Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 kovo 16d. 09:03

Iš Japonijos Fukušima-1 atominės elektrinės dėl radiacijos evakuoti darbuotojai, šalį užgriuvo šalčiai ir sniegas (papildyta 3.46 val.)

Ketvirtasis Fukušima -1 reaktorius po pakartotinio gaisro
NHK WORLD stopkadras / Ketvirtasis Fukušima -1 reaktorius po pakartotinio gaisro

Kova su perkaitusiais reaktoriais ir panaudoto branduolinio kuro saugyklomis Fukušimos-1 atominėje elektrinėje tęsiasi, tačiau šios kovos prognozės vis niūresnės. JAV specialistai neslepia manantys, kad radiacijos lygis elektrinės teritorijoje galbūt viršijo kritinę ribą, tad jos darbuotojai nebegalės net prisiartinti prie reaktorių. Tokijo regione prasideda panika – vis daugiaiu žmonių nori išvykti. Išvykti bet kur.

Ankstų trečiadienio rytą vietos laiku Japonijos Fukušima-1 atominėje elektrinėje, ketvirtajame bloke, vėl kilo gaisras. Vėliau pranešta, kad jis užgesintas. Specialistai spėja, kad tokie gaisrai – tai ženklas, kad nuo karščio lydosi branduolinio kuro strypai.

Visą antradienio Fukušimos pragaro chronologiją ir sprogimų VIDEO rasite čia.

Japonijos vyriausybė nusprendė pristabdyti darbus Fukušima-1 atominėje elektrinėje. Dėl neįmanomai didelio ir žmogaus gyvybei pavojingo radiacijos lygio evakuoti visi elektrinės darbuotojai. Iki šiol rizikuodami gyvybe ten dirbo 40–50 savanorių. Elektrinės teritorijoje radiacija pasiekė 10 milisivertų, paskui nukrito iki 3,4 milisivertų per valandą.

Kokių kitų veiksmų trečiadienį imsis vyriausybė ir koks tolimesnis elektrinės likimas, kol kas nepranešama. Specialistai abejoja, ar elektrinės sistemos gali veikti automatiškai. Kitaip tariant, kyla pavojus, kad, neaušinant branduolinio kuro strypų, nutekės žymiai dideni radiacijos kiekiai.

Generalinis Japonijos vyriausybės sekretorius Yukio Edano pareiškė, kad dėl tokios pragariškos radiacijos elektrinėje dirbti neįmanoma.

Radiacijos pliūpsnis kilo iškart po pakartotinio gaisro trečiadienio naktį (Lietuvos laiku).

AFP taip pat praneša, kad Japonijos vyriausybė prašo JAV pagalbos siekdama suvaldyti krizinę situaciją šalies atominėse elektrinėse.

Trečiadienį šiaurinę Japonijos dalį užgriuvo ir kita nelaimė. Smarkiai atšalo oras, iš dangaus pasipylė sniegas. Mijagio prefektūroje temperatūra svyruoja apie 0 laipsnių. 

VIDEO: Video of smoke rising from Fukushima nuclear reactor, images of damage

Šiuo metu Fukušima-1 rajone gerokai sustiprėjo vėjas. Dėl šios priežasties kol kas atsisakoma į elektrinės teritoriją siųsti karinius sraigtasparnius. Jie turėtų užpilti ketvirtąjį reaktorių vandeniu arba boro rūšties tirpalu. 

Toliau lydosi radioaktyvūs strypai (papildyta 9.40 val.)

Elektrinę administruojanti kompanija TEPCO informavo, kad Fukušimos-1 elektrinės pirmajame reaktoriuje, sugedus aušinimo sistemai, išsilydė arba buvo pažeista 70 proc. kuro strypų.  Antrajame reaktoriuje – 33 proc. strypų.

CNN pateikia prieštaringas žinias. Iš pradžių pranešta, kad evakuotas personalas vėl grįžo į elektrinę, nes sumažėjo radiacijos lygis. Manoma, kad jis buvo pakilęs dėl pažeidimų anksčiau sprogusiame trečiajame reaktoriuje. Tokią informaciją neva išplatino kompanija TEPCO.

Tuo pat metu Y.Edano spaudos konferencijoje pareiškė, kad Fukušimos istorija vystosi pagal patį blogiausią scenarijų. O staigus radiacijos šuolis kilo dėl pažeidimų antrajame reaktoriuje.

Pakilo sraigtasparniai (papildyta 10.05 val.).

Japonijos TV kanalas „NHK World“ rodo kylančius sraigtasparnius. Virš elektrinės rodomas baltas dūmų stulpas. Manoma, kad tai – garai, kylantys iš aušinimo įrengimų. Pranešama, kad kariškiai bandys lokalizuoti nelaimę. Planuojama, kad sraigtasparniai vandeniu bandys užpilti perkaitusio trečiojo reaktoriaus aušinimo elementus.

Per televiziją į japonų tautą kreipėsi imperatorius Akihito.

Nuo radiacijos nukentėjo mažiausiai 150 žmonių (papildyta 10.30 val.)

Japonijos medikai jau ištyrė daugiau nei 150 žmonių, nukentėjusių nuo radiacijos. 23-ims iš jų prireikė deaktyvacijos, praneša „Reuters“. JAV karinis laivynas taip pat patvirtino, kad dalis lėktuvnešio „Ronaldas Reaganas“ įgulos gavo radiacijos dozę. Kaip pabrėžia kompanija TEPCO, elektrinės zonoje esantis žmogus per valandą gauna aštuonis kartus didesnę radiacijos dozę, nei būtų leistina gauti per metus.

AFP informuoja, kad kai kurios valstybės jau pradėjo tikrinti keleivius, atvykusius iš Japonijos. „Lufthansa“ praneša, kad kol kas nė vienam keleiviui nebuvo nustatytas didesnis, nei leista, radioaktyvus spinduliavimas. Vis dėlto ši aviakompanija iki sekmadienio atidėjo tiesioginius skrydžius į Tokiją.

Sraigtasparnis vandens neišpylė (papildyta 11.30 val.)

Sraigtasparnių operacija nebuvo sėkminga. Kol kas nepranešama, kas nutiko, tačiau „NHK World“ kanalas praneša, kad vanduo ant trečiojo reaktoriaus nebuvo išpiltas. Neatmetama, kad sraigtasparnyje esantys radiacijos matuokliai įspėjo apie maksimalią spinduliuotę. Todėl pilotai grįžo atgal.

Atominėje elektrinėje vėl dirba 180 žmonių (papildyta 12.30 val.)

Po evakuacijos į Fukušimos-1 atominę elektrinę grįžo 180 žmonių. manoma, kad Japonijos atominės energetikos specialistai išnaudojo turimas boro rūgšties atsargas, todėl paprašė pagalbos kitų šalių. Boro rūgštis atominėje energetikoje naudojama branduolinėms reakcijoms reguliuoti. Ši rūgštis ištirpsta vandenyje ir neutralizuoja reakciją.

Pirmąją boro rūgšties siuntą į Japoniją jau siunčia Pietų Korėja.

Situacija penktajame reaktoriuje kritinė.

Japonijos kanalas „NHK World“ praneša, kad įtempta situacija susiklostė ir Fukušimos-1 elektrinės penktajame reaktoriuje. Ekspertai pastebi, kad per penkias valandas aušinimo skysčio lygis šiame reaktoriuje nukrito 40 cm. Gelbėtojai skubiai bando perjungti šeštojo bloko dyzelinį generatorių taip, kad jo pumpuojamo vandens pakaktų aušinti abiems reaktoriams – penktajam ir šeštajam.

Primename, kad trečiajame ir ketvirtajame blokuose trečiadienio naktį kilo gaisras. Situacija antrajame vertinama kaip labai kritinė.

Situacija jau primena Černobylio katastrofą (papildyta 16.05 val.)

Užsienio šalių žiniasklaida situaciją Fukušimos-1 elektrinėje jau lygina su Černobylio avarija. Primename, kad avarija pagal sudėtingumą įvertinta 6 balais iš 7 pagal INES sistemą.

Oficialiai pripažinta, kad pirmajame ir trečiajame reaktoriuose prasidėjo radioaktyvių kuro strypų lydymosi procesas. Kiti šaltiniai kompanijoje TEPCO teigia, kad toks procesas vyksta ir antrajame reaktoriuje. Nepatvirtintais duomenimis pirmajame reaktoriuje ištirpęs kuras jau pradegino apsauginę kapsulę.

Japonija siunčia į elektrinę policijos vandens patrankas, kurios turėtų purkšti į reaktorius jūros vandenį. Preliminariais duomenimis sraigtasparniai daugiau siunčiami nebus dėl pernelyg didelės radiacijos.

Į agonijos apimtą elektrinę nutiesta elektros linija (papildyta 23.05 val.)

Kompanijos TEPCO atstovas spaudai Naokis Tsunoda pranešė, kad iki atominės elektrinės Fukušima-1 jau nutiesta nauja elektros linija, kurią inžinieriai išbandys „pačiu artimiausiu metu“. Kaip praneša „Associated Press“, šiuo kabeliu tieksima elektros energija ketinama maitinti elektrinius siurblius ir toliau pumpuoti vandenį į perkaitusius reaktorius ir naudoto branduolinio kuro saugyklas.

Užsienio šalių žiniasklaida situaciją Fukušimos-1 elektrinėje jau lygina su Černobylio avarija.Ankstų ketvirtadienio rytą vietos laiku į elektrinę atvyko ir specialus policijos sunkvežimis su vandens patranka, paprastai naudojama išvaikyti riaušininkus. TEPCO planuoja panaudoti šią įrangą vandens pylimui į ketvirtojo reaktoriaus naudoto kuro saugyklą. Tikimasi, jog patrankos srovė bus pakankamai stipri, kad ją valdantys inžinieriai galėtų likti saugiu atstumu nuo stiprią radiaciją skleidžiančio kuro baseino.

Ketvirtadienį JAV karinės oro pajėgos ketina virš elektrinės praskraidinti bepilotį žvalgybinį lėktuvą „Global Hawk“ ir nufotografuoti pastato, kuriame stovi ketvirtasis reaktorius, vidų, naujienų agentūrai „Kyodo News“ sakė šaltinis Japonijos vyriausybėje.

Amerikiečių vertinimas: radiacijos lygis yra nepaprastai aukštas (papildyta 0.45 val.)

Jungtinių Valstijų Branduolinio reguliavimo komisijos vadovas Gregory Jaczko trečiadienį kalbėdamas Kongrese nupiešė labai niūrų avarijos Fukušimos-1 atominėje elektrinėje vaizdą. Pasak jo, amerikiečių atomininkai mano, kad ketvirtojo reaktoriaus naudoto kuro saugyklos baseine nebeliko vandens. „Mes manome, kad radiacijos lygis ten yra nepaprastai aukštas ir ši aplinkybė gali turėti įtakos bandymams ištaisyti situaciją“, – pareiškė G.Jaczko Kongreso nariams.

AFP/Scanpix nuotr./Jungtinių Valstijų Branduolinio reguliavimo komisijos vadovas Gregory Jaczko
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jungtinių Valstijų Branduolinio reguliavimo komisijos vadovas Gregory Jaczko

G.Jaczko paaiškino, kad dėl aukšto radiacijos lygio darbininkai nebegalės prisiartinti ne tik prie naudoto kuro saugyklos, bet ir prie visų aušinimo problemas patiriančių reaktorių: „Jie per labai trumpą laiką gautų mirtinas dozes“.

G.Jaczko sukritikavo Japoniją, teigdamas, kad branduolinę avariją patyrusi šalis sąmoningai arba nesąmoningai nuvertino grėsmę tų procesų, kurie vyksta reaktoriuose. Šiuo metu G.Jaczko vadovaujamos komisijos atstovai dirba komandiruoti Fukušimos-1 elektrinėje.

Japonijos Valstybinė branduolinio ir pramoninio saugumo agentūra išreiškė savo susirūpinimą ir padėtimi trečiojo reaktoriaus naudoto kuro saugyklos baseine. Trečiadienį buvo galima stebėti iš trečiojo reaktoriaus pastato besiveržiančius baltus garus ar dūmus. Kaip naujienų agentūrai „Kyodo News“ sakė vienas agentūros pareigūnas, jeigu nepavyks ataušinti naudoto kuro strypų baseinuose, situacija „per porą dienų pasieks kritinę fazę“.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis sekretorius Yukiya Amano sakė artimiausiu metu ketinantis asmeniškai vykti į savo tėvynę Japoniją ketvirtadienį. Kartu su Y.Amano skris dvi specialistų komandos. Vienoje komandoje bus surinkti branduolinio saugumo, o kitoje – radiacinės saugos specialistai.

Paklaustas, ar situacija Fukušimos-1 elektrinėje nebekontroliuojama, Y.Amano atsakė: „Tai labai rimta. Vyriausybė ir operatorius daro viską, ką gali. Aš tikiuosi, kad jų pastangos atneš sėkmę“.

Žmones apima panika ir noras palikti tėvynę

Tuo metu, kai daugelis užsienio aviacijos bendrovių sustabdė skrydžius į Japoniją arba bent į Tokijo regioną, sostinės oro uostą užplūdo didžiulės minios japonų ir užsienio piliečių, siekiančių išvykti kuo toliau nuo pavojingos zonos. „Mano vaikai dar maži ir jiems dar visas gyvenimas prieš akis. Aš nenoriu, kad jie būtų apšvitinti radiacijos“, – sakė vienas oro uoste laukiantis vyras BBC korespondentui.

Reuters/Scanpix nuotr./Daugybė žmonių tiesiog apsigyveno Tokijo oro uoste, tikėdamiesi sulaukti galimybės iavykti.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daugybė žmonių tiesiog apsigyveno Tokijo oro uoste, tikėdamiesi sulaukti galimybės išvykti.

Prie panikos didėjimo prisideda daugelio užsienio šalių diplomatinės tarnybos, siunčiančios savo darbuotojus į tėvynę arba toliau nuo Tokijo. Tarp tokių šalių yra ir JAV, ir Didžioji Britanija, ir Vokietija. Japonijos užsienio reikalų ministerija kreipėsi į diplomatus, prašydama išlaikyti rimtį. Amerikiečiai savo piliečiams tuo tarpu rekomenduoja atsitraukti bent 80 km atstumu nuo Fukušimos-1 atominės elektrinės.

Tarp vietos gyventojų daugėja įsitikinusių, kad vyriausybė ir TEPCO neatskleidžia visos tiesos apie situacijos rimtumą ir pavojų žmonėms. „Mes netikime jais, – BBC korespondentui sakė viena jauna motina. – Jie nori, kad žmonės išliktų ramūs, todėl ir slepia tiesą. Mes visi labai bijome ir norime rasti būdų, kaip išvykti iš šalies.“

Apie norą kuo greičiau evakuotis iš katastrofą patyrusios šalies prabilo ir Japonijoje dislokuoti JAV kariškiai. Nerimas tik sustiprėjo, kai Acugio karinėje bazėje buvo užfiksuotas padidėjęs radiacijos lygis.

Fukušimos prefektūros administracijos vadovas Yuhei Sato sukritikavo tai, kaip centrinė valdžia organizavo žmonių evakuaciją. Pasak Y.Sato, Fukušimos žmones yra apėmusi nepaprasta „baimė ir nerimas“. Jis taip pat tvirtino, kad tolimesnei evakuacijai trūksta transporto ir kitų pajėgų. Be to, maisto žmonėms lieka labai mažai.

Ketvirtadienio rytą virš Fukušimos-1 elektrinės pasirodė sraigtasparniai (papildyta 3.46 val.)

Japonijos kariuomenės sraigtasparniai ketvirtadienio rytą kelis kartus praskrido virš Fukušimos-1 atominės elektrinės, stengdamiesi nešamu vandeniu užlieti įkaitusius reaktorius ir naudoto branduolinio kuro saugyklų baseinus. Kaip praneša Japonijos žiniasklaida, trys CH-47 „Chinook“ sraigtasparniai virš elektrinės su vandens talpyklomis praskrido po kelis kartus. Toks sraigtasparnis vienu metu gali pakelti į orą iki septynių tonų vandens.

Sraigtasparnių įguloms, kaip konstatuoja BBC, teko nelengva užduotis. Nešamą vandenį dėl gresiančių didelių radiacijos dozių teko lieti nesustojant ir nepakimbant virš reaktorių. Tokių sraigtasparnių įgulas paprastai sudaro trys asmenys: pilotas, antrasis pilotas ir borto inžinierius. Atrodo, kad per operaciją stengtasi užlieti trečiąjį ir ketvirtąjį reaktorius.

Japonijos televizija „NHK News“ taip pat praneša, kad elektrinės link važiuoja vienuolikos specialių Tokijo policijos automobilių su vandens patrankomis kolona. Šiomis patrankomis ketinama vėliau per atstumą aušinti įkaitusius reaktorius.

TEPCO reputacija – su juodomis dėmėmis

BBC pastebi, kad kompanijos TEPCO reputacija Japonijos žmonių akyse yra gana prasta. Jau anksčiau ši kompanija yra pasižymėjusi neatsakingu požiūriu į saugumą.

2002 metais aukšti šios kompanijos administracijos atstovai buvo priversti atsistatydinti, kai vyriausybės tyrimas atskleidė, kad kompanija slėpė informaciją apie daugybę įtrūkimų reaktorių korpusuose ir kitus reaktorių gedimus. 2006 metais kompanija buvo priversta prisipažinti falsifikavusi duomenis apie aušinimo medžiagų būklę elektrinėse.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

Italų pora, pavadinusi sūnų Benito Mussolini, sulaukė šaukimo į teismą

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

Italų pora, pavadinusi sūnų Benito Mussolini, sulaukė šaukimo į teismą

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min