Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 10d. 19:31

Irano aukščiausiasis lyderis giria rinkimus

Religinis lyderis Ali Khamenei.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Religinis lyderis Ali Khamenei.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei ketvirtadienį pagyrė praėjusio mėnesio rinkimus, kuriuose pergalė atiteko nuosaikių pažiūrų prezidento Hassano Rouhani šalininkams, paneigdamas kad rinkimams trūko konkurencingumo.

„Rinkimai tikrai buvo konkurencingi, – pareiškė A.Khamenei. – Įvairios partijos ir asmenys juose dalyvavo po skirtingomis vėliavomis ir išreiškė savo pažiūras“.

Vasario 26 dienos rinkimuose buvo renkamas ne tik parlamentas, bet ir vadinamoji Ekspertų asamblėja – įtakinga aukščiausiąjį šalies lyderį skirianti dvasininkų institucija.

Šie rinkimai buvo pirmieji po Teherano istorinio susitarimo su pasaulio galiūnėmis branduoliniu klausimu sausio mėnesį, kai buvo panaikinta dauguma sankcijų Iranui.

„Rinkimai buvo sveiki, visiškai priešingi, nei daug metų tvirtino mūsų priešai“, – sakė A.Khamenei, susitikęs su darbą baigiančiais asamblėjos nariais.

Jis paragino juos būti budrius ir atlikti savo pareigą.

„Vienu žodžiu, Ekspertų asamblėja privalo likti revoliucinė, galvoti revoliucingai ir veikti revoliucingai“, – kalbėjo aukščiausiasis lyderis.

Šie rinkimai buvo pirmieji po Teherano istorinio susitarimo su pasaulio galiūnėmis branduoliniu klausimu sausio mėnesį, kai buvo panaikinta dauguma sankcijų Iranui.

Tūkstančiams kandidatų, tarp jų daugeliui reformų šalininkų, iš pradžių buvo neleista dalyvauti rinkimuose, bet vėliau dalis jų buvo sugrąžinta į kandidatų sąrašą.

Nors nė viena politinė grupuotė nelaimėjo daugumos vietų 290 vietų parlamente, rinkimai užbaigė konservatorių dominavimo laikotarpį.

Prezidentą H.Rouhani palaikantis „Vilties sąrašas“, kuriam vadovauja reformistas Mohammadas Reza Arefas, laimėjo 30 vietų parlamente.

H.Rouhani ir buvęs nuosaikusis prezidentas ajatola Akbaras Hashemi Rafsanjani užėmė trečią ir pirmą vietas asamblėjos rinkimuose Teherane.

Teherano rinkėjai iš parlamento pašalino du radikalių pažiūrų ajatolas, asamblėjos pirmininką Mohammadą Yazdi ir Mohammadą Taghi Mesbah-Yazdi, buvusio prezidento Mahmoudo Ahmadinejado patarėją.

A.Khamenei taip pat pagyrė „labai malonų“ pralaimėjusiųjų kandidatų elgesį, kuris kontrastuoja su „gėdingu elgesiu tų, kurie nebuvo išrinkti per 2009 metų rinkimus, pradėjo susirėmimus ir tempė žmones į gatves“.

Antras rinkimų į parlamentą ratas turėtų vykti balandžio mėnesį. Per jį paaiškės, kam atiteks likę 69 mandatai.

Reformų šalininkai sako, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti, o du pralaimėję jų kandidatai, Miras Hosseinas Mousavi ir Mehdi Karroubi, nuo 2011 metų yra kalinami namų arešto sąlygomis ir kaltinami „kurstymu maištauti“ prieš režimą.

Antras rinkimų į parlamentą ratas turėtų vykti balandžio mėnesį. Per jį paaiškės, kam atiteks likę 69 mandatai.

A.Khamenei dar kartą perspėjo dėl Vakarų „įsiskverbimo“ į šalį.

„Mes turėtumėme palaikyti santykius su visu pasauliu, išskyrus JAV ir sionistinį režimą, bet mes taip pat turime žinoti, kad pasaulis nėra tik Vakarai ir Europa“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min