Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 9d. 12:31

Indijoje įvykdyta egzekucija už 2001-ųjų išpuolį parlamente nuteistam Kašmyro kovotojui

Plakatas, vaizduojatntis pakartą Mohammadą Afzalą Guru
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Plakatas, vaizduojantis pakartą Mohammadą Afzalą Guru

Indijoje šeštadienį buvo pakartas Kašmyro kovotojas, nuteistas už išpuolį šalies parlamente 2001 metais, o saugumo pajėgos, numatydamos dėl šios egzekucijos galinčius kilti protestus, paskelbė komendanto valandą dalyje Kašmyro ir uždraudė žmonėms išeiti į gatves.

Indijos prezidentas Pranabas Mukherjee atmetė Mohammado Afzalo Guru malonės prašymą, todėl nuteistasis buvo pakartas 8 val. vietos (4 val. 30 min. Lietuvos) laiku Tiharo kalėjime sostinėje Delyje, pranešė pareigūnai.

Indija kaltina Pakistano remiamus kovotojus dėl 2001 metais įvykdytos atakos prieš didžiausios pasaulyje demokratinės valstybės parlamentą.

Pakistanas neigė esantis kaip nors susijęs su tuo išpuoliu ir jį pasmerkė, tačiau tuomet įtampa smarkiai padidėjo, pavojingai priartindama abi branduolinį ginklą turinčias kaimynes prie ketvirtojo jųdviejų karo.

Abiejose šalyse buvo mobilizuota beveik po milijoną karių, ir nuogąstavimai dėl galinčio kilti karo išsisklaidė tik po daugelio mėnesių – 2002-ųjų birželį.

„Tiesiog laikytasi įstatymų“, – vidaus reikalų sekretorius R.K.Singhas sakė žurnalistams po egzekucijos.

Indijai priklausančios Kašmyro dalies, kurioje jau kelis dešimtmečius kovojama su separatistais sukilėliais, didžiuosiuose miestuose buvo pastatytos užtvaros ir sutelkti šimtai policininkų bei sukarintų pajėgų narių.

Komendanto valanda buvo paskelbta Šrinagare, šio regiono vasaros sostinėje, įsikūrusioje Kašmyro slėnyje, taip pat kituose didesniuose miestuose, įskaitant M.A.Guru gimtąjį Baramulos miestą.

2001-ųjų gruodžio 13 dieną penki kovotojai, ginkluoti granatomis, šautuvais ir sprogmenimis, šturmavo budriai saugomą parlamento kompleksą Delyje, bet saugumo pajėgos juos nukovė, nespėjusius prasiveržti į pagrindinius rūmus. Tąsyk žuvo dar dešimt žmonių, daugiausia saugumo pareigūnų.

Šis išpuolis prieš Indijos valdžios centrą buvo viena skaudžiausių kovotojų atakų per šalies nepriklausomybės laikotarpį.

M.A.Guru, Indijos pilietis, buvo nuteistas už pagalbą parūpinant ginklų užpuolikams ir jų apgyvendinimą. Tačiau M.A.Guru neigė kaip nors prisidėjęs prie sąmokslo.

Indija tvirtina, kad už tą ataką atsakomybė tenka Pakistane veikiančios grupuotės „Jaish-e-Mohammad“ kovotojams. Ši grupuotė kovoja prieš Indijos valdymą Kašmyre, kuriame gyventojų daugumą sudaro musulmonai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Kašmyras Indija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Naujienos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:12
01:07
01:46

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min