Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 23d. 08:10 , Atnaujinta: 2018 gruodžio 23d. 21:13

Indonezijai smogė pražūtingas cunamis: nušluota šimtai namų, daugiau kaip 200 žmonių žuvo

Krakatau išsiveržimas Indonezijoje sukėlė cunamį.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Krakatau išsiveržimas Indonezijoje sukėlė cunamį.

Po ugnikalnio išsiveržimo Indonezijos Sundos sąsiaurio pakrantei smogė cunamis. Mažiausiai 222 žmonės žuvo, dar šimtai sužeistų.

Naujausiais duomenimis, 843 žmonės sužeisti, dar 28 laikomi dingusiais.

Baiminamasi, kad aukų skaičius augs.

Kaip skelbia BBC, cunamis šeštadienį sugriovė šimtus namų. Cunamis užliejo palei Sundos sąsiaurį esančius paplūdimius ir sukėlė masinę paniką. Apie cunamio grėsmę perspėta nebuvo.

Greičiausiai cunamį sukėlė Krakatau ugnikalnio išsiveržimas.

Pietinę Sumatros dalį ir vakarinį Javos salos pakraštį užliejusi banga sugriovė šimtus pastatų. Nelaimė įvyko apie 21 val. 30 min. vietos (16 val. 30 min. Lietuvos) laiku po ugnikalnio, vadinamo legendinio vulkano Krakatau „vaiku“, sakė Indonezijos stichinių nelaimių padarinių likvidavimo agentūros atstovas Sutopo Purwo Nugroho.

Po nelaimės socialiniuose tinkluose paplito vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip per po atviru dangumi vykusį popmuzikos grupės „Seventeen“ koncertą milžiniška banga nušluoja nuo scenos muzikantus, o tada užlieja žiūrovus.

Socialiniame tinkle „Instagram“ grupės lyderis Riefianas Fajarsyahas pranešė, kad žuvo jo grupės bosistas ir gastrolių vadybininkas.

Nuotraukose iš nelaimės vietos matyti išlaužyti medžiai ir paplūdimiuose pabirusios namų nuolaužos.

Vakarinėje Javos pakrantėje esančiame populiariame Karitos paplūdimyje nelaimės metu buvęs Muhammadas Bintangas pasakojo, kad turistų mėgstamą vietą netikėtai užliejus vandeniui, vietovė paskendo tamsoje.

„Atvykome atostogų apie 21 val., ir staiga užplūdo vanduo; pasidarė tamsu, dingo elektra“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 15-metis.

„Lauke netvarka, ir vis dar negalime pasiekti kelio“, – pridūrė jis.

Kitoje sąsiaurio pusėje esančioje Lampungo provincijoje buvęs Lutfi Al Rasyidas pasakojo, kad gelbėdamasis nuo cunamio pabėgo iš Kaliandos paplūdimio.

„Negalėjau užvesti savo motociklo, taigi, palikau jį ir puoliau bėgti... Tiesiog meldžiausi ir bėgau taip toli, kaip tik galėjau“, – AFP sakė 23 metų vaikinas.

Sąsiauris tarp Javos ir Sumatros salų sujungia Javos jūrą su Indijos vandenynu.

„Buvo dvi bangos“

Vakarinėje Javos salos dalyje esanti norvegų fotografas Oysteinas Lundas Andersenas pasakojo buvęs paplūdimyje. „Buvau vienas, mano šeima miegojo viešbučio kambaryje. Aš bandžiau fotografuoti Krakatau ugnikalnio išsiveržimą“, – pasakojo jis.

Fotografas iš Norvegijos sakė netikėtai pamatęs, kaip artinasi cunamio banga ir ėmęs bėgti. Anot jo, buvo dvi bangos. Viena nebuvo tokia stipri, todėl jis galėjo bėgti.

„Bėgau tiesiai į viešbutį, kuriame miegojo mano žmona ir sūnus. Pažadinau juos... Tuomet išgirdau, kad ateina didesnė banga. Pažvelgiau pro langą, kai smogė kita banga. Ji buvo kur kas stipresnė“, – pasakoji vyras.

Anot jo, jis su šeima ir kitais žmonėmis iš viešbučio spruko tiesiai į mišką, esantį prie viešbučio – į aukštesnę vietą. „Dabar esame ant kalno“, – konstatavo jis.

Pradinė klaida

Valdžios teigimu, cunamį galėjo sukelti neįprastai didelis potvynis, kilęs dėl jaunaties ir povandeninės nuošliaužos, susidariusios po Anak Krakatau vulkano, suformavusio nedidelę salą Sundos sąsiauryje tarp Javos ir Sumatros, išsiveržimo.

„Šie veiksniai sukėlė staigų cunamį, kuris užliejo pakrantę," – sakė S.P.Nugroho. Jis pridūrė, kad Indonezijos geologijos tarnyba dar aiškinasi, kaip tiksliai tai įvyko.

Pasak pareigūno, aukų greičiausiai dar daugės.

S.P.Nugroho socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip panikos apimti gyventojai, rankose spausdami žibintus, bėga į aukščiau esančias vietas.

Indonezijos valdžia iš pradžių teigė, kad tai – ne cunamis, o tiesiog didelis potvynis, ir ragino gyventojus nepanikuoti.

S.P.Nugroho vėliau tviteryje atsiprašė už šią klaidą. Pareigūno teigimu, kadangi nebuvo žemės drebėjimo, iš pradžių buvo sunku nustatyti tikslią nelaimės priežastį.

„Scanpix“/AP nuotr./Indonezijai smogė pražūtingas cunamis
„Scanpix“/AP nuotr./Indonezijai smogė pražūtingas cunamis

„Tai buvo pradinė klaida. Atsiprašome," – parašė jis.

Cunamio banga užliejo dalį pakrantės palei Sundos sąsiaurį, tačiau daugiausia žalos stichija padarė Javos vakaruose esančiame Pandeglango rajone. Jame žuvo mažiausiai 33 žmonės ir 491 buvo sužeistas.

Trys žmonės žuvo šiauriau esančiame Serange, o dar septynias gyvybes stichija nusinešė Pietų Lampunge, Sumatros saloje.

Pasak S.P.Nugroho, į labiausiai nukentėjusias vietoves gabenama sunkioji technika, padedanti ieškoti aukų, o evakuotiesiems įrengiami evakuacijos punktai ir valgyklos.

Taganos nelaimių padarinių likvidavimo savanorių grupės narys Abu Salimas sakė padėjęs evakuoti aukas Banteno provincijoje.

Indonezija priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui – tektoninių lūžių lankui, kuriame įvyksta didelė dalis viso pasaulio žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.

„Evakavome žuvusiuosius ir sužeistuosius. Nugabenome juos į gydymo įstaigas. Daugumai jų lūžo kaulai," – pasakojo jis. Vyras nuogąstavo, kad dar ne visos aukos rastos.

Tarptautinio cunamių informacijos centro duomenimis, povandeniniai vulkanų išsiveržimai yra palyginti reti, tačiau dėl staigaus vandens išstūmimo ar nuošliaužų jie gali sukelti cunamių.

Anak Krakatau – nedidelė vulkaninė sala, iškilusi vandenyne praėjus pusei amžiaus po 1883-ųjų Krakatau išsiveržimo, pasiglemžusio daugiau nei 36 tūkst. gyvybių.

Indonezijos geologijos tarnybos duomenimis, Anak Krakatau jau daugelį dienų rodė padidėjusio aktyvumo ženklus: spjaudė pelenų kamuolius į tūkstančių metrų aukštį.

Pasak tarnybos, šeštadienį prieš pat 16 val. įvykęs išsiveržimas truko apie 13 minučių. Vulkanas vėl išsiveržė šiek tiek po 21 valandos.

Indonezija priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui – tektoninių lūžių lankui, kuriame įvyksta didelė dalis viso pasaulio žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų.

Šių metų rugsėjį per žemės drebėjimą ir cunamį Sulavesio salos Palu mieste žuvo tūkstančiai žmonių.

2004 metų gruodžio 26-ąją 9,3 balo povandeninio žemės drebėjimo prie Sumatros krantų Vakarų Indonezijoje sukeltas cunamis nusinešė 220 tūkst. žmonių gyvybių Indijos vandenyno šalyse.

Anak Krakatau – vienas iš 127 archipelage esančių aktyvių vulkanų.

D.Trumpas reiškia paramą cunamio sukrėstai Indonezijai

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pareiškė paramą cunamio sukrėstai Indonezijai, kur žuvo mažiausiai 222 žmonės.

„Neįsivaizduojamas nuniokojimas po cunamio Indonezijoje, – tviteryje parašė prezidentas. – Daugiau nei 200 žuvusiųjų ir beveik tūkstantis sužeistųjų arba dingusiųjų. Meldžiamės už jūsų atsigavimą ir išgijimą. Amerika su jumis!“.

Kiti pasaulio lyderiai taip pat reiškė užuojautą dėl tragedijos, sunaikinusios tūkstančius pastatų.

„Noriu pareikšti giliausią užuojautą Indonezijos žmonėms, kuriems dar kartą taip smarkiai smogė stichinė nelaimė“, – tviteryje rašė Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Lagarde.

Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos pareiškė esančios pasirengusios suteikti humanitarinę paramą Indonezijai, jeigu Džakarta tokios paprašytų.

„Jungtinės Tautos yra pasirengusios paremti Vyriausybės vadovaujamas paieškos ir pagalbos pastangas“, – pranešime sakė Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso atstovas spaudai.

Lietuvos vadovai reiškia užuojautą dėl cunamio Indonezijoje

Šalies vadovai sekmadienį pareiškė užuojautą dėl daugybę gyvybių nusinešusio cunamio Indonezijoje.

Užuojautą dėl šios nelaimės Indonezijos prezidentui Joko Widodo pareiškė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

„Šiuo sunkiu metu šalies vadovė palinkėjo didžiausios stiprybės aukų šeimoms ir artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems bei susitelkimo visiems Indonezijos žmonėms tęsiant nukentėjusiųjų paieškas“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis nukentėjusiųjų artimiesiems palinkėjo stiprybės ir vienybės, o sužeistiesiems – sveikatos.

„Nuoširdžiai tikiuosi, kad dingusių žmonių paieška bus sėkminga ir padės išgelbėti kuo daugiau gyvybių“, – sakoma premjero užuojautoje.

„Sunku suvokti,kokį siaubą išgyvena šalis. Šią sunkią akimirką reiškiu gilią ir nuoširdžią užuojautą visiems nukentėjusiems žmonėms ir jų artimiesiems, linkiu stiprybės ir sveikatos,“ – rašoma Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio užuojautoje.

Lietuvos piliečiai per cunamį Indonezijoje nenukentėjo

Lietuvos piliečiai per daugybės aukų pareikalavusį cunamį Indonezijoje nenukentėjo, sekmadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

„Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, gruodžio 22 dieną vakare po ugnikalnio Anak Krakatau įsiveržimo Indonezijoje kilusio cunamio Lietuvos piliečiai nenukentėjo“, – rašoma ministerijos pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

07:03
00:49
17:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min