Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irano branduolinės programos derybose – vis dar labai skirtingos pozicijos

ES atstovė Catherine Ashton ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / ES atstovė Catherine Ashton ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Irano ir pasaulio galių pozicijos kai kuriose srityse smarkiai skiriasi, bet iraniečių derybininkai atrodo nusiteikę siekti susitarimo dėl savo šalies ginčijamos branduolinės programos, elektroniniame laiške, kurį ketvirtadienį matė „Reuters“, rašė Europos Sąjungos (ES) aukšto rango pareigūnė.

Rusija, viena iš šešių galių, siekiančių įtikinti Iraną sumažinti savo branduolinę veiklą, kad neliktų jokių branduolinio ginklo sukūrimo galimybių, atskirai sakė, kad abi derybų šalys yra „toli viena nuo kitos“ urano sodrinimo klausimu.

Trumpas ES pareigūnės Helgos Schmid elektroninis laiškas aukštiems ES narių pareigūnams buvo parašytas po Vienoje antradienį ir trečiadienį vykusio Irano ir šešių galių – JAV, Prancūzijos, Vokietijos, Kinijos, Rusijos ir Didžiosios Britanijos – susitikimo.

H.Schmid yra ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton, kuri tų šešių valstybių vardu koordinuoja derybas su Iranu, pavaduotoja. Teheranas sako, kad jo branduolinė programa yra taiki, bet Vakarai baiminasi, kad ja gali būti siekiama įgyti pajėgumus pasigaminti branduolinį ginklą, todėl nori, kad ji būtų apribota.

„Kadangi išgyvename ankstyvą galutinių ir visapusiškų derybų stadiją, mūsų laukia dar daug darbo. Kai kuriose srityse pozicijos labai skiriasi, – sakoma laiške. – Tačiau įspūdis yra toks, kad Irano derybininkai lieka labai įsipareigoję pasiekti visapusišką sprendimą per sutartą 6 mėnesių laikotarpį“.

Per šios savaitės derybas Iranas ir minimos šešios galios ginčijosi dėl planuojamo iraniečių branduolinio reaktoriaus, galinčio gaminti plutonį bomboms, ateities. JAV perspėjo, kad reikės „daug darbo“ norint įveikti nuomonių skirtumus, kai šalys vėl susirinks balandžio 7 dieną.

Tokia linija atsispindėjo ir H.Schmid elektroniniame laiške.

„Kadangi išgyvename ankstyvą galutinių ir visapusiškų derybų stadiją, mūsų laukia dar daug darbo. Kai kuriose srityse pozicijos labai skiriasi, – sakoma laiške. – Tačiau įspūdis yra toks, kad Irano derybininkai lieka labai įsipareigoję pasiekti visapusišką sprendimą per sutartą 6 mėnesių laikotarpį“.

H.Schmid turėjo galvoje liepos pabaigos terminą, iki kurio reikia pasiekti ilgalaikį susitarimą ir kuris yra numatytas lapkritį sudarytame laikinajame susitarime.

„Labai sėkmingos“ derybos

Tuo tarpu Irano užsienio reikalų ministras Mohammedas Javadas Zarifas sakė, kad šios savaitės derybos branduoliniu klausimu su šešiomis pasaulio galiomis buvo „labai sėkmingos“, kalbant apie problemų išaiškinimą, ketvirtadienį pranešė Irano oficialioji naujienų agentūra IRNA.

„Kalbant apie supratimą ir išaiškinimą, „Viena-2“ buvo tarp mūsų labai sėkmingų derybų ratų, ... itin naudinga ir konstruktyvi“, – sakė jis.

Ministras pridūrė, kad kol jis neišnagrinėjo diskusijų smulkiausių detalių, neįmanoma pasakyti, kiek tiksliai skiriasi abiejų derybų šalių nuomonės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min