Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Islamo valstybė“ priversta atidėti apokalipsę, tačiau pasiduoti neketina

Sirų sukilėliai išvarė IS kovotojus iš Dabiko kaimelio
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sirų sukilėliai išvarė IS kovotojus iš Dabiko kaimelio
Šaltinis: 15min
3
A A

Džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) vadeivos juos sekantiems fanatikams nuolat žadėdavo pasaulio pabaigos vertą mūšį nudrengtame Dabiko kaimelyje Sirijos šiaurėje. Esą apie tą kovą kalbėjo dar pranašas Mahometas. Tačiau radikalai vos per kelias valandas paliko kaimą, kai prie jo savaitgalį priartėjo nuosaikūs Sirijos sukilėliai, skelbia „The New York Times“. Kas toliau?

IS strategams, regis, kol kas užteko šiek tiek pakeisti retoriką. Pasauliniu kalifatu besiskelbianti organizacija tiesiog paskelbė, kad tikrasis mūšis dėl Dabiko įvyks vėliau. Kada, neaišku.

Tokių veiksmų grupuotė priversta imtis, nes pozicijos tiek Sirijoje, tiek Irake, kur JAV remiamos irakiečių pajėgos pirmadienį pradėjo skverbtis į IS iki šiol kontroliuotą ir strategine prasme labai svarbų Mosulo miestą.

IS dabar ne puola, o ginasi ir vis intensyviau ruošiasi kovai dėl išlikimo. Kaip „The New York Times“ teigė faktinės IS sostinės Rakos gyventojai, ten iš Mosulo, taip pat – iš regiono, kur yra Dabikas, jau atkeliavo šimtai kovotojų. Visi jie laukia, kol IS valdžia ras jiems būstus.

Grupuotės užimta teritorija traukiasi, o kartu mažėja ir jos patrauklumas. IS propagandininkams dabar nelengva – jie turi įtikinti džihadistus, kad eilinės nesėkmės kovos lauke nereiškia galutinio pralaimėjimo.

Vasarą ir rudenį IS patyrė dar daugiau nuostolių – grupuotės kovotojus iš trijų pusių apsupo Turkijos remiami nuosaikūs sukilėliai.

„Mūsų karta, kuri gyvena kalifato šešėlyje, toliau neš mūsų vėliavą“, – dar birželį skelbė grupuotės leidžiamas savaitraštis „Al Naba“.

Leidinys skaitytojams priminė, kad IS pirmtakė – „Islamo valstybė Irake“ – išsilaikė pasitraukdama į dykumą, nors Iraką nuo džihadistų buvo išvadavę amerikiečiai. Ši grupuotė vėliau iškilo Sirijoje ir sugrįžo į Iraką, užimdama Mosulą ir kitus miestus.

Vis dėlto vasarą ir rudenį IS patyrė dar daugiau nuostolių – grupuotės kovotojus iš trijų pusių apsupo Turkijos remiami nuosaikūs sukilėliai.

„O tada IS fanatikai pradėjo padrikai aiškinti, kad būsimasis mūšis Dabike nebus didysis mūšis“, – tinklaraštyje „Jihadica“ neseniai rašė knygos „The ISIS Apocalypse“ autorius Willas McCantsas.

Grupuotės ideologų teigimu, lemiamam mūšiui vis dar nėra sąlygų – neva vis dar nepasirodė „kryžiuočių armija“. Be to, niekur nesimato sudievinta figūra šių radikalių sunitų laikomo Mahdžio ar „80 tautų kovotojų koalicijos“.

Dabiko mito IS taip lengvai nepaleis – jis labai svarbus grupuotės tapatybės. Internetinis IS leidinys pavadintas būtent „Dabiq“, o grupuotės įsteigta naujienų agentūra „Amaq“ – kaip kaimą supantis regionas Amakas.

Dalis analitikų jau konstatuoja, kad ambicinga IS vizija žlunga. Satyrą apie Vidurio Rytų regiono politiką Londone kuriantis libanietis Karlas Sharro sekmadienį paskelbė: „Dėl nenumatytų aplinkybių IS praneša, kad Paskutinis Apokalipsės Mūšis atidedamas.“

Geopolitinė situacija IS netgi palanki – net jei grupuotės pozicijos silpnėja, daugelis IS priešų nesutaria ir tarpusavyje.

Vis dėlto kiti įspėja, kad pokyčiai retorikoje gali liudyti ir grupuotės lankstumą bei sugebėjimą išsilaikyti. Rugpjūtį per antskrydį nukautas IS strategas Abu Muhammadas al-Adnani buvo prisiekęs, kad organizacija tikrai išliks.

Geopolitinė situacija IS netgi palanki – net jei grupuotės pozicijos silpnėja, daugelis IS priešų nesutaria ir tarpusavyje. Iraniečiai, turkai, kurdai, Sirijos režimo pajėgos, nuosaikūs sukilėliai netgi lenktyniauja, kas perims iš džihadistų teritoriją.

Tie, kas ją perims, kontroliuos sieną tarp Sirijos ir Irako, taip pat – regionus, kuriuose kurdai siekia autonomijos, o arabai jiems priešinasi.

Antai vien faktas, kad Dabiką iš IS atkovojo Turkijos remiami sirų sukilėliai, jau padidino įtampą tarp pastarųjų ir kurdų pešmergų. Kurdai troško Dabiko, kad galėtų sujungti du savo anklavus, tačiau turkai, kurdus tiek savo šalyje, tiek Sirijoje laikantys teroristais, tam pasipriešino.

Režimo Damaske pajėgos gal ir norėtų išvaryti IS iš pasienio su Iraku regiono, tačiau jis ne itin rūpi pagrindiniams Basharo al-Assado sąjungininkams rusams. Iranui, atvirkščiai, regiono kontrolė būtų naudinga.

Akivaizdu, kad kvepia naujomis peštynėmis. O tuo IS, net ir skaudžiai nubyrėjusi, vėl gali pasinaudoti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min