Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugpjūčio 15d. 16:54

Irake per kruviniausią šių metų dieną smurtas nusinešė 66 žmonių gyvybes

Sprogimas Irake
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sprogimas Irake

Irake per virtinę išpuolių daugiau nei dešimtyje šalies miestų pirmadienį žuvo 66 žmonės, iš jų 40 – per dvigubą sprogdinimą pietiniame Kuto mieste, o ši diena tapo kruviniausia šiais metais karo nualintoje Persijos įlankos šalyje.

Per atakas, kurios pirmadienį buvo įvykdytos 17-oje miestų, taip pat buvo sužeisti daugiau nei 230 žmonių.

Šiuos išpuolius griežtai pasmerkė parlamento pirmininkas Osama al Nujaifi, kuris kaltino šalies saugumo pajėgų vadovus dėl neįvardytų „pažeidimų“.

Kruviniausia iš pirmadienį surengtų atakų buvo pakelės bombos sprogimas Kuto miesto, esančio už 160 kilometrų į pietus nuo Bagdado, centre. Užtaisas detonavo apie 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o po kelių minučių netoliese sprogo vienas užminuotas automobilis, nurodė medicinos ir saugumo pareigūnai.

„Ėjau į savo krautuvėlę turguje, kai staiga buvau parblokštas ant žemės, – pasakojo 26 metų Saadunas Muftinas, gydomas Kuto ligoninėje „Karama“. – Vėliau atsipeikėjau ligoninėje, o visas mano kūnas buvo žaizdotas.“

Kitos krautuvėlės savininkas Mohammedas Jassimas prisiminė, kad po sprogimų visa aikštė prisipildė dūmų.

Vasito provincijos medicinos pareigūnas Ghalidas Rashidas Khazaa sakė, kad per išpuolį Kute žuvo 40 žmonių, o dar 65 buvo sužeisti, ir kad tarp jų buvo moterų ir vaikų. Saugumo pareigūnai po šio incidento apsupo įvykio vietą.

Ši ataka tapo kruviniausiu atskiru išpuoliu Irake nuo kovo 29 dienos, kai su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ siejami kovotojai surengė didelį puolimą prieš provincijos vyriausybės biurą buvusio šalies diktatoriaus Saddamo Husseino gimtajame mieste Tikrite. Tąsyk žuvo 58 žmonės.

Pastaroji smurto išpuolių virtinė nutraukė palyginti ramų laikotarpį Irake, kuriame musulmonai nuo rugpjūčio pradžios švenčia ramadaną – pasninko ir maldos mėnesį. Dėl pastarųjų atakų kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės.

JAV ir Irako kariškių nuomone, „al Qaeda“ ir kitos Irake veikiančios kovotojų grupuotės šiuo metu daug silpnesnės, palyginti su 2006-2007 metų laikotarpiu, kai vyko intensyviausios kovos tarp šios šalies religinių bendruomenių, tačiau jos iki šiol pajėgios surengti dideles koordinuotas atakas.

Tuo tarpu Tikrite pirmadienį trys policininkai žuvo, o dar bent septyni buvo sužeisti dviem mirtininkams susisprogdinus kovos su terorizmu agentūros būstinėje.

„Jie sugebėjo įeiti vilkėdami policijos uniformas ir, pasinaudoję padirbtais dokumentais, praeiti tris patikros postus“, – sakė vienas pareigūnas, nenorėjęs viešinti savo vardo. Pasak jo, tarp žuvusiųjų buvo Salahedino provincijos kovos su terorizmu vadovo pavaduotojas.

„Jie mėgino išvaduoti „al Qaeda“ kovotojus iš kovos su terorizmu departamentu kalėjimo“, – pridūrė pareigūnas.

Be to, į šiaurę nuo sostinės esančioje neramioje Dijalos provincijoje aštuoni žmonės žuvo, o dar 35 buvo sužeisti per virtinę išpuolių provincijos sostinėje Baakuboje ir penkiuose kituose miestuose, informavo Dijalos sveikatos apsaugos departamento atstovas Farisas al Azzawi.

Tarp žuvusiųjų buvo keturi kariai, nušauti viename Irako armijos kontrolės poste Baakuboje, sakė šio miesto pagrindinės ligoninės gydytojas Firasas al Dulaimi.

Po šių išpuolių buvo evakuoti provincijos vyriausybės biuro darbuotojai.

Du užminuoti automobiliai, iš kurių vieną detonavo mirtininkas, taip pat sprogo šventajame šiitų mieste Nedžefe, pranešė provincijos policijos vadas generolas Abdul Karimas Mustafa. Vienas provincijos sveikatos apsaugos pareigūnas nurodė, jog per šį išpuolį žuvo septyni žmonės, o dar 60 sužeisti.

Į rytus nuo pietinio šiitų šventojo miesto Kerbelos du žmonės žuvo, o devyni buvo sužeisti detonavus sprogmenų prikrautam automobiliui, sakė provincijos tarybos vadovas Mohammedas al Mussawi.

Atskiri sprogdinimai šiauriniame Kirkuko mieste nusinešė vieno žmogaus gyvybę ir sužeidė 14 gyventojų. Vakariniame Ramadžio mieste per dvigubą sprogdinimą žuvo vienas žmogus, o septyni buvo sužeisti.

Bagdade sprogus užminuotam automobiliui ir trims pakelės bomboms žuvo du žmonės, dar 20 nukentėjo. Šiauriniuose sostinės priemiesčiuose Tadžyje ir Balade sprogusios bombos užmušė vieną gyventoją ir 14 sužeidė.

Šiauriniame Mosulo mieste per sprogdinimus taip pat žuvo vienas žmogus, o trys buvo sužeisti, pranešė policija. Į pietus nuo Bagdado esančiame Iskandarijos mieste sužeisti keturi žmonės.

Irako lyderiai rugpjūčio 3 dieną paskelbė pradėsiantys derybas su JAV, kad pasibaigus šiems metams amerikiečių kariniai instruktoriai liktų šalyje ir tęstų saugumo pajėgų mokymo misiją. Pagal 2008 metais sudarytą dvišalę saugumo sutartį numatyta, kad visi amerikiečiai kariai, kurių Irake šiuo metu yra apie 47 tūkst., turi būti išvesti iki šių metų pabaigos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min