Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 20, 16:56

Iranas: derybų „traukinys dar nenuriedėjo nuo bėgių“

TehIranas pirmadienį pareiškė, kad derybų dėl 2015 metų branduolinio susitarimo „traukinys dar nenuriedėjo nuo bėgių“, nepaisant JAV taikomų sankcijų šiai šiitiškai respublikai.
Iranas
Iranas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį įvedė sankcijų Irano naftos chemijos pramonės įmonėms, o taip pat, kaip įtariama, fiktyvioms įmonėms Kinijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kaltinamoms padėjus Teheranui apeiti sankcijas.

„Mes vis dar judame diplomatiniu keliu – šis traukinys dar nenuriedėjo nuo bėgių, nepaisant to, kad JAV atsisako savo įsipareigojimų ir nepaisant visų jų veiksmų“, – Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh sakė žurnalistams.

Derybos dėl branduolinio susitarimo atgaivinimo prasidėjo 2021 metų balandį. Jų dalyviai siekia įtikinti Jungtines Valstijas sugrįžti į susitarimą, o Iraną – apriboti savo intensyvėjančią branduolinę veiklą.

Iranas 2015 metais sudarė susitarimą su pasaulio galiomis dėl jo branduolinės veiklos apribojimo mainais į tarptautinių sankcijų sušvelninimą, bet susitarimas pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jo vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal susitarimą, vadinamą Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA).

Sudėtingos derybos dėl susitarimo atgaivinimo yra įstrigusios nuo kovo mėnesio.

„Mes galime užtikrintai ir greitai... užbaigti susitarimą“, – sakė S. Khatibzadeh, jei JAV sutiks „atšaukti visas sankcijas“.

Jis taip pat paragino Vašingtoną padaryti galą taip vaidinamai „maksimalaus spaudimo“ kampanijai, kuri vykdoma dar nuo D. Trumpo administracijos laikų.

Jungtinės Valstijos anksčiau tvirtino, kad Teherano reikalavimas Vašingtonui iš juodojo teroristinių organizacijų sąrašo išbraukti įtakingą Irano Revoliucinę gvardiją yra šalutinis klausimas šiose diskusijose, nors vėliau jos galėtų jį aptarti.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) valdytojų taryba birželio 8 dieną priėmė rezoliuciją su oficialia kritika Iranui, deramai nepaaiškinusiam sodrinto urano pėdsakų, anksčiau aptiktų trijuose objektuose, nepaminėtuose Teheranui deklaruojant savo branduolinę veiklą.

Tą pačią dieną Teheranas pranešė, kad nuims 27 stebėjimo kameras, įtaisytas TATENA jo branduoliniuose objektuose.

„JAV ir vėl nusprendė vilkinti ir atidėlioti susitarimą, todėl nuvyko į (TATENA) valdytojų susitikimą turėdamos iliuzijų panaudoti svertą“, – pirmadienį sakė S.Khatibzadeh.

„Žinoma, Irako atsakas buvo proporcingas ir ryžtingas“, – pridūrė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min