Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 15d. 13:31 , Atnaujinta: 2015 liepos 15d. 15:29

Irano prezidentas Hassanas Rouhani: „Susitarimas – Irano pergalė“

Irano prezidentas Hassanas Rouhani
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Irano prezidentas Hassanas Rouhani

Branduolinis susitarimas, kurį Iranas sudarė su galingosiomis pasaulio valstybėmis, yra šiitiškos respublikos politinė pergalė, trečiadienį pareiškė jos prezidentas Hassanas Rouhani.

Jis taip pat pabrėžė, kad šis susitarimas reiškia, jog Iranas daugiau nebebus laikomas tarptautine grėsme.

„Niekas negali sakyti, kad Iranas pasidavė“, – sakė H.Rouhani per vyriausybės posėdį, kurį transliavo valstybinė televizija.

„Šis susitarimas yra teisėta, techninė ir politinė Irano pergalė. Tai pasiekimas, kuris reiškia, kad Iranas daugiau nebebus vadinamas pasaulio grėsme“, – pabrėžė prezidentas.

Irano spauda džiūgauja

Irano spauda sveikina naują erą be Vakarų sankcijų, Teheranui pasiekus sunkiai iškovotą susitarimą su galingosiomis pasaulio valstybėmis, nors skeptiškai nusiteikę konservatyvieji laikraščiai perspėja dėl sutarties įgyvendinimo išbandymų.

„Pasaulis pasikeitė“, – skelbia antraštė reformistų dienraštyje „Etemad“, kuris antradienį pasiektą Irano susitarimą su šešiomis pasaulio galiomis pavadino „2015 metų liepos 14 dienos diplomatine revoliucija“. „Financial Asia“ po pavadinimu parašė vieną žodį „Susitarimas“.

Pagal susitarimą Iranui bus panaikintos Vakarų ir Jungtinių Tautų sankcijos, varžiusios jo ekonomiką, manais už jo diplomatinių ambicijų apribojimą mažiausiai 10 metų laikotarpiui. Finansinis dienraštis „Donyaye Eqtesad“ paskelbė, kad Iranas „įžengė į posankcijinį amžių“.

„Irano apgultis pralaužta“, – skelbia antraštė nuosaikiajame dienraštyje „Ghanoon“.

Kitas reformistų dienraštis „Ebtekar“ išaukštino šios sutarties architektą užsienio reikalų ministrą Mohammadą Javadą Zarifą, kuris pirmajame puslapyje išspausdintame fotomontaže yra sulyginamas su nacionaliniu didvyriu Mohammadu Mossadeghu.

Demokratiškai išrinktas ministras pirmininkas M.Mossadeghas, kuris nacionalizavo Irano naftos pramonę, buvo nuverstas per 1953 metais Londono ir Vašingtono surengtą perversmą, kurį lydėjo dešimtmečiai autokratinio režimo.

Kritiškai susitarimą vertino tik konservatyvieji laikraščiai, kurie buvo neigiamai nusiteikę viso ilgus mėnesius trukusio derybų proceso metu.

„Kayhan“ pareiškė, jog skirtingos sutarties sąlygų interpretacijos, kurias pateikė Irano prezidentas Hassanas Rouhani ir jo JAV kolega Barackas Obama, kelia klausimų, dėl ko iš tiesų buvo susitarta.

Dar konservatyvesnis laikraščio varžovas „Vatan-e-Ermooz“ taip pat išliko skeptiškas, publikavęs straipsnį su antrašte „Laukia įgyvendinimas“

„Didelis tokių dokumentų iššūkis atsiranda juos įgyvendinant“, – perspėjo laikraštis savo vedamajame.

„Posutartinės stadijos JAV tikslai nebūtinai yra tie, kurie yra nurodomi branduoliniame susitarime“, – rašė jis.

Irakas giria sprendimą

 Irano susitarimas su pasaulio galingosiomis valstybėmis dėl jo branduolinės programos yra bendros valios nugalėti „Islamo valstybės“ (IS) džihadistų grupuotę ženklas, trečiadienį pareiškė Irako premjeras Haideras al Abadi.

„Daesh“ grupuotė siekia įtraukti mūsų regioną į nuolatinį konfliktą“, – pažymėjo H.Abadi socialiniame tinkle, vartodamas kitą grupuotės, užėmusios dideles Irako ir kaimyninės Sirijos teritorijas, akronimą.

„Irano susitarimas išreiškia bendrą valią įvesti taiką ir saugumą šiame regione“, – sakė premjeras.

Antradienį Iranas ir Jungtinių Valstijų vadovaujamos galingosios pasaulio valstybės Vienoje pasiekė istorinį susitarimą, užtikrinantį, kad Teheranas nepasigamins branduolinio ginklo ir mažinantį šiitiškos respublikos tarptautinę izoliaciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min