galvą.

Buvęs Australijos karininkas, dabar dirbantis ekspertu „Lowy“ institute, mano, kad įkaitus laikantis vyras yra susijęs su „Islamo valstybe“.

„Faktas, kad tai vyksta Martin Place gatvėje, suponuoja, tačiau nepatvirtino ryšio su „Islamo valstybe“. Čia jie prieš keletą mėnesių planavo galvos nupjovimą, – rašė jis socialiniame tinkle „Twitter“. – Be to, kavinės prieš pat “Channel 7„ būstinę, iš kurios transliuojama tiesiogiai, pasirinkimas taip pat atrodo kaip mėginimas pasinaudoti galimybe skleisti savo propagandą. Tačiau kol kas mes žinome tiek, kad vyksta nusikaltimas, o su juo susiję asmenys nori pademonstruoti asociacijas su islamu.“

Kaip praneša „Washington Post“, negauta jokių žinių apie galimus sužeistuosius „Lindt Chocolat“ kavinėje. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įkaitų drama Sidnėjuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įkaitų drama Sidnėjuje

6.35 val. Virš Sidnėjaus centro nukreipiami lėktuvai

Prasidėjus įkaitų dramai Sidnėjuje, virš miesto centro nebeleidžiama skristi lėktuvams – jų maršrutai koreguojami, pažymi „Business Insider Australia“

FlightRadar24 iliustr./Skrydžiai virš Sidnėjaus
FlightRadar24 iliustr./Skrydžiai virš Sidnėjaus

Premjeras: incidentas gali būti politiškai motyvuotas

Šalies premjeras Tony Abbottas, kreipdamasis į visuomenę, sakė, kad incidentas gali būti  politiškai motyvuotas.

„Politiškai motyvuoto smurto tikslas – išgąsdinti žmones, kad jie nebebūtų savimi, – sakė T.Abbottas. – Australija yra taiki, atvira ir dosni visuomenė – niekas to niekada turėtų pakeisti. Todėl raginu australus šiandien tęsti įprastinę veiklą“.

VIDEO: Įkaitų drama Sidnėjuje

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min