Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išduotas orderis suimti Sudano prezidentą (atnaujinta 18.09 val.)

Omaras Hassanas al Bashiras pareiškė, kad jo arešto orderis yra niekinis dokumentas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Omaras Hassanas al Bashiras pareiškė, kad jo arešto orderis yra niekinis dokumentas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Hagoje įsikūręs Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Sudano prezidento Omaro Hassano al Bashiro arešto orderį. Sudano vadovas kaltinamas karo nusikaltimais.

TBT Hagoje trečiadienį išdavė arešto orderį, leidžiantį suimti Sudano prezidentą O.H. al Bashirą. Jis kaltinamas karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui. Tai pirmas kartas, kai TBT išduoda pareigas einančio valstybės galvos arešto orderį.

Vyriausiasis TBT prokuroras Luisas Moreno-Ocampo tokio orderio išdavimo reikalavo nuo praėjusių metų vasaros. Vasarį jau buvo paskleista neoficiali žinia, kad TBT galiausiai priėmė sprendimą išduoti orderį, tačiau vėliau tokia informacija buvo paneigta.

Sudano sostinėje trečiadienį vyko mitingas, kurio dalyviai piktinosi TBT sprendimu. Pats O.H. al Bashiras, kalbėdamas šalininkams, pareiškė ketinąs ignoruoti TBT sprendimą ir pridūrė, kad orderis nėra vertas net to rašalo, kuris panaudotas jam parašyti. Sudanas atsisako išduoti savo prezidentą TBT.

Tuo tarpu prezidento priešininkai Darfūro provincijoje orderio išdavimą sutiko džiaugsmingai. Opozicionieriai pareiškė, kad jei prezidentas, kaip jis pats teigia, yra nekaltas, jam derėtų stoti prieš teismą ir įrodyti savo nekaltumą.

Europos žmogaus teisių gynimo organizacijų nuomone, žiaurus sukilimo Darfūre nuslopinimas 2003-iaisiais ir pilietinis karas pareikalavo 200 tūkst. žmonių gyvybių. Al Bashiro administracijos teigimu, aukų būta ne daugiau nei 10 tūkst.

Darfūro sukilėliai džiaugiasi dėl orderio suimti Sudano prezidentą

Darfūro sukilėlių vadas Abdel Wahidas Mohammedas Nuras trečiadienį pavadino „didžia pergale“ Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimą, jog būtina areštuoti Sudano prezidentą Omarą Hassaną al Bashirą dėl karo nusikaltimų Darfūre.

Aktyviausios Darfūro sukilėlių grupuotės „Teisingumo ir lygybės judėjimas“ atstovas Kaire taip pat pasveikino šį TBT sprendimą.

„Mes laikome šią dieną didžia Sudano ir Darfūro žmonėms. Mes vėl raginame O.H. al Bashirą atvykti į teismą ir įrodyti savo nekaltumą, jeigu jis tikrai nekaltas“, – sakė grupės atstovas Mohammedas Husseinas Sharifas.

Rusija vadina tai pavojingu precedentu

Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo atstovas Sudane trečiadienį pareiškė, jog arešto orderio Sudano prezidentui išdavimas yra „pavojingas precedentas“.

„Galutinis Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimas sukuria pavojingą precedentą tarptautinių santykių sistemoje ir gali neigiamai paveikti padėtį Sudane ir visame regione“, – sakė Michailas Margelovas.

Afrikos Sąjungos komisijos pirmininkas Jeanas Pingas trečiadienį pažymėjo, kad TBT sprendimas dėl šio arešto orderio gali kelti grėsmę taikos procesui Sudane.

JAV ragina laikytis rimties

TBT paskelbus savo sprendimą, JAV valstybės departamentas trečiadienį paragino visas grupes Sudane laikytis rimties.

„Jungtinės Valstijos yra įsitikinusios, kad kaltuosius dėl įvykdytų žiaurumų būtina teisti, kadangi TBT procesas tęsiasi“, – sakė JAV valstybės departamento atstovas Robertas Woodas, kuris lydi valstybės sekretorę Hillary Clinton kelionėje po Artimuosius Rytus.

„Mes raginame visas (nesutarimų) šalis, tarp jų ir Sudano vyriausybę, laikytis rimties. Būtina išvengti smurto prieš civilius sudaniečius ar užsienio objektus bei netoleruoti jo“, – pažymėjo jis ir pridūrė, kad Vašingtonas „pasiryžęs siekti neatidėliotinų paliaubų ir ilgalaikės taikos regione“.

Paryžius, savo ruožtu, paragino Sudaną „visokeriopai bendradarbiauti“ su TBT.

„Prancūzija vėl kartoja remianti Tarptautinį baudžiamąjį teismą, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Ericas Chevalier. – Prancūzija ragina Sudaną neatidėliotinai visokeriopai bendradarbiauti su TBT ir įvykdyti teisėjų sprendimą“.

Egiptas pareiškė esąs „didžiai sutrikęs“ dėl TBT sprendimo išduoti orderį suimti Sudano prezidentą.

Sudanas „visiškai atmeta“ TBT sprendimą dėl arešto orderio Sudano prezidentui, sakė užsienio reikalų viceministras Ali Ahmedas Karti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min