TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Įsigaliojus sankcijoms Šiaurės Korėjai pinigus uždirbantys darbuotojai palieka Kiniją

Padavėja iš Šiaurės Korėjos šluoja grindis Dandonge įsikūrusioje kavinėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Padavėja iš Šiaurės Korėjos šluoja grindis Dandonge įsikūrusioje kavinėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Dėl praėjusį mėnesį Jungtinių Tautų (JT) Pchenjanui skirtų sankcijų, neleidžiančių valstybėms narėms samdyti darbuotojų iš Šiaurės Korėjos, Kinijos pasienio miestas Dandongas ima tuštėti, rašo „Reuters“.

JAV vyriausybės duomenimis, maždaug 100 tūkst. užsienyje, daugiausia Kinijoje ir Rusijoje, dirbančių šiaurės korėjiečių per metus uždirba apie 500 mln. dolerių (425 mln. eurų). Tokiu būdu jie finansiškai padeda režimui.

800 tūkst. gyventojų turinčiame Dandonge, įsikūrusiame palei šalį nuo Šiaurės Korėjos skiriančią Jalu upę, netrūksta restoranų ir viešbučių. Į juos dirbti atvyksta šiaurės korėjiečiai padavėjai ir muzikantai – jų dainos ir šokiai pritraukia turistus.

Tūkstančius daugiausia moteriškos lyties darbuotojų įdarbina ir Dandonge įsikūrusios drabužių bei elektroninių prietaisų gamyklos. Tiesa, didžiąją dalį šiaurės korėjiečių atlyginimų pasiglemžia Šiaurės Korėjos vyriausybė.

Ant Jalu upės kranto įsikūrusi kavinė „The Wing Cafe“ anksčiau vitrinoje reklamavo „gražias šiaurės korėjietes“ padavėjas. Dabar šio ženklo nebėra, o kavinės personalas tikina, jog pastarosiomis savaitėmis čia dirbusios padavėjos grįžo į tėvynę – pasibaigė vizų galiojimo laikas.

„Vyriausybės politikoje įvyko pokyčių, – sakė kito restorano savininkas. – Nepatogu sakyti daugiau.“

Neseniai kiniškuose socialiniuose tinkluose pasklido vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota, kaip šimtai moterų iš Šiaurės Korėjos rikiuojasi prie Dandongo pasienio posto, kad gautų leidimą grįžti į gimtąją šalį.

„Reuters“ žurnalistas penktadienį ryte matė maždaug 50 šiaurės korėjiečių moterų, laukiančių, kol galės kirsti sieną.

Skundžiasi ir kontrabandininkai

Keturi prekeiviai, kurių prekės apima nuo geležies rūdos ir jūros gėrybių iki ženšenio ir alkoholio, „Reuters“ teigė, kad sankcijos Šiaurės Korėjai paralyžiavo jų verslą.

Anot tapatybės nenorėjusių atskleisti prekeivių, atsirado daugiau muitinės patikros punktų ir pareigūnų, Kinijos pasienio policija apsunkino kontrabandos gabenimą.

Kinas prekeivis: „Poveikis – didžiulis. Dandongo ekonomika visada priklausė nuo prekybos pasienyje.“

„Poveikis – didžiulis. Dandongo ekonomika visada priklausė nuo prekybos pasienyje“, – teigė kinas prekeivis.

Rugpjūčio 5 dieną pasirašyta rezoliucija šiek tiek apribojo samdomų režimo darbuotojų kiekį.

Iš 2,7 mrld. dolerių (2,3 mlrd. eurų) vertės viešai skelbiamo Šiaurės Korėjos eksporto JT sankcijomis uždraudė 90 proc.

Rugsėjo 11 dieną skirtos sankcijos įpareigojo Kiniją uždaryti bendras įmones su Šiaurės Korėja. Be to, tekstilė buvo įtraukta į draudžiamų eksportuoti prekių sąrašą – anksčiau jam priklausė anglis, geležis ir jūros gėrybės.

Priversti išvykti

Net ir skyrus sankcijas, šiaurės korėjiečiams leidžiama Kinijoje dirbti tol, kol pasibaigs šiuo metu galiojančios darbo sutartys.

Anot Dandongo verslininkų, prekiaujančių su Šiaurės Korėja, darbo sutartys nebegali būti atnaujinamos, o naujos vizos – nebeišduodamos.

Elektronines dalis automobiliams gaminančios gamyklos vadovas kinas teigė, kad su dauguma iš 300 šiaurės korėjiečių darbo sutartys pasirašytos keletui metų, jos baigiasi skirtingu laiku. Verslininkas tikino, kad po rugpjūčio 5 dienos iš Šiaurės Korėjos atvykę darbuotojai buvo priversti išvykti, tačiau nenurodė jų skaičiaus.

Verslininkas tikino, kad po rugpjūčio 5 dienos iš Šiaurės Korėjos atvykę darbuotojai buvo priversti išvykti, tačiau nenurodė jų skaičiaus.

Šios sankcijos Dandongo verslininkams – stiprus sukrėtimas. Nors dėl Šiaurės Korėjos nenuspėjamumo jų lūkesčiai niekada nebuvo dideli, verslininkai tikėjosi, kad ekonominė Pchenjano priklausomybė nuo Kinijos padės sukontroliuoti kaimynės agresiją.

Dandongas – vienas didžiausių miestų Liaoningo provincijoje, kurios ekonomiką nustekeno nacionalinė kampanija, skirta pažaboti perteklinius pramonės pajėgumus ir sumažinti užterštumą.

Anot oficialios statistikos, pirmąjį 2017-ųjų pusmetį Liaoningo provincijoje BVP augimas siekė 2,1 proc., o nacionaliniu mastu – 6,9 proc.

„Pastaruosius dvejus metus ekonominė situacija čia nebuvo gera, – sakė prekeivis. – Tai (sankcijos – red.) tik pablogina situaciją.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min