Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2021 01 04 /16:10

Iranas skelbia pradėjęs sodrinti uraną iki 20 procentų

Iranas pradėjo sodrinti uraną iki 20 proc. lygio savo požeminėje Fordo įmonėje, smarkiai viršydamas 2015 metų daugiašale sutartimi nustatytus apribojimus, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Irano Fordo kompleksas
Irano Fordo kompleksas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Iki 20 proc. sodrinto urano gamybos procesas Šachido Alimohammadi (Fordo) sodrinimo komplekse prasidėjo“, – sakė vyriausybės atstovas Ali Rabiei, kurio žodžiai cituojami valstybinio transliuotojo interneto svetainėje.

Pasak pareigūno, prezidentas Hassanas Rouhani sodrinti uraną tokiu laipsniu nurodė „pastarosiomis dienomis“, o „dujų leidimo [į sodrinimo centrifugas] procesas prasidėjo prieš kelias valandas“.

Praėjusį mėnesį konservatorių dominuojamas Irano parlamentas priėmė įstatymą dėl „sankcijų panaikinimo ir Irano liaudies interesų apsaugos“, kuriuo suteikė įgaliojimus H.Rouhani vyriausybei „gaminti ir saugoti 120 kg iki 20 proc. sodrinto urano per metus“.

Įstatymu administracija taip pat raginama nutraukti Jungtinių Tautų inspekcijas Irano branduoliniuose objektuose, jei likusios susitarimo šalys – Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija – nepadės Iranui pardavinėti naftos ir neužtikrins pajamų sugrįžimo.

Prieš šio įstatymo įsigaliojimą H.Rouhani jį kritikavo kaip „kenkiantį diplomatinės veiklos kursui“.

Tačiau parlamento ir vyriausybės ginčus sprendžianti Sergėtojų Taryba praėjusį mėnesį įstatymą patvirtino.

Irano pareigūnai, tarp jų užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas, yra sakę, kad vyriausybė vykdys parlamento sprendimą.

Vyriausybės interneto svetainėje cituojami A.Rabiei žodžiai, kad administracijos pozicija dėl šio įstatymo aiški, „bet vyriausybė mano turinti pareigą vykdyti įstatymą“.

Vyriausybė yra užsiminusi apie pasirengimą dirbti su JAV išrinktuoju prezidentu Joe Bidenu po ketverių įtemptų Donaldo Trumpo prezidentavimo metų. Kadenciją baigiantis JAV prezidentas išvedė savo šalį iš daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir sugrąžino bei sugriežtino sankcijas Teheranui.

Izraelis: tai įrodo esant ginklavimosi planą

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį pareiškė, kad jo šalies pagrindinio priešininko sprendimas atnaujinti urano sodrinimą iki gerokai aukštesnio, nei Teheranui leidžiama daugiašaliu susitarimu, lygio įrodo, kad šiitiška respublika iš tikrųjų siekia pasigaminti branduolinių ginklų, nors viešai tai neigia.

B.Netanyahu pranešime sakoma, kad šio žingsnio „negalima paaiškinti niekaip kitaip, tik toliau siekiamais realizuoti ketinimais išplėtoti karinę branduolinę programą“.

„Izraelis neleis Iranui gamintis branduolinių ginklų“, – perspėjo jis.

Izraelis, daugelio ekspertų laikomas vienintele branduolinių ginklų turinčia Vidurio Rytų regiono valstybe, seniai tvirtina, kad Teheranas siekia susikurti atominį arsenalą ir kad Iranas siekia sunaikinti žydų valstybę.

B.Netanyahu jau seniai ir karštai pasiako prieš 2015 metų sutartį, sudarytą Irano ir galingųjų šalių. Pagal šį susitarimą, vadinamą Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA), numato tarptautinių sankcijų sušvelninimą mainais į Irano civilinės branduolinės programos apribojimus.

ES kalba apie pavojų susitarimui

Europos Sąjunga pirmadienį perspėjo, kad Irano veiksmai dėl urano sodrinimo iki 20 proc. lygio būtų „žymus atsitraukimas“ nuo Teherano įsipareigojimų pagal 2015 metų susitarimą dėl iraniečių branduolinės programos.

ES atstovas Peteris Stano sakė, kad Briuselis palauks Jungtinių Tautų Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) direktoriaus informacijos, kuri turi būti pateikta vėliau pirmadienį, o tada spręs, kokių veiksmų imtis.

„Jei šis pranešimas bus įgyvendintas... tai reikš žymų atsitraukimą nuo Irano... įsipareigojimų pagal JCPOA“, – žurnalistams sakė P.Stano.

Pasak jo, tai sukeltų „rimtų padarinių dėl branduolinių [ginklų] neplatinimo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius