Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 13d. 00:11

Irano žaidimai su mirti užmėtant akmenimis pasmerkta Sakineh Ashtiani

Sakineh Mohammadi-Ashtiani nuotrauka Irano vėliavos fone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sakineh Mohammadi-Ashtiani nuotrauka Irano vėliavos fone

Irano valstybinė televizija „Press TV“ parodė naują Sakineh Mohammadi Ashtiani, moters, kuriai už svetimavimą skirta mirties bausmė užmėtant akmenimis, prisipažinimą. Moteris buvo nuvežta į savo namus, kad smulkiai papasakotų apie vyro žmogžudystę, kuria ji taip pat kaltinama.

Kaip rašo BBC, toks televizijos pareiškimas pasirodė paskelbus, kad S.Ashtiani buvo paleista į laisvę. Šiuos pareiškimus greičiausiai paskatino paviešintos nuotraukos, kuriose moteris užfiksuota su sūnumi savo namuose Irane.

„Press TV“ interviu su S.Ashtiani parodė penktadienį. Šiame 25 minučių reportaže moteriai buvo liepta parodyti, kaip ji prisidėjo prie savo vyro nužudymo. 43 metų moteris pasakojo, kad ji suleido vaistų savo vyrui, o kai šis užmigo, jos meilužis nukankino jį.

„Priešingai, nei masinė Vakarų žiniasklaidos visuomenės informavimo kampanija, pasisakiusi už S.Ashtiani paleidimą, žurnalistų komanda su Irano teisėsaugos institucijomis suderino leidimą vykti kartu su S.Ashtiani į jos namus ir vaizdo kameromis užfiksuoti, kaip moteris duoda parodymus dėl įvykdyto  nusikaltimo“, – rašoma televizijos tinklalapyje.

S.Ashtiani sūnus Sajadas Ghaderzadeh ir jos advokatas Houtanas Kianas taip pat davė interviu televizijai. Šie žmonės taip pat yra suimti.

Bausmė skirta be liudininkų

S.Ashtiani situacija į tarptautinę areną iškilo, kai šių metų pradžioje paaiškėjo, kad jai mirties bausmė bus įvykdyta užmėtant akmenimis už svetimavimą. Moters prašymas suteikti malonę buvo atmestas.

Pasak televizijos, moteris buvo nuvežta į savo namus, kad smulkiai papasakotų apie savo vyro žmogžudystę, kuria ji taip pat kaltinama.Pirmieji kaltinimai moteriai pateikti 2006 metais, kai teismas Rytų Azerbaidžano provincijoje pripažino kalta dėl „neteisėtų santykių“ su dviem vyrais, o jos sutuoktinis buvo nužudytas. Moteris nubausta 99 kirčiais.

Tų pačių metų rugsėjį pradėtas dar vienos bylos nagrinėjimas dėl moters neištikimybės. Šio teismo moteris buvo nubausta už „santuokinės neištikimybės“, jai skirta mirties bausmė užmėtant akmenimis.

Išplakta 99 kirčiais, iranietė pripažino savo kaltę, tačiau vėliau prisipažinimą atmetė ir paneigė turėjusi nesantuokinių lytinių santykių. Nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ pranešė, kad 42 metų iranietę ketinta iki krūtinės įkasti į žemę, o tuomet apmėtyti gana dideliais akmenimis, kad būtų sužeista, tačiau ne tokiais dideliais, jog iškart mirtų.

Irano baudžiamojo kodekso 74 straipsnyje numatyta, kad už santuokinę neištikimybę mirties bausmę užmėtant akmenimis galima skirti tik tuomet, kai yra mažiausiai keturi neištikimybės liudytojai – keturi vyrai arba trys vyrai ir dvi moterys. Tačiau Ashtiani byloje liudininkų nėra. Žmogaus teisių aktyvistai pabrėžia, kad vyrai dažnai melagingai įduoda žmonas, taip norėdami išsilaisvinti iš santuokos.

Kaltinimai moteriai paremti ne įrodymais, bet trijų iš penkių teisėjų įsitikinimais. Moteris prašė teismo pasigailėti, tačiau teisėjai atsisakė suteikti malonę. Pasigailėti prašė ir nuteistosios dukra bei sūnus.

Siekia nukreipti spaudimą

Sulaukusi didžiulio užsienio valstybių spaudimo, Irano valdžia pranešė, kad moteriai mirties bausmės vykdymas buvo sustabdytas, tačiau kad jai vis dar gresia mirties bausmė už vyro nužudymą.

Pasak BBC korespondentų, Irano žiniasklaida S.Ashtiani apibūdina kaip žudikę, o ne kaip vyrui neištikimą buvusią moterį – taip siekiama nukreipti tarptautinės bendruomenės spaudimą dėl užmėtymo akmenimis bausmės, parodant, kad S.Ashtiani mirs todėl, kad nužudė žmogų, o ne todėl, kad buvo neištikima.
 

Tai jau ne pirmasis Irano žaidimas su S.Ashtiani. Kaip 15min.lt jau rašė, prieš kurį laiką buvo transliuojamas interviu su moterimi, kuriame ji tvirtino esą nebuvusi nei išplakta, nei kankinama. Neryškiame vaizdo įraše tąkart buvo matyti tradicinę musulmonišką aprangą vilkinti moteris, neva S. Ashtiani, kuri 2006 metais buvo apkaltinta neištikimybe.

Ši moteris interviu tvirtino, kad pasirodžiusi informacija, jog ji neseniai buvo nubausta už tai, kad viename iš šalies dienraščių pasirodė jos nuotrauka, yra „neteisinga“ ir kad tai yra „gandai“. Teigiama, kad iranietė buvo išplakta 99 kirčiais už tai, kad Didžiosios Britanijos žurnale „Time“ pasirodė nuotrauka, kurioje matyti šydo nedėvinti moteris, neva S.Ashtiani. Po incidento „Time“ atsiprašė už įvykusią klaidą.

Šis vaizdo įrašas buvo jau antrasis, susijęs su M.Ashtiani byla, kurį parodė Irano valdžia. Pirmasis vaizdo įrašas parodytas šių metų rugpjūčio 12 d., tuomet M.Ashtiani prisipažino neva esanti susijusi su savo vyro nužudymu. Tuomet moters advokatas tvirtino, kad šis vaizdo įrašas pasirodė po dvi dienas trukusio moters kankinimo.

S.Ashtiani bylos aplinkybės Irane nėra išimtis, greičiau taisyklė. „Didžioji dalis asmenų, nuteistų mirties bausme užmėtant akmenimis, yra moterys. Joms ši bausmė skiriama daug dažniau nei vyrams“, – dar 2008 m. nustatė „Amnesty International“. Pasak jos, nuo šių metų pradžios iki birželio 6 d. Irane įvykdytos 126 egzekucijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min