TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusiškasis imperializmas ir nacionalizmas – dvi grėsmę taikai keliančios ideologijos

Maskva
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maskva
Šaltinis: 15min
0
A A

Klausimas kokio valstybinės raidos modelio turi laikytis Rusija – imperinio ar nacionalistinio, ilgą laiką buvo Rusijos intelektualų diskusijų objektas. Tačiau Maskvos remiamiems teroristams siaučiant Ukrainoje ir neseniai numušus Malaizijos keleivinį lainerį „Boeing 777”, reikalingas skubus atsakymas į šį klausimą, rašo dienraštis „The Telegraph“.

Ukrainos euroatlantinė perspektyva ypač gąsdina Maskvą, kuri balandžio mėnesį žengė desperatišką žingsnį ir okupavo Krymą.

Maskva supranta, jog, nepaisant milžiniškos propagandos, pritaikyti Krymo scenarijų rytų Ukrainoje būtų pernelyg sudėtinga.

Viena vertus, Krymo okupacija patenkino Rusijos imperines ambicijas, nes tai suteikė galimybę išlaikyti karinį laivyną Juodojoje jūroje, o tai leidžia projektuoti savo galią Viduržemio jūroje ir Indijos vandenyne. Be to, laikydamasi nacionalistinių paskatų, Maskva, okupuodama Krymą, siekė prisijungti čia gyvenančią rusų etninę mažumą.


Toks Maskvos elgėsys paskatino diskusijas, jog Rusija sieks, prisidengdama „rusų mažumos gynimu“ okupuoti ir visą rytų Ukrainą. Vis dėlto, politologai teigia, kad rytų Ukrainoje Vladimiras Putinas šiuo metu labiau vadovaujasi ne nacionalistine, bet imperine ideologija.

Maskvoje Krymo aneksiją entuziastingai sutiko abiejomis ideologijomis besivadovaujantys asmenys. Rusijos imperialistams Krymas yra karine strategine prasme svarbus regionas, o nacionalistams kaip neva „engiamų rusų“ apgyvendintas pusiasalis.

Maskva supranta, jog, nepaisant milžiniškos propagandos, pritaikyti Krymo scenarijų rytų Ukrainoje būtų pernelyg sudėtinga. Dėl šios priežasties siekiama visiškai destabilizuoti rytinę Ukrainos dalį ir bandyti kuo ilgiau išlaikyti teroristų sukeltą chaosą.

Rusijos imperialistams Krymas yra karine strategine prasme svarbus regionas, o nacionalistams kaip neva „engiamų rusų“ apgyvendintas pusiasalis.

Tačiau dabar Kremliui iškilo kita problema. Rytų Ukrainoje kovojantys teroristai simpatizuoja nacionalistinei Rusijos idėjai ir tikisi tolimesnės paramos iš Maskvos.

V.Putinui nusprendus neberemti diversantų Donbase, prieš Rusijos prezidentą atsisuktų rusiškąjį šovinizmą palaikantys politikai.


V.Putinas ir jo aplinka desperatiškai ieško naujos ideologijos šaliai. Vis dėlto, nei imperiniu, nei nacionalistiniu Rusijos raidos scenariju nėra suinteresuota jokia šalis.Rusijos tragedija yra ta, jog tiek imperialistinė, tiek nacionalistinė ideologijos nebėra tinkamos XXI a. pasaulyje – šios ideologijos yra atgyvenusios. Karas Ukrainoje nulems ne tik Ukrainos, bet ir pačios Rusijos ateitį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min