Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įpykę vengrų protestuotojai: „Nebebūsime vergais“

Eitynės Budapešte
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Įpykę vengrų protestuotojai: „Nebebūsime vergais“
Šaltinis: 15min
9
A A

Pastarąsias savaites dešimtys tūkstančių vengrų Budapešto gatvėse rengia masines demonstracijas. Panašu, kad šie protestai tampa nauju politiniu judėjimu, nukreiptu prieš dabartinį premjerą Viktorą Orbaną, praneša „Politico“.

Protestai, prasidėję dėl įstatymo pataisų, galinčių lemti Budapešte įsikūrusio Vidurio Europos universiteto uždarymą, vienu metu į gatves pritraukdavo maždaug 80 tūkst. protestuotojų. Galiausiai demonstracijos virto judėjimu, kurio dalyviai reikalauja valdžios atsiskaitomumo, grįžimo prie demokratijos ir Rusijos įtakos šalies politikai panaikinimo.

Neramumai lėmė smukusį V.Orbano populiarumą. Apklausų centro „Median“ duomenimis, nuo sausio iki balandžio premjerą palaikančių piliečių skaičius sumažėjo nuo 49 proc. iki 40 proc. Protestai palietė ir jo vadovaujamą partiją „Fidesz“: tuo pačiu laikotarpiu ją palaikančių rinkėjų skaičius smuko nuo 37 proc. iki 31 proc.

Prieš V.Orbaną nukreiptos grupės „Momentum“ lyderis, 28 metų Andrasas Fekete-Gyoras, sakė, kad „žmonės prarado pasitikėjimą politika“. Jo teigimu, jauni žmonės „yra visiškai nepatenkinti savo ateities perspektyvomis“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas

„Momentum“ išgarsėjo tuomet, kai surinko daugiau nei ketvirtį milijono parašų ir tokiu būdu privertė V.Orbano vyriausybę atsisakyti Vengrijoje rengti 2024-ųjų Olimpines žaidynes. Judėjimo atstovai sakė, kad šio renginio organizavimas paprasčiau atvertų duris korupcijai.

Grupė, kuriai daugiausia priklauso Y kartos atstovai (gimę po 1980-ųjų), planuoja kelti savo kandidatus 2018-aisiais vyksiančiuose parlamento rinkimuose. Šiai naujai partijai vadovaus aktyvistas A.Fekete-Gyoras.

Būtinas opozicijos susivienijimas

Politikos veteranai pabrėžia, kad opozicinėms jėgoms reikia dirbti kartu.

„Būtina pasiekti šiandiene politika nusivylusius rinkėjus, o tai įmanoma padaryti tik tuo atveju, jei progresyvios jėgos bendradarbiaus“, – teigė Peteris Juhaszas, vadovaujantis liberalų „Egyutt“ („Kartu“) opozicinei partijai. Jis sakė tikintis, kad 2018-aisiais V.Orbanas bus priverstas pasitraukti iš posto.

P.Juhaszas: „Būtina pasiekti šiandiene politika nusivylusius rinkėjus, o tai įmanoma padaryti tik tuo atveju, jei progresyvios jėgos bendradarbiaus.“

Tačiau lengva pasakyti, sunku padaryti. Rinkėjai palaiko daugumą opozicijos partijų, tačiau jos išlieka susiskaldžiusios. Iš devynių centro, kairiųjų ir į liberalizmą linkstančių partijų, penkios neperžengtų 4 proc. slenksčio, reikalingo, norint patekti į parlamentą.

O didžiausią Vengrijos opozicinę partiją, dešiniuosius „Jobbik“, palaiko 14 proc. rinkėjų. Būtent šiai partijai itin naudingas smunkantis V.Orbano populiarumas.

Tačiau premjeras, atrodo, visiškai nesijaudina dėl protestų.

„Visada norisi šypsotis pamačius minias žmonių, protestuojančių prieš tariamą demokratijos trūkumą, – radijo interviu praeitą mėnesį kalbėjo V.Orbanas. – Jie skanduoja siaubingus dalykus ir svaidosi šmeižtu, nukreiptu ir prieš šalį, ir prieš jos lyderius. Drauge jie tvirtina, kad šalyje nėra demokratijos. Tai – šiek tiek juokinga.“

Praeities aidai

Šiuo metu Budapešto gatvėse girdimi šūkiai „rusai, namo“ primena komunizmo griūtį 1989-aisiais ir Vengrijos revoliuciją 1956-aisiais.

Šiuo metu Budapešto gatvėse girdimi šūkiai „rusai, namo“ primena komunizmo griūtį 1989-aisiais ir Vengrijos revoliuciją 1956-aisiais.

Panašu, kad jaunieji protestuotojai gręžiasi į praeitį.

„Daugiau nebebūsime vergais“, – žygiuodama elegantišku Andrassy prospektu į megafoną skanduoja paauglė. Šalia jos einantys jauni žmonės kartoja eilutes iš eilėraščio, menančio Vengrijos revoliuciją 1848-aisiais.

Demonstracijų dalyviai traukia dainą apie Lajosą Kossuthą – beveik prieš du šimtmečius gyvenusį revoliucionierių. Protestuotojams 1848-ųjų revoliucijos vertybės, ypač L.Kossutho pabrėžiama demokratija ir spaudos laisvė, vis dar labai aktualios.

„Mums reikia išsaugoti savo demokratiją“, – sakė jauna moteris, kol ją apsupę protestuotojai skandavo „Europa“ ir „Orbanai, pasitrauk“.

Aktyvistas Balazsas Horvathas Kerteszas, sėdėdamas palapinėje Oktogono aikšte vadinamoje sankryžoje, sakė, kad naująją kartą žengti į politiką iš dalies motyvuoja nepasitenkinimas dabartiniu režimu. Anot aktyvisto, vengrai sako „mums jau gana“.

Oktogonas, įsikūręs pusiaukelėje tarp parlamento ir Didvyrių aikštės, tapo simboline pasipriešinimo V.Orbano vyriausybei vieta. Sankryžoje, kurioje eismas paprastai labai intensyvus, jaunieji protestuotojai praleido daugybę naktų: sėdėdami ant tramvajų bėgių stabdė eismą, ekspromtu organizuodavo šokių vakarėlius ir sakė spontaniškas politines kalbas.

AFP PHOTO/Protestuotojai Oktogono aikštėje
AFP PHOTO/Protestuotojai Oktogono aikštėje

Aktyvistai aikštėje pasistatė palapinę iškart po to, kai balandžio pradžioje Budapešte prasidėjo protestai. Palapinė atliko informacijos punkto ir diskusijų forumo funkcijas. Pastaruoju metu čia pradėtos rengti dirbtuvės apie pilietinį pasipriešinimą, o smalsūs Budapešto gyventojai sustoja pasikalbėti apie politinę situaciją.

Daugelis jaunųjų protestuotojų V.Orbaną laiko hipokritu, kadangi anksčiau jis kovėsi už laisvę, o Vengrijoje griūnant komunizmui prisistatė liberaldemokratu.

Daugelis jaunųjų protestuotojų V.Orbaną laiko hipokritu, kadangi anksčiau jis kovojo už laisvę, o Vengrijoje griūnant komunizmui prisistatė liberaldemokratu. Tačiau dabar jis demonstruoja nepagarbą individo teisėms ir įstatymui.

„Ar protestuojantis Orbanas taip pat buvo suimtas?“ – klausė megafoną laikantis jaunas vyras, kai policijos pareigūnas bandė agresyviai jį nutempti į šalį už tai, kad, neturėdamas leidimo, ragino minią protestuoti.

Bausmės baimė

Protestai organizuojami socialiniuose tinkluose, o tai, kad dauguma protestuotojų turi išmaniuosius telefonus, padėjo skleisti žinią apie, jų žodžiais, „stiprėjantį represyvų režimą“.

Tiesioginė transliacija „Facebook“, kaip keturi neuniformuoti pareigūnai seka jauną aktyvistą, buvo peržiūrėta 90 tūkst. kartų. Daugiau nei 300 tūkst. žmonių peržiūrėjo vaizdo įrašą, kuriame du aktyvistai, kaltinami dažais apipylę prezidento rūmus, teismo salėje pasirodė surakinti antrankiais, o jų advokatai ginčijosi, ar nebuvo pažeistas procesas. Galiausiai aktyvistai buvo apkaltinti vandalizmu, jiems skirta 200 ir 300 valandų viešųjų darbų.

Manoma, kad protestuotojų minios būtų dar didesnės, jei ne vengrų baimė būti nubaustiems.

Manoma, kad protestuotojų minios būtų dar didesnės, jei ne vengrų baimė būti nubaustiems.

„Kai kurie žmonės bijo ateiti, išreikšti savo nuomonę, – sakė studentas Patrikas Kromeris, jau dalyvavęs keliuose prieš vyriausybę nukreiptuose protestuose. – Jie bijo prarasti darbus.“

V.Orbano kritikai bijo protestuotojams skiriamų bausmių ir augančios Rusijos įtakos šalyje. Baimė itin sustiprėjo po to, kai čečėnas Magomedas Dasajevas paviešino vaizdo įrašą, kuriame jis Budapešto kavinėje sėdi su jaunu vengrų aktyvistu, „atsiprašančiu“ už tai, kad protestuodamas dažais apipylė sovietinį paminklą. Vėliau aktyvistas teigė, kad čečėnas grasino jam ir jo šeimai.

Vengrijos žiniasklaida vėliau pranešė, kad Rusijos ambasados Budapešte pareigūnai žinojo apie čečėno planą priversti aktyvistą atsiprašyti. „Politico“ žurnalistams Rusijos ambasada tokius kaltinimus neigė.

Vengrijos vyriausybės rėmėjai apkaltino vengrų kilmės amerikiečių milijardierių George'ą Sorosą finansuojant ir organizuojant prieš vyriausybę nukreiptus protestus.

S.Nemethas: „Protestus inicijavo verslininko George'o Soroso finansuojamos ir valdomos organizacijos, kadangi „Fidesz“ pateikė įstatymą dėl paramą iš užsienio gaunamų organizacijų skaidrumo.“

„Fidesz“ partijos viceprezidentas ir parlamento narys Szilardas Nemethas balandį teigė: „Protestus inicijavo verslininko George'o Soroso finansuojamos ir valdomos organizacijos, kadangi „Fidesz“ pateikė įstatymą dėl paramą iš užsienio gaunančių organizacijų skaidrumo.“

Valdančiajai partijai artimi žiniasklaidos kanalai praėjusį mėnesį pranešė, kad G.Sorosas protestuotojams mokėjo pinigus, kad šie iš užsienio atvyktų į Vengriją. O „Fidesz“ palaikantys komentatoriai internetinėje erdvėje perspėjo dėl galimo Ukrainos scenarijaus pasikartojimo ir pavadino įvykius „Vengrijos Maidanu“.

Protestuotojai tokius kaltinimus neigė ir demonstracijose pradėjo skanduoti šūkį „atvykome lėktuvu“. Juo pašiepiamas stiprėjantis vyriausybės konspiracinis tonas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas

Privilegijuoti protestuotojai

Dar neaišku, ar šis judėjimas gali atnešti norimų pokyčių, kadangi opozicinės jėgos susiskaldžiusios, trūksta organizuotumo.

Protestai vyksta sostinėje, o toliau nuo Budapešto gyvenantys vengrai apie neramumus girdi tik iš vyriausybės kontroliuojamų žiniasklaidos priemonių.

Be to, protestai vyksta sostinėje, o toliau nuo Budapešto gyvenantys vengrai apie neramumus girdi tik iš vyriausybės kontroliuojamų žiniasklaidos priemonių.

Sunku įrodyti, kad judėjimas aktualus visiems vengrams, o ne tik privilegijuotai saujelei.

Per vieną demonstraciją jaunas vyras miniai sakė, kad policijos pareigūnai nesuvokia protestuotojų keliamų klausimų, kadangi neturi universitetinio išsilavinimo. Jis greitai atsiprašė, tačiau buvo padaryta neatitaisoma žala.

Tuomet protestuotojai išsiskirstė, o riaušių policijos pareigūnai, nusiėmę šalmus, parodė, kad yra ne ką vyresni nei demonstracijų dalyviai. Buvo nugirsta, kaip nusiminęs pareigūnas kolegoms sakė: „Turėjau dirbti, todėl negalėjau studijuoti.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min