Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 02, 16:23 Atnaujinta 2022 10 02, 16:25

Irane malšinant protestus, kurie kilo po M.Amini mirties, žuvo mažiausiai 92 žmonės

Norvegijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Irano žmogaus teisės“ (IHR) sekmadienį pranešė, kad per dvi savaites trunkančius protestus, kurie kilo po moralės policijos suimtos Mahsos Amini mirties, visame Irane žuvo mažiausiai 92 žmonės.
Protestuotojai Teherane
Protestuotojai Teherane / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.
Temos: 2 Protestas Iranas

Be to, Irano saugumo pajėgos per susirėmimus, kilusius šią savaitę Zahedano mieste pietrytinėje Sistano ir Beludžistano provincijoje, nužudė mažiausiai 41 žmogų, skelbia IHR.

„Protestuotojų žudymas Irane, ypač Zahedane, prilygsta nusikaltimams žmoniškumui“, – sakė IHR direktorius Mahmoodas Amiry-Moghaddamas.

„Tarptautinė bendruomenė privalo ištirti šį nusikaltimą ir užkirsti kelią tolesniems Islamo Respublikos nusikaltimams“, – pridūrė jis.

Anksčiau nevyriausybinė organizacija skelbė, kad malšinant protestus, sukrėtusius Iraną po M.Amini mirties, žuvo 83 žmonės. Be kita ko, tęsiasi dideli interneto ryšio trikdžiai.

22 metų M.Amini mirė kelios dienos po to, kai buvo sulaikyta, nes esą pažeidė taisykles, pagal kurias privaloma dėvėti gerai priglundantį hidžabą. Pagal šias taisykles, be kita ko, draudžiama dėvėti suplėšytus džinsus ir ryškiaspalvę aprangą.

Tačiau NVO taip pat apkaltino saugumo pajėgas įvykdžius tai, ką pavadino „kruvinu penktadieniu Zahedane“. Anot IHR, jos „kruvinai numalšino“ protestą, kilusį mieste penktadienį po maldų.

Organizacija teigė, kad tą protestą išprovokavo kaltinimai, jog policijos viršininkas Čabaharo uostamiestyje, taip pat esančiame Sistano ir Beludžistano provincijoje, išprievartavo 15-metę mergaitę, priklausančią sunitų beludžių mažumai.

Žuvusiųjų tapatybes patvirtino regioninė nevyriausybinė organizacija „Baluch Activists Campaign“ (BAC) ir pridūrė, kad per pastarąsias dvi savaites per protestus Irane iš viso žuvo mažiausiai 133 žmonės.

Tuo metu socialinėje žiniasklaidoje skelbtuose pranešimuose buvo rašoma apie dešimtis penktadienį Zahedane žuvusių žmonių, o nuotraukose buvo matyti perpildytos ligoninės ir kruvini lavonai. Kai kuriuose pranešimuose teigiama, kad protestuotojai siekė perimti tam tikrų gatvių kontrolę, tačiau to patvirtinti neįmanoma.

Su Pakistanu besiribojanti Sistano ir Beludžistano provincija yra vienas skurdžiausių Irano regionų, kuriame gyvena beludžių mažuma, daugiausia išpažįstanti sunitų islamą, o ne šiizmą, kuris dominuoja Irane.

Pastaraisiais mėnesiais aktyvistai skundėsi, kad Irane padažnėjus mirties bausmių vykdymui, neproporcingai daug nuteistųjų beludžių buvo įvykdyti nuosprendžiai.

Teheranas teigia, kad Zahedane per įvykį, kurį oficialioji žiniasklaida pavadino „teroristiniu incidentu“, žuvo penki Revoliucinės gvardijos nariai. Šeštadienį valstybinė žiniasklaida pranešė, kad iš viso žuvo 19 žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min