TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš Latvijos kalėjimų sovietiniai įpročiai niekur nedingo – čia karaliauja smurtas

Kalėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kalėjimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Latvijos kalėjimuose kali dvigubai daugiau kalinių, nei yra Europos Sąjungos vidurkis. O teismai skiria paprastai tris kartus ilgesnes bausmes, rašo tvnet.lv, remdamasi „Re:Baltica“, ne pelno siekiančia organizacija, vykdančia žurnalistinius tyrimus. Patekęs į tokią mėsmalę, uogienės stiklainio vagis Latvijos kalėjime virsta grobiku ir žudiku. Visuomenė reikalauja vis griežtesnių bausmių, tikėdamasi, kad tuomet bus saugesnė, bet agresyvi, kriminalinė kalėjimų aplinka ugdo tik dar pavojingesnius nusikaltėlius.

Šeštą valandą ryto Centriniame kalėjime šeši vyrai gėrė alkoholį. Apsaugos čia niekas nebijo – neretai naktį su 400 kalinių lieka vos vienas prižiūrėtojas. Tarp dviejų sugėrovų kilo konfliktas, į kurį įsikišo ir kiti kameros gyventojai. Viskas baigėsi tuo, kad vienas iš kalinių buvo itin žiauriai sumuštas. Pagalbos jis sulaukė tik kitos dienos pusiaudienį, nes iki tol niekas nepastebėjo jo sužeidimų. Po keturių dienų už narkotikų vartojimą ir platinimą kalėjęs vyras ligoninėje mirė.

Dėl jo nužudymo toje pačioje kameroje kalėjęs kitas kalinys buvo nuteistas. Miręs kalinys buvo vienas iš keturių, kurie oficialiai per pastaruosius penkerius metus buvo nužudyti Latvijos kalėjimuose. Dar vieną kalinį mirtinai sumušė Daugpilio kalėjimo prižiūrėtojai. Kitų dviejų mirčių tyrimai iki šiol nėra baigti.

Kaip teigiama „Re:Baltica“ tyrime, panaši situacija Lietuvoje, kur kasmet kalėjimuose nužudoma po vieną žmogų. Estijoje vienas kalinys nužudytas per penkerius metus.

Mirtis yra matoma prievartos kalėjimuose apraiška. Nematomi yra sunkūs kūno sužalojimai, seksualiniai užpuolimai ir išprievartavimai, grasinimai. Taip tikina svarbiausia kalėjimus kontroliuojanti institucija Europoje – Kankinimų užkardymo komitetas.

„Tik šiam komitetui ir kontrolieriams dar rūpi prievarta kalėjimuose. Kaliniai apie tai kalbėti bijo, atsakingos institucijos apsimeta, kad nieko nevyksta. Per beveik 25 metus nepriklausomos Latvijos metų taip ir nepavyko išnaikinti iš kalėjimo sovietinės tvarkos. Kalėjimai Latvijoje vadinami kankinimo, o ne pataisos įstaigomis.

Mirtis yra matoma prievartos kalėjimuose apraiška. Nematomi yra sunkūs kūno sužalojimai, seksualiniai užpuolimai ir išprievartavimai, grasinimai.

2012 metais Latvijos įkalinimo įstaigose buvo dukart daugiau kalinių, nei vidutiniškai ES, ir penkis kartus daugiau nei Norvegijoje. Latvijoje ir Estijoje dažniausiai skiriamos 5-10 metų bausmės, o ES – nuo metų iki trejų.

Net 51 proc. bausmę atlikusių kalinių Latvijoje per dvejus metus vėl nusikalsta. Dažniausiai tai – jauni vyrai, kurie išėję iš kalėjimų nesugebėjo prisitaikyti. Tad situacija paradoksali: kol visuomenė galvoja, kad ilgos įkalinimo bausmės didina saugumą, išties taip „gimsta“ recidyvistai.  

Visuomenė nelinkusi susimąstyti, kad įkalinimu niekas nesibaigia. Svarbiausia – kur pateks išėjęs kalinys. Ir vargu ar kas nors laukia grįžtančio to, kuris savo bausmę atliko nežmoniškomis sąlygomis ir išmoko dar baisesnių dalykų. Juk realią bausmę kalėjime atlikęs uogienės vagis kitą kartą jau gali dalyvauti ginkluotame užpuolime, o tada jau ir tapti žmogžudžiu. Tokių istorijų – begalė.

Latvijos kalėjimuose kali 5-6 tūkst. žmonių, o dėl smurto kasmet pradedama vos 16 baudžiamųjų bylų, o štai Estijoje – net 80. Ir iš jų net 90 proc. nutraukiamos, neradus įkalčių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min