2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Iranas kaltina Saudo Arabiją padarius strateginę klaidą

Saudo Arabijos sprendimas nutraukti santykius su Iranu po to, kai šiitiškoje respublikoje buvo užpultos sunitiškos karalystės diplomatinės atstovybės, nenukreips dėmesio nuo Rijado „didelės klaidos“ – vienam iškiliam šiitų dvasininkui įvykdytos egzekucijos, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango Irano pareigūnas.
Saudo Arabijos veiksmais pasipiktinę iraniečiai
Saudo Arabijos veiksmais pasipiktinę iraniečiai / „Scanpix“ nuotr.

„Nuspręsdama nutraukti diplomatinius santykius Saudo Arabija negali priversti pasaulio užmiršti savo didelės klaidos – dvasininko egzekucijos“, – naujienų agentūra IRNA citavo užsienio reikalų ministro pavaduotoją Hosseiną Amirą Abdollahianą.

Jis pridūrė, kad Saudo Arabija padarė „strateginę klaidą, priėmusi šiurkščių ir skubotų sprendimų, pakursčiusių nestabilumą ir paskatinusių terorizmo plėtrą regione“.

Pastaraisiais metais abi šios šalį nesutarė dėl karo Sirijoje, kur Iranas palaikė Damasko režimą. Trintį taip pat didino konfliktas Jemene, kur Saudo Arabijos vadovaujama koalicija kaunasi su šiitais sukilėliais.

Rijado įvykdyta dvasininko šeicho Nimro al Nimro egzekucija išprovokavo didelio masto protestus Artimųjų Rytų šalyse, kuriose daugumą sudaro šiitai. Minia nusiaubė Saudo Arabijos ambasadą Teherane ir konsulatą antrajame didžiausiame Mešhedo mieste.

Saudo Arabija dėl atakų prieš diplomatines misijas nusprendė nutraukti su šiitišku Iranu, savo ilgamečiu varžovu regione.

Pastaraisiais metais abi šios šalį nesutarė dėl karo Sirijoje, kur Iranas palaikė Damasko režimą. Trintį taip pat didino konfliktas Jemene, kur Saudo Arabijos vadovaujama koalicija kaunasi su šiitais sukilėliais.

H.A.Abdollahianas sakė, kad Saudo Arabija „sukelia pavojų savo žmonių ir regiono musulmonų interesams savo sąmokslu nusmukdyti naftos kainas“, turėdamas omenyje, kad pastaruoju metu šių išteklių kaina priartėjo prie daugiamečių žemumų.

Iranas ir Saudo Arabija yra dideli naftos eksportuotojai, bet šiuo metu Rijadas parduoda daug daugiau naftos negu šiitiška respublika ir yra laikoma galiūne, gebančia diktuoti energetikos išteklių kainų kryptį.

JAV ragina Artimųjų Rytų regiono lyderius imtis „žingsnių įtampai išsklaidyti“

Jungtinės Valstijos sekmadienį paragino Artimųjų Rytų lyderius imtis priemonių sumažinti įtampą regione, kuri smarkiai išaugo po to, kai Saudo Arabija įvykdė egzekuciją įtakingam šiitų dvasininkui, išprovokuodama Irano įtūžį.

„Mums žinoma, kad Saudo Arabija nurodė uždaryti Irano diplomatines misijas karalystėje“, – sakė Valstybės departamento atstovas Johnas Kirby, komentuodamas pranešimus apie santykių nutraukimą.

„Manome, kad diplomatiniai santykiai ir tiesioginiai pokalbiai tebėra ypač svarbūs, siekiant įveikti nesutarimus, todėl toliau raginsime visus regiono lyderius imtis ryžtingų žingsnių įtampai išsklaidyti“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min