Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 11d. 15:53

Irane minint 35-ąsias islamo revoliucijos metines į gatves išėjo tūkstančiai žmonių

Iraniečiai mini Islamo Respublikos 35-ąsias metines
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Iraniečiai mini Islamo Respublikos 35-ąsias metines

Šimtai tūkstančių iraniečių antradienį išėjo į gatves minėti 35-ųjų islamo revoliucijos metinių, pakylėti pažangos derybose dėl šalies branduolinės programos ir kuklaus sankcijų sušvelninimo.

Teherane didžiulė minia susirinko centrinėje Azadžio aikštėje, laukdama prezidento Hassano Rouhani kalbos.

H.Rouhani, kuris į valdžią atėjo pernai rugpjūtį, pareiškė, kad pasaulio galybės neturėtų puoselėti „iliuzijų“, kad galės panaudoti karinę jėgą, jeigu žlugtų derybos dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos.

„Pabrėžiu: jeigu kažkas turi iliuzijų kaip nors grasinti prie savo stalo, jiems reikia įsigyti naujus akinius. Nėra jokios karinės galimybės Irano atžvilgiu prie jokio stalo pasaulyje“, – sakė šis gana nuosaikių pažiūrų veikėjas, mėginantis vystyti dialogą su Vakarų valstybėmis.

H.Rouhani taip pat paragino pasaulio galybes lygiuotis į Teherano „sąžiningą ir konstruktyvią laikyseną“ derybose dėl branduolinės programos, kurias planuojama atnaujinti Vienoje ateinančią savaitę.

„Iranas įsipareigojęs dalyvauti sąžiningose ir konstruktyviose derybose tarptautinių nuostatų pagrindu; tikimės pamatyti tokį suinteresuotumą ir kitoje pusėje per artėjančias derybas“, – pabrėžė H.Rouhani, kurio pasisakymą tiesiogiai transliavo valstybinė televizija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prezidentas Hassanas Rouhani sako kalbą Iranui minint Islamo Respublikos 35-ąsias metines
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prezidentas Hassanas Rouhani sako kalbą Iranui minint Islamo Respublikos 35-ąsias metines

Daugelis mitingo dalyvių įprastinėmis skanduotėmis „Šalin JAV“ ir „Mirtis Izraeliui“ smerkė Jungtines Valstijas, kurias iraniečiai tebelaiko „Didžiuoju šėtonu“.

„Mes nepasitikime Amerika. Jie tenori pasigrobti mūsų turtus“, – vienas 20-metis sukarintos islamiškos organizacijos „Bassij“ narys sakė naujienų agentūrai AFP.

„Mes esame pasiryžę iškęsti sunkumus (dėl tarptautinių sankcijų), nes tai leis mums išsaugoti savo teises“, – pridūrė jaunuolis, prisidėjęs prie minios Teherane.

Valstybinė žiniasklaida pranešė apie panašius antradienio mitingus ir kitose šalies vietose.

Revoliucijos, per kurią buvo nuverstas JAV remtas šachas Mohammadas Reza Pahlavi ir kuri nulėmė Irano tarptautinę izoliaciją, metinės minimos tuo metu, kai Teheranas išnaudoja svarbią sutartį dėl savo branduolinės programos su galingosiomis valstybėmis.

Pagal lapkritį pasirašytą susitarimą Teheranas sutiko apriboti savo branduolines ambicijas šešiems mėnesiams, mainais į nedidelį tarptautinių sankcijų sušvelninimą.

Iranas ir galingųjų šalių grupė „P5 plius 1“ ketina ateinančią savaitę atnaujinti derybas Vienoje dėl išsamios sutarties, kuri išsklaidytų tarptautinį susirūpinimą, jog Teheranas siekia pasigaminti branduolinių ginklų.

Iranas praeitą savaitgalį taip pat pasiekė pažangą derybose su Jungtinių Tautų (JT) branduolinių programų priežiūros institucija, sutikęs atskleisti informaciją, kuri gali suteikti aiškumo dėl įtarimų, jog šiitiška respublika anksčiau vykdė su branduolinių ginklų gamyba susijusių technologijų tyrimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Iranas mini Islamo Respublikos 35-ąsias metines
AFP/„Scanpix“ nuotr./Iranas mini Islamo Respublikos 35-ąsias metines

Pagal sutartį su Tarptautine atominės energetikos agentūra (TATENA) Iranas paaiškins, kam jam buvo reikalingi preciziniai sprogdikliai, kurie galėjo būti naudojami inicijuoti branduolinei grandininei reakcijai.

H.Rouhani, kurį palaiko reformoms pritariančios jėgos, pirmadienį tvirtino, kad Iranas „rimtai“ ruošiasi deryboms dėl išsamios sutarties su „P5 plius 1“ valstybėmis: JAV, Kinija, Didžiąja Britanija, Prancūzija, Rusijai ir Vokietija.

„Iranas pasiruošęs pradėti derybas su „P5 plius 1“, kad pasiektų išsamų ir galutinį susitarimą, – prezidentas sakė Teherane dirbantiems užsienio diplomatams. – Šiuo atžvilgiu esame rimtai nusiteikę.“

Lapkritį pasiekta tarpinė sutartis laikoma H.Rouhani politikos pergale po aštuonerius metus strigusių derybų ir griežtėjusių sankcijų, kai Iranui vadovavo griežtosios linijos šalininkas Mahmudas Ahmadinejadas.

Pasak ekspertų, H.Rouhani labiau sekėsi, nes sugebėjo įtikti pasaulio lyderiams, kurdamas nuosaikesnį Irano įvaizdį negu M.Ahmadinejadas, tačiau tai nereiškia, kad šiitiška respublika smarkiai pakeitė savo ideologiją ir principus.

H.Rouhani palaiko Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei, o deryboms su pasaulio galybėmis vadovauja charizmatiškas užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

Praeitą savaitę A.Khamenei dar kartą išsakė savo pasitikėjimą H.Rouhani, sakydamas, kad jo vyriausybės kritikai „turi elgtis pakančiai“.

Tačiau griežtosios linijos šalininkai argumentuoja, kad viskas, ką Iranas pasiekė lapkritį pasirašytoje tarpinėje sutartyje, neprilygsta kompromisams, kuriuos šiitiškai respublikai teko padaryti savo branduolinėje veikloje.

Pirmadienį Iranas paskelbė sėkmingai išbandęs dvi naujas raketas, tuo tarpu šeštadienį pranešė siunčiantis savo karinių jūrų pajėgų laivus prie Jungtinių Valstijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:42
10:09

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min