Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš keturių su JAV išmainytų rusų Sutiaginas ir Skripalis liko Britanijoje, kiti du išskrido į JAV

Apsikeitimas šnipais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Apsikeitimas šnipais
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusų mokslininkas Igoris Sutiaginas ir buvęs atsargos pulkininkas Sergejus Skripalis, kurių malonės prašymą patenkino Rusijos prezidentas ir kurie kartu su dar dviem kaliniais buvo išmainyti į 10 rusų šnipų, sulaikytų Jungtinėse Valstijose, liko Britanijoje, pranešama BBC tinklalapyje.

Taip praėjusią naktį vakarų žiniasklaidą informavo JAV vadovybės atstovas.

Kiti du Rusijoje kalėję ir išmainyti asmenys, Aleksandras Zaporožskis ir Genadijus Vasilenka išskrido į Jungtines Valstijas.

Anksčiau buvo pranešta, kad JAV aviacijos bendroves „Vision“ lėktuvas, kuriame, kaip spėjama, buvo ir du minėti rusai, A.Zaporožskis ir G.Vasilenka, atskrido į Dalaso tarptautinį oro uostą Vašingtone.

Keturių Rusijos kalinių mainai į 10 rusų šnipų, sulaikytų JAV, vyko penktadienį Vienos oro uoste.

Naktį oficialiai buvo patvirtinta, kad Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė įsaką patenkinti A.Zaporožskio, G.Vasilenkos, S.Skripalio ir I.Sutiagino malonės prašymus. Šie asmenys, pasak prezidento atstovės spaudai Natalijos Timakovos, prisipažino padarę nusikaltimus.

Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Rusijos išorės žvalgybos tarnyba ir JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV), remdamosi humanitarinio pobūdžio motyvais ir konstruktyvios partnerystės principais, pagal šių valstybių įstatymus, sugrąžino Rusijai 10 Rusijos piliečių, kaltintų Jungtinėse Valstijose, tuo pačiu metu perduodant Amerikai keturis asmenis, anksčiau nuteistus Rusijoje.

I.Sutiagino procesas prasidėjo 2003 metais, kai I.Sutiaginas dirbo JAV ir Kanados institute ir vadovavo užsienio politikos skyriaus kariniam techniniam ir kariniam ekonominiam sektoriui.

Prisiekusiųjų kolegija pripažino jį kaltu dėl valstybės išdavimo šnipinėjant, esą jis 1998–1999 metais perdavė kažkokias slaptas žinias JAV karinės žvalgybos atstovams, neva dirbusiems Anglijos konsultacinėje firmoje „Alternative Futures“.

Maskvos miesto teismas 2004 metų balandžio 7 dieną nuteisė kalėti 15 metų griežto režimo kolonijoje. Rusijos Aukščiausiasis Teismas atmetė 15 metų kalėti nuteisto mokslininko I. Sutiagino kasacinį skundą ir paliko galioti anksčiau paskelbtą nuosprendį.

I.Sutiaginas ir jo gynėjai ne kartą sakė, kad visą informaciją mokslininkas gavo iš atvirų šaltinių ir niekada neturėjo galimybės naudotis žiniomis, kurios yra valstybės paslaptis.

Buvęs Rusijos specialiųjų tarnybų darbuotojas pulkininkas Aleksandras Zaporožskis 2003 metais Maskvos karinės apygardos teismo už valstybės išdavimą buvo nuteistas 18 metų kalėti. Teismas nustatė, kad per penkerius metus A.Zaporožskis, dirbdamas Užsienio žvalgybos tarnyboje (UŽT), perdavinėjo JAV specialiosioms tarnyboms slaptą informaciją apie JAV dirbančius Rusijos agentus, taip pat duomenis apie tris amerikiečius, dirbančius Rusijos žvalgybai.

Rusijos specialiųjų tarnybų pulkininką S. Skripalį Maskvos apygardos karinis teismas 2006 metais nuteisė 13 metų kalėti už šnipinėjimą Didžiajai Britanijai.

Buvęs KGB darbuotojas ir televizijos kompanijos „NTV–Plius“ saugumo tarnybos viršininko pavaduotojas G.Vasilenka 2006 metais nuteistas už neteisėtą ginklo laikymą, mėginimą pasigaminti sprogstamąjį įtaisą ir pasipriešinimą milicijos darbuotojams. Tačiau jam nebuvo pateikti jokie kaltinimai šnipinėjimu.

A.Zaporožskio ir G.Vasilenkos pavardės buvo minimos įvairiose publikacijose, susijusiose su Rusijos žvalgybai JAV dirbusio Roberto Hansseno išaiškinimu 2001 metais.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min