Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irake – reikšmingas žingsnis visiškos laisvės link

Irako vėliavos pakėlimas Bagdado „Žaliojoje zonoje“.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Irako vėliavos pakėlimas Bagdado „Žaliojoje zonoje“.
Šaltinis: 15min
0
A A

Jungtinių Valstijų kariuomenė ketvirtadienį formaliai perdavė Bagdado „Žaliosios zonos“ valdžią irakiečiams, po to, kai nauji paktai, apibrėžiantys tarptautinių pajėgų misiją, pakeitė Jungtinių Tautų mandatą.

Kaip rašo CNN, Irako pajėgos perėmė kontrolės punktus prie stipriai saugomų sričių, formaliai žinomų kaip Tarptautinė zona, kurioje įsikūrusi Irako valdžia ir Jungtinių Valstijų ambasada.

Nuversto Irako diktatoriaus Saddamo Husseino rūmai, nuo 2003 metų JAV invazijos į šalį tarnavę kaip Amerikos būstinė Bagdade, taip pat buvo perduoti Irakui per ketvirtadienį įvykusią ceremoniją.

Pirmoji 2009-ųjų diena žymėjo ir pirmąją JAV–Irako pakto, numatančio Amerikos pajėgų pasilikimą šalyje iki 2011 metų, įsigaliojimo dieną. Panašūs susitarimai pasirašyti ir tarp Irako bei kitų Vakarų valstybių, kurių kariai taip pat pasilieka Irake. JT mandato, įtvirtinusio tarptautinių pajėgų dislokavimą Irake, galiojimas pasibaigė trečiadienį.

Jungtinių Valstijų kariuomenės atstovas majoras generolas Davidas Perkinsas teigė, kad Amerikos pajėgos padės kovoti irakiečiams, bet „irakiečiai bus lyderiai“.

„Atvykus prie patikrinimo punktų, žmogaus tapatybę patikrins Irako atstovai. Jie taip pat ir nuspręs, įsileisti žmogų, ar ne“, – sakė D.Perkinsas. – „Ir toliau būsime čia ir padėsime patarimais bei technika. Tačiau šalyje matysite vis mažiau ir mažiau Amerikos pajėgų ir vis daugiau ir daugiau Irako pajėgų, kurios bus atsakingos priimant svarbiausius sprendimus, apibrėžiančius saugumą šalies sostinėje“.

Irako trijų narių Prezidento taryba minėtą paktą ratifikavo gruodį. Remiantis šiuo paktu, JAV pajėgos pasitrauks iš Irako miestų ir miestelių iki birželio 30 d., o visos amerikiečių pajėgos šalį paliks 2011 metų pabgaigoje – praėjus beveik aštuoniems metams po Jungtinių Valstijų invazijos į Iraką ir S.Husseino nuvertimo.

Šalių susitarimas taip pat įtvirtina „laikiną JAV pajėgų pagalbą“, tačiau griežtai apriboja jų vaidmenį. Susitarime įtvirtinta nuostata, kad visoms karinėms operacijoms patvirtinimą suteikia šios šalies valdžia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min