2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Indija po kratų BBC biuruose apkaltino transliuotoją vengimu mokėti mokesčius

Indijos Finansų ministerija penktadienį po kratų BBC biuruose apkaltino britų transliuotoją vengimu mokėti mokesčius ir teigė, kad jis deklaravo ne visas pajamas ir pelną iš savo veiklos Indijoje.
Indijos pareigūnai prie BBC biuro Naujajame Delyje
Indijos pareigūnai prie BBC biuro Naujajame Delyje / „AFP“/„Scanpix“

Praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai BBC parodė dviejų dalių dokumentinį filmą apie Indijos premjero Narendros Modi vaidmenį aukų pareikalavusiose 2002-ųjų religinio pobūdžio riaušėse, į britų transliuotojo biurus prisistatė mokesčių inspektoriai.

Tris dienas trukusios kratos BBC biuruose Naujajame Delyje ir Mumbajuje buvo baigtos ketvirtadienį vakare.

N.Modi nacionalistinė hinduistų partija „Bharatiya Janata“ teigia, kad BBC filmas ir kratos nesusiję, tačiau, teisių gynimo grupių tvirtinimu, kratos iliustruoja itin prastą spaudos laisvės padėtį didžiausioje pasaulio demokratijoje.

Nepalankius pranešimus skelbiančioms naujienų agentūroms taikomos teisinės priemonės, o vyriausybę kritikuojantys žurnalistai persekiojami ir net įkalinami.

Tris dienas trukęs BBC biurų Naujajame Delyje ir Mumbajuje uždarymas yra tik dar viena „kratos ir tyrimo“ operacija žiniasklaidos būstinėse.

„Deja, tai tampa tendencija, to niekas nevengia pripažinti“, – sakė Žurnalistų gynimo komiteto (CPJ) atstovas Kunalas Majumdaras.

Pasak jo, per pastaruosius dvejus metus mokesčių pareigūnai arba finansinių nusikaltimų tyrėjai surengė reidus mažiausiai keturių Indijos žiniasklaidos priemonių, kritiškai rašiusių apie vyriausybę, biuruose.

„Rimtas klausimas“

Kaip ir BBC, šios žiniasklaidos priemonės teigė, kad pareigūnai konfiskavo telefonus ir prisijungė prie žurnalistų naudojamų kompiuterių.

„Kai valdžios institucijos bando peržiūrėti jūsų medžiagą, jūsų darbą, tai yra bauginimas“, – teigė K.Majumdaras.

„Tarptautinė bendruomenė turėtų atsibusti ir pradėti rimtai žiūrėti į šį klausimą“, – pridūrė jis.

Nuo 2014 metų, kai N.Modi pradėjo eiti dabartines pareigas, Indija organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) sudarytame pasauliniame spaudos laisvės indekse nukrito 10 pozicijų į 150 vietą.

Šioje šalyje žurnalistai jau seniai susiduria su priekabiavimu, teisiniais grasinimais ir bauginimais dėl savo darbo, tačiau dabar, vietos pilietinės visuomenės grupės „Free Speech Collective“ duomenimis, baudžiamųjų bylų prieš juos iškeliama kaip niekad daug.

Organizacija pranešė, kad 2020-aisiais – vėliausiais metais, kurių duomenys prieinami – baudžiamosios bylos buvo iškeltos 67 žurnalistams.

RSF duomenimis, šių metų pradžioje Indijos kalėjimuose sėdėjo dešimt žurnalistų.

Sulaikyti reporteriai gali ištisus mėnesius ar net metus laukti, kol teismuose bus išnagrinėtos jiems iškeltos bylos.

Vis dėlto nepatogūs pranešimai Indijoje gali sukelti ne tik teisinius vyriausybės grasinimus, bet ir labai neigiamą visuomenės narių reakciją.

„Indijos žurnalistai, pernelyg kritiškai vertinantys vyriausybę, yra persekiojami ir puolami Modi garbintojų“, – praėjusiais metais teigė RSF.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min