Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 8d. 12:44

Iranas įgijo svarbią technologiją, reikalingą kuriant branduolines galvutes

Irano opozicionierius, dėvintis Mahmoudo Ahmadinejado kaukę
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Irano opozicionierius, dėvintis Irano prezidento Mahmoudo Ahmadinejado kaukę laiko radiacijos ženklą
TATENA antradienį ar trečiadienį turėtų paskelbti pranešimą, kuriame bus pateikti liudijimai dėl Irano naujausios kartos branduolinių kovinių galvučių Irano projektų, antradienį rašo britų laikraštis „The Guardian“.

Rengiant pranešimą buvo naudojami žvalgybos tarnybų duomenys, tai pat Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) darbuotojų surinkti liudijimai, pažymi laikraštis.

„Žinoma, pranešime nebus nieko kardinaliai nauja“, – sako buvęs TATENA inspektorius, dabar Harvardo universiteto darbuotojas Olli Heinonenas. – Tačiau yra kai kurių faktų, keliančių susirūpinimą".

Nuogąstavimą kelia tas faktas, rašo laikraštis, kad Irano mokslininkai nesustabdė branduolinio ginklo kūrimo, kaip buvo manyta 2004 metais.

Nuogąstavimą kelia tas faktas, rašo laikraštis, kad Irano mokslininkai nesustabdė branduolinio ginklo kūrimo, kaip buvo manyta 2004 metais. Tačiau jie visų pirma ne kūrė ir bandė raketas, o atliko kompiuterinį modeliavimą, kuriuo remdamiesi galės bet kada sukurti branduolines kovines galvutes.

Galbūt pranešime bus pasakyta ir apie užsienio ekspertų, tarp jų iš Rusijos, dalyvavimą kuriant šiitiškos respublikos branduolinę ginkluotę, apie kurį savaitgalį pranešė JAV dienraštis „The Washington Post“.

Remdamasis neįvardytais Vakarų šalių diplomatais ir branduolinių technologijų ekspertais, susipažinusiais su naujais žvalgybos duomenimis, kurie artimiausiu laiku bus pateikti Jungtinėms Tautoms (JT), laikraštis nurodė, kad vienas buvęs Sovietų Sąjungos ginklavimosi programos mokslininkas neva išmokė iraniečius gaminti itin tiksliai veikiančius sprogdiklius, kurie naudojami detonuojant branduolinius užtaisus.

Irano branduolinius pajėgumus taip pat padidino svarbios technologijos, kurių šaltiniu veikiausiai tapo ekspertai iš Pakistano ir Šiaurės Korėjos, rašo „The Washington Post“.

Tikėtina, kad ataskaitoje TATENA daugiausiai dėmesio bus skiriama numanomoms Irano pastangoms pasigaminti atominių užtaisų iš Irano turimų radioaktyviųjų medžiagų, taip pat Teherano raketų kūrimo programai.

Irano pareigūnai jau susipažino su Vienoje įsikūrusios TATENA turima informacija, diplomatai sakė naujienų agentūrai AFP.

Tuo tarpu Irano žiniasklaida sekmadienį paskelbė užsienio reikalų ministro Ali Akbaro Salehi komentarus, kad ši nauja informacija pagrįsta "suklastotais" įrodymais.

Tačiau Vakarų pareigūnai teigia, kad naujieji duomenys galimai rodo, jog Iranas tęsė su branduolinių ginklų programa susijusius tyrimus po 2003 metų, kai, anot JAV žvalgybos agentūrų, Teherano lyderiai sustabdė tokius eksperimentus, atsižvelgdami į tarptautinį ir vidinį spaudimą.

„The Washington Post“ rašo, jog vienas iš pagrindinių proveržių, apie kurį iki šiol nebuvo viešai paskelbta, buvo pasiektas Iranui gavus "generatoriaus R265" brėžinius.

Šį įrenginį sudaro pusrutulio pavidalo aliuminio korpusas, kurio vidinėje pusėje pritvirtinti itin galingų sprogmenų užtaisai su elektroniniais sprogdikliais, kurie visus užtaisus detonuoja mikrosekundžių tikslumu, nurodoma straipsnyje. Šių sprogimų smūginės bangos suspaudžia nedidelį prisodrinto urano arba plutonio rutulį, kurioje prasideda branduolinė reakcija.

Tokį įrenginį sukonstruoti techniškai labai sudėtinga, todėl Iranui reikėjo pagalbos iš užsienio jį kuriant ir išbandant, rašo „The Washington Post“.

Kaip nurodoma žvalgybos duomenyse, pateiktuose TATENA ekspertams, svarbiausią pagalbą abiejose srityse suteikė buvęs Sovietų Sąjungos branduolinių ginklų programos mokslininkas Viačeslavas Danilenka, kurį praeito amžiaus 10-o dešimtmečio viduryje nusamdė Irano fizikos tyrimų centras.

V.Danilenka teikė pagalbą iraniečiams pastaruosius penkerius metus: skaitė paskaitas ir perdavė ataskaitas apie branduoliniuose užtaisuose naudojamų sprogmenų paketų kūrimą ir bandymus.

Tikėtina, kad Irano specialistai šiuos įrenginius panaudojo kurdami savo atominio užtaiso koncepciją, nurodė „The Washington Post“, cituodamas du pareigūnus, susipažinusius su konfidencialiais TATENA dokumentais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

30:48
22:16
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min