Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 9d. 13:01

Indonezijoje vykstant parlamento rinkimams nužudyti 5 žmonės

Balsavimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Balsavimas

Indonezijoje prasidėjus parlamento rinkimams, kurie yra dar tik tretieji nuo 1998 metais žlugusio Suharto režimo, Papua provincijoje buvo užpultas vienas policijos postas ir žuvo mažiausiai penki žmonės.

Pasak policijos, ketvirtadienio naktį Papua provincijoje surengta ataka tikriausiai buvo vienas iš išpuolių, kuriais siekiama sužlugdyti balsavimą išteklių turtingoje rytinėje saloje. Prieš rinkimus šiame regione sustiprėjo nepriklausomybės šalininkų balsai.

Kituose salyno, kurio dauguma gyventojų yra musulmonai, regionuose balsavimas vyko ramiau, o dauguma apžvalgininkų tikisi, kad šie rinkimai bus palyginti taikūs.

Tris dešimtmečius Indoneziją valdęs diktatorius Suharto atsistatydino kilus protestų bangai ir žlugus šalies finansų sistemai.  Šis žingsnis reiškė politinių permainų eros „Reformasi“ pradžią. Ketvirtadienį vykstantys rinkimai laikomi dar vienu svarbiu gležnos Indonezijos demokratijos išbandymu.

Apie 171 mln. šalies rinkėjų galės balsuoti už tūkstančius vietos, regionų ir nacionalinės valdžios kandidatų.

Šio balsavimo rezultatai lems, kas galės kandidatuoti liepą vyksiančiuose svarbesniuose prezidento rinkimuose. Kad galėtų iškelti savo kandidatą, partijos arba koalicijos turi laimėti bent 20 proc. mandatų 560 vietų parlamento Žemuosiuose rūmuose arba surinkti ne mažiau kaip 25 proc. balsų per parlamento rinkimus.

Apie 171 mln. šalies rinkėjų galės balsuoti už tūkstančius vietos, regionų ir nacionalinės valdžios kandidatų. Maždaug 6 tūkst. gyvenamų salų atsidarė apie 520 tūkst. rinkimų apylinkių.

Papua provincijoje balsavimas prasidėjo apie 7 val. vietos (1 val. Lietuvos) laiku – dviem valandomis anksčiau nei Indonezijos sostinėje Džakartoje. Šioje saloje įtampa labai padidėjo, kai apie 100 lankais, strėlėmis ir savadarbėmis bombomis apsiginklavusių žmonių užpuolė vieną policijos postą netoli Papua sostinės Džajapuros.

Vakarinėje Naujosios Gvinėjos dalyje esančiame Papua regione, kuriame gyvena daugiausia etniniai melaneziečiai, veikia stiprus separatistinis judėjimas.

Indonezijos prezidento Susilo Bambango Yudhoyono vadovaujama Demokratų partija pagal daugumą gyventojų apklausų lenkia svarbiausius konkurentus – pagrindinę opozicinę Demokratinę kovos partiją (PDI-P) ir buvusią prezidento Suharto valdančiąją partiją „Golkar“.

Sekmadienį paskelbti Indonezijos viešosios nuomonės tyrimo instituto atliktos apklausos rezultatai rodo, kad Demokratų partiją palaiko 26,6 proc. gyventojų. Už buvusios šalies prezidentės Megawati Sukarnoputri vadovaujamą PDI-P pasisakė 14,5 proc. respondentų, o 13,7 proc. palaikė „Golkar“.

Jeigu apklausų rezultatai pasiteisins, šiuose rinkimuose svarbią pergalę iškovos liberalių pažiūrų buvęs generolas S.B.Yudhoyono ir jo 2001 metais įkurta partija. Tokiu atveju prezidentas galėtų siekti būti perrinktas liepą.

Rinkimuose varžosi 38 partijos, daugiausia pasidalijusios pagal nacionalistinius ir religinius kriterijus, tačiau dauguma jų neperžengs 2,5 proc. balsų slenksčio, kad galėtų patekti į Atstovų rūmus.

Manoma, kad didžiausia Pietryčių Azijos regiono ekonomika išvengs recesijos, tačiau jos eksporto apimtys mažėja, užsienio investicijos senka, o milijonai neturtingų indoneziečių balansuoja ties skurdo riba.

Pirminių rinkimų rezultatų tikimasi sulaukti vėlyvą popietę, tačiau galutinių rezultatų gali tekti palūkėti ne vieną savaitę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

05:03
01:30
02:50

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min