Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Islamo valstybės“ džihadistai vien tik iš prekybos nafta kasdien uždirba 3 mln. dolerių

Stop kadras iš „IS“ propagandinio vaizdo įrašo
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Stop kadras iš „IS“ propagandinio vaizdo įrašo
Šaltinis: 15min
0
A A

„Islamo valstybės“ (IS) teroristai, ankščiau gaudavę paramą iš turtingų donorų Persijos įlankos šalyse, pastaruoju metu įgauna finansinę nepriklausomybę ir kiekvieną dieną uždirba daugiau negu 3 mln. dolerių iš naftos kontrabandos, prekybos žmonėmis, vagysčių ir plėšimų, teigia JAV žvalgybos pareigūnai ir ekspertai.

Jie teigia, kad „IS“ ištekliai yra didžiausi, kokius tik kada nors yra turėjusi teroristinė organizacija. Didžiuliai pinigai, kuriais disponuoja teroristai, kelia ypač didelį nerimą Vašingtonui, kuris baiminasi džihadistų atakų JAV teritorijoje, rašo naujienų svetainė huffingtonpost.com.

Nepaisant to, paskaičiuota, kad kiekvieną dieną džihadistų pajamos iš prekybos nafta siekia 3 mln. dolerių.

„IS“ teroristai šiuo metu kontroliuoja didžiules Irako ir Sirijos teritorijos dalis, abiejose šalyse grupuotė yra užėmusi 11 naftos telkinių. Jie parduoda naftą, naudodamiesi kontrabandininkų tinklais, kurie ilgus dešimtmečius veikia Šiaurės Irake, Jordanijoje ir Turkijoje.

Nors JAV žvalgyba ir nekaltina šių valstybių vyriausybių prisidedant prie kontrabandos, tačiau ragina jas skirti daugiau jėgų kovoje su nelegalia prekyba. Ekspertai teigia, kad neteisėta nafta dažniausiai transportuojama cisterniniais automobiliais.

„Iš to uždirbama daug pinigų. Kurdai teigia, kad jie dėjo pastangas užkirsti tam (kontrabandai) kelią, tačiau užtenka sumokėti sieną saugančiam pasieniečiui, kažkam kitam ir tavo daiktai bus pravežti“, – teigė JAV nacionalinio gynybos universiteto tyrėja Denise Natali.

„IS“ kontrabandinę naftą parduoda nuo 25 iki 60 dolerių už barelį, kuomet pasaulinėse biržose jos kaina kartais viršija ir 100 dolerių. Nepaisant to, paskaičiuota, kad kiekvieną dieną džihadistų pajamos iš prekybos nafta siekia 3 mln. dolerių.

Maža to, grupuotė uždirba šimtus milijonų dolerių, parduodama senovines brangenybes iš Irako Turkijoje, taip pat į sekso vergiją parduodama moteris ir vaikus.

Dar vienas islamo fanatikų pajamų šaltinis yra plėšimai, išpirkos už pagrobtus asmenis ir vagystės iš visų teritorijų, kurias jie užima.

„Jie yra gerai organizuoti, turintys sistemą ir naudoja įbauginimą bei smurtą“, – taip „IS“ apibūdino vienas JAV žvalgybos darbuotojas.

Dar prieš užgrobdami Mosulo miestą Šiaurės Irake birželį, grupuotės nariai pradėjo įvėdinėti „mokesčius“ kiekvienam ūkine veikla užsiimančiam asmeniui, nemokumo atveju grąsindami jį nužudyti. JAV žvalgybos duomenimis, vien tik iš plėšimų ir bauginimų Mosule per mėnesį buvo gauta apie 8 mln. dolerių pajamų. Kitose užimtuose miestuose buvo plėšiami bankai.

Pavasarį keturi žurnalistai iš Prancūzijos ir du iš Ispanijos buvo išlaisvinti iš „IS“ teroristų nelaisvės, šių šalių vyriausybėms sutikus sumokėti milijonus siekiančias išpirkas.

„IS“ yra grupuotės „Al Qaeda“ įpėdinė Irake. Ją įkūrė Jordanijos pilietis Abu Musabas Al Zarqawis. Ankščiau ji buvo siejama su grupuote „Nusros frontas“, kovojusia prieš Sirijos prezidentą Basharą Assadą. Vis dėlto, vėliau „IS“ nutraukė ryšius tiek su „Al Qaeda“, tiek su „Nusros frontu“.

Jie teigia, kad „IS“ ištekliai yra didžiausi, kokius tik kada nors yra turėjusi teroristinė organizacija.

Vos tik prasidėjus pilietiniam karui Sirijoje, „IS“ gaudavo pinigus iš rėmėjų Kuveite, Katare ir kitose Persijos įlankos šalyse. Vis dėlto, per pastaruosius kelis mėnesius ši parama nutrūko, tarptautinei bendruomenei pradėjus aktyviau kovoti su džihadistais.

Ekspertai teigia, kad grupuotės finansinę priklausomybę nuo prekybos nafta gali sužlugdyti JAV kariuomenės antskrydžiai. Vis dėlto, kariuomenėje kol kas nėra priimtas sprendimas savo taikiniais pasirinkti naftos telkinius Irake ir Sirijoje, kuriuos aptarnauja civiliai gyventojai. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min