Dabar populiaru
Publikuota: 2016 vasario 27d. 11:43

Ilja Jašinas: Rusijos karo retorika – vidaus problemų priedanga

Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ilja Jašinas pristatė ataskaitą „Putinas. Karas“

Rusijos žiniasklaidoje girdima karo retorika yra bandymas kurti išorės priešą, siekiant pridengti daugybę gilėjančių problemų Rusijos viduje, interviu BNS sako artimas prieš metus nužudyto Rusijos demokrato Boriso Nemcovo bendražygis Ilja Jašinas.

Anot jo, Vakarų taikomų ekonominių sankcijų panaikinimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkai reikštų signalą apie jo nebaudžiamumą.

Nepaisydamas atvirų grasinimų, vienas aktyviausių šio meto Rusijos opozicijos veikėjų šią savaitę, čečėnų tautos 1944 metų masinių trėmimų dieną, paskelbė ataskaitą apie V.Putino remiamą Čečėnijos prezidentą Ramzaną Kadyrovą, kurį pavadino grėsme Rusijos nacionaliniam saugumui.

„V.Putinas dabar ne mažiau priklausomas nuo R.Kadyrovo, nei R.Kadyrovas nuo V.Putino. O visa Rusijos visuomenė yra šios situacijos įkaitė“, – teigia I.Jašinas.

Jis įsitikinęs, kad B.Nemcovo nužudymo organizatorius būtent R.Kadyrovas. Tačiau atsakymo – ar R.Kadyrovas veikė savo nuožiūra, ar vykdė nurodymus iš dar aukščiau, anot I.Jašino, kol kas nėra.

– Rytoj sueina lygiai metai, kuomet Maskvos centre nužudytas Jūsų artimas bendražygis ir draugas Borisas Nemcovas. Įtarimų ir versijų apie jo nužudymą būta įvairių jau iš pat pradžių. Praėjus metams – ar jums aiškiau, kas ir kodėl užsakė nužudyti B.Nemcovą? Kaip vyksta tyrimas?

Kažkurią akimirką tapo aišku, kad nužudymo pėdsakai veda į žmones, susijusius su aukšta valstybine valdžia Rusijoje ir tyrimas buvo užblokuotas, nusikaltimas iš esmės liko neatskleistas, tyrimas, deja, patyrė fiasko.

– Pirmame etape tyrėjai dirbo pakankamai neblogai, profesionaliai ir dinamiškai, buvo sulaikyti nusikaltimo vykdytojai – žudikas ir keletas jo pagalbininkų, atlikusių technines funkcijas, kurie sekė B.Nemcovą, užtikrino šios grupuotės veikimą. Tyrimas šiame pirmame etape iš tiesų teikė optimizmo. Tačiau kažkurią akimirką tapo aišku, kad nužudymo pėdsakai veda į žmones, susijusius su aukšta valstybine valdžia Rusijoje ir tyrimas buvo užblokuotas, nusikaltimas iš esmės liko neatskleistas, tyrimas, deja, patyrė fiasko. Kažkuriuo momentu buvo pakeistas tyrėjų grupės vadovas, tyrimas prarado ir tą ankstesnę dinamiką, tyrėjai nesugebėjo apklausti įtariamojo šio nusikaltimo organizavimu ir galiausiai šio nužudymo organizatoriais buvo paskelbtos tos techninės figūros, tai yra Ruslanas Muchudinovas, kuris buvo tos grupuotės vairuotojas, vežiojo pinigus, perduodavo ginklus, buvo tik eilinis vykdytojas.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas

Mano manymu pėdsakai veda tiesiogiai į Ramzaną Kadyrovą – Čečėnijos prezidentą. Visi sulaikytieji yra Čečėnijos bataliono „Sever“ karininkai. Šis batalionas, kuriame yra apie 500 asmeniškai R.Kadyrovui ištikimų žmonių, yra asmeninė R.Kadyrovo gvardija. Žudikas Zauras Dadajevas yra šio bataliono vado pavaduotojas, o šio dalinio vadas – Alibekas Delimchanovas yra artimiausio R.Kadyrovo bendražygio Adamo Delimchanovo (Rusijos Dūmos deputato, buvusio Čečėnijos vicepremjero) brolis. Šis jau anksčiau figūravo ne vienoje baudžiamojoje byloje, tarp jų ir dėl Rulsano Jamadajevo (R.Kadyrovo politinio oponento) nužudymo.

Todėl neturiu abejonių, kad prie B.Nemcovo nužudymo yra prisidėjęs R.Kadyrovas, kuris tyrime nebuvo apklaustas. Man kyla klausimas tik toks – ar R.Kadyrovas jau yra paskutinis šioje grandinėje, ar už jo yra dar aukštesnio rango žmonės. Ar R.Kadyrovas buvo užsakovas, ar organizatorius? Ar žinojo V.Putinas apie šį rengiamą nusikaltimą, ar buvo informuotas, ar jis kažkaip yra prie to prisidėjęs? Į šiuos klausimus atsakymų kol kas nėra.

Kas dėl motyvų – aš laikau B.Nemcovo nužudymą teroro aktu, demonstratyviu susidorojimu, siekiant įbauginti tą Rusijos kitaminčių visuomenės dalį, kuri nesutinka su valdžios politika ir bando priešintis V.Putino politikai ir šalies viduje ir už jos ribų.

– Prieš kelias dienas paskelbėte pranešimą apie R.Kadyrovo, kuriam V.Putinas, anot jūsų, yra suteikęs neribotus įgaliojimus, keliamą grėsmę Rusijos nacionaliniam saugumui. Kokia ta grėsmė?

– R.Kadyrovas Čečėnijos teritorijoje sukūrė nuo Rusijos nepriklausomą kvazi – islamo valstybę, kuri nepaiso nei Rusijos įstatymų, nei Konstitucijos, nei federalinės valdžios, gyvena pagal savo taisykles ir pavaldi tik asmeniškai R.Kadyrovui. O R.Kadyrovas savo ruožtu sulig kiekvienais metais tampa vis labiau nevaldomas ir pripažįsta išskirtinai tik vieną autoritetą – Rusijos prezidentą Putiną. Nors ir čia įžvelgiu tam tikrą klastą, nes ir Putino autoritetą jis pripažįsta tik tuomet, kai iš federalinio biudžeto atliekami pavedimai – o tai milžiniški pinigai, apie 60 mlrd. rublių per metus.

V.Putino autoritetą R.Kadyrovas pripažįsta tik tuomet, kai iš federalinio biudžeto atliekami pavedimai – o tai milžiniški pinigai, apie 60 mlrd. rublių per metus.

R.Kadyrovui, kad ir ką jis bedarytų ar besakytų, jam viskas leidžiama, jis kaskart naudojasi V.Putino priedanga, nepaisant to, kad R.Kadyrovui pretenzijų turi ne tik Rusijos opozicija, bet ir aukšti Rusijos jėgos struktūrų pareigūnai, dalis to paties Kremliaus elito. R.Kadyrovas tiesiogiai grasina nužudymu ne tik opozicijos lyderiams, bet ir Rusijos jėgos struktūrų atstovams, teigia, kad jei kas nors iš teisėsaugos tarnybų veiks Čečėnijos teritorijoje be jo žinios, tai jis įsakys juos nušauti.

Visa tai yra Putino politikos Šiaurės Kaukaze rezultatas. Jis sukūrė sulėtinto veikimo bombą, kuri gali sprogti bet kuriuo metu. Ši bomba – beveik dešimtį metų pinigais maitintas politinis R.Kadyrovo režimas, kuriam V.Putinas leido suformuoti regioninę armiją, visa tai yra grėsmė nacionaliniam mano šalies – Rusijos saugumui.

– O ar tai nėra grėsmė pačiam V.Putinui, jo valdžiai? Jei R.Kadyrovas, kaip sakote, iš tiesų tampa nevaldomas?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Ramzanas Kadyrovas

– Neabejoju, kad Putinas suprantą šią grėsmę, jis sistemingai gauna spectarnybų pažymas, yra informuojamas, bet jis įsivarė save į kampą – jis įdavė visus įgaliojimus į rankas Čečėnijos Respublikos vadovui ir šiandien paprasčiausiai nemato išeities iš šios padėties. Putinas iš tiesų dabar priklausomas nuo R.Kadyrovo, ne mažiau nei R.Kadyrovas nuo Putino. Bet šios situacijos įkaitė – visa Rusijos visuomenė.

– Kremliaus valdomoje žiniasklaidoje pastaruoju metu ypač pastebima karo retorika Baltijos šalių atžvilgiu, pasigirsta ir visai tiesmukų, atvirų tekstų apie tai, kad nei NATO, nei Baltijos šalys net nespėtų sureaguoti į Rusijos puolimą – būtų nušluotos pačios pirmosios. Kas tai?

– Manau, kad ši retorika pirmiausia orientuota į Rusijos piliečius. Rusijoje dabar labai daug vidinių problemų. Rusijos ekonomika per metus smuko 4 proc., rublis atpigo 2,5 karto, socialinės programos mažinamos, gyventojų pajamos taip pat mažėja, todėl V.Putinui labai svarbu formuoti išorės priešo vaizdą tam, kad galėtų menamu išorės spaudimu pateisinti visas vidines ekonomines nesėkmes ir socialinio visuomenės aprūpinimo trūkumus. Tam ir yra naudojama propaganda ir karo retorika. Tai gana sena ir primityvi politinė technologija, kuri, deja, Rusijoje jau naudojama daugelį metų ir teikia Putinui tam tikrų dividendų.

– Europoje pasigirsta vis daugiau balsų, kad būtina nutraukti ar švelninti sankcijas Rusijai. Ką reikštų sankcijų nutraukimas V.Putinui? Kiek ši priemonė pasiteisino, buvo efektyvi?

– Sankcijų panaikinimas tik sustiprintų Putino tikėjimą nebaudžiamumu, kad jis gali daryti viską, ką tik nori. Bet labai svarbu atskirti sankcijas – aš negaliu pritarti sankcijoms, kurios nukreiptos paveikti Rusijos ekonomiką. Bet personalines sankcijos V.Putino aplinkai aš laikau labai efektyviomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

R.Karbauskis LVŽS laikraštyje palygino R.Pakso apkaltos priežastis ir D.Grybauskaitės laiškus

Verslas

S.Liausa: baudos „Bruneros“ dėl maitinimo Dainų šventėje gali siekti 40 tūkst. eurų

Aktualu

Justinas Mickus: Vokietijos indėlis į NATO – tik laikantis ES saugumo politikos

Aktualu

Klaipėdos meras tikisi, kad apkaltos procesą V.Titovui pavyks pradėti šią savaitę

Aktualu

Estijos bendrovė sukūrė kibernetinio saugumo priemonę JAV rinkimams

Aktualu

Uostamiestyje rasta nuo šeštadienio dingusi Vida Kulvitytė-Tirevičienė

Aktualu

Aptikę tuščią automobilį vandeny narai naršė Klaipėdos rajono karjerą

Aktualu

Kaune po sunkvežimio ir automobilio avarijos sužeisti trys žmonės.

Kultūra

15min konkursas: laimėkite Tatiana De Rosnay knygą „Saros raktas“

Verslas

Paveldosaugininkai svarstys, ar vienuolynui priskirti Šv. Jokūbo ligoninės pastatus

Sportas

Trečiajame Europos lygos atrankos etape „Žalgirio“ gali laukti galinga varžovė

Gazas

Vilniuje Švitrigailos gatvė bus atnaujinama pagal naują specialią technologiją

Aktualu

Prancūzijos policija išvaikė 450 migrantus iš stovyklos Nante

Aktualu

Rusija kelia bylas Sausio 13-osios įvykius tiriantiems Lietuvos teisėjams ir prokurorams

Aktualu

Palangoje nuo remontuojamo kelio nuslydo latvių autobusas

24sek

Arnoldas Kulboka kitą sezoną žais Bambergo „Brose“

Pasaulis kišenėje

Jūros šventė jau čia pat: fiesta kiekvienam skoniui

Gazas

Balys Bardauskas patvirtino: bandys 2019 m. Dakare lenktyniauti motociklu sunkiausioje klasėje

Aktualu

Ispanijoje dėl įtariamo grupinio išžaginimo sulaikyti du britų boksininkai

Sportas

Čempionų lygos burtai: „Sūduva“ sužinojo potencialius varžovus

Naujienos

Aktualu

R.Karbauskis LVŽS laikraštyje palygino R.Pakso apkaltos priežastis ir D.Grybauskaitės laiškus

Verslas

S.Liausa: baudos „Bruneros“ dėl maitinimo Dainų šventėje gali siekti 40 tūkst. eurų

Aktualu

Justinas Mickus: Vokietijos indėlis į NATO – tik laikantis ES saugumo politikos

Aktualu

Klaipėdos meras tikisi, kad apkaltos procesą V.Titovui pavyks pradėti šią savaitę

Kaip KT užkirto kelią politiniams konfliktams, atskleisdamas valstybės valdymo formą

Nuotraukose fotografė sukuria tobulo gyvenimo iliuziją, skirtą mamai

Pasaulis kišenėje

Keliaujate į Klaipėdą? Uostamiestis turistams parengė staigmeną

Aktualu

FTB: Carteris Page'as kolaboravo ir veikė išvien su Maskva

Gazas

Kenas Blockas sudaužė ir supleškino vertingą „Ford Escort Cosworth“

Maistas

auGalingas pirmadienis: saldžiųjų bulvių ir pupelių salotos bei daržovių karis su ryžiais

Verslas

Gera žinia kelionių mėgėjams – į Baltijos šalis ateina gigantas TUI

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

Kultūra

15min konkursas: fotografuokitės su knyga skaitykloje „Vilnius skaito“ ir laimėkite prizus

Vardai

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių ir slaptais požeminiais išėjimais

Aktualu

Rusijoje dėl kankinimo vaizdo įrašo sulaikyti šeši kalėjimo sargybiniai

Pasaulis kišenėje

Nepamirštama lietuvio kelionė Rumunijos serpantinais: kitur to vargiai surasi

Vardai

Futbolo žvaigždė Garethas Bale'as atšaukė vestuves: nuotakos šeimoje nesibaigia bėdos su teisėsauga

Gazas

„Mototourism rally“ – pagrindinis Europos kultūros paveldo metų renginys

Aktualu

Estijos bendrovė sukūrė kibernetinio saugumo priemonę JAV rinkimams

Aktualu

Uostamiestyje rasta nuo šeštadienio dingusi Vida Kulvitytė-Tirevičienė

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min