Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 2d. 23:04

„Islamo valstybės“ lyderis vėl pasirodė pasauliui, bet ar jis atgaivins džihadistų grupuotę?

Abu Bakras al-Baghdadi
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Abu Bakras al-Baghdadi

Slapusis džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) lyderis Abu Bakras al-Baghdadi pirmadienį pasirodė naujame vaizdo įraše – kalbos, kad jis žuvęs, iškart nutilo. Aišku, IS „kalifatas“ Sirijoje ir Irake jau beveik įveiktas, tad metas klausti, kas grupuotės dabar laukia, rašo „The Jerusalem Post“.

IS veiklą analizuojanti „The New York Times“ korespondentė Rukmini Callimachi pastebėjo, kad vaizdo įrašą paskelbė tinklas „al-Furqan“, ir anksčiau skelbęs svarbiausias naujienas iš grupuotės gyvenimo.

Pavyzdžiui, „al-Furqan“ yra paskelbęs vaizdo įrašą, kuriame matoma, kaip gyvas sudeginamas Jordanijos karinių oro pajėgų pilotas, bei kitų vaizdo medžiagų.

„Tiesą sakant, per pastarąjį dešimtmetį A.B.al-Baghdadi vaizdo įraše pasirodė tik antrą kartą“, – pabrėžė R.Callimachi.

Atrodo sveikas

Daugelio analitikų nuomone, kalbant apie naujausią kreipimąsi svarbu pažymėti tai, kad A.B.al-Baghdadi kalba apie atakas Šri Lankoje ir vadina jas kerštu už tai, kad IS kovotojai kovo mėnesį buvo įveikti Bagūzo kaime – paskutinėje savo tvirtovėje Sirijoje ir Irake.

Įraše A.B.al-Baghdadi atrodo sveikas, jo barzda raudona. Pastarąjį kartą, kai filmavosi 2014-aisiais Mosule, Nuri mečetėje, IS vadeiva atrodė labai panašiai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 metais Mosulo Nuri mečetėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 metais Mosulo Nuri mečetėje

Šalia A.B.al-Baghdadi – automatinis šautuvas AK-47, o jo kairėje – trys vyrai, kurių veidai užmaskuoti. Tai rodo, kad šie džihadistai nenorėjo rizikuoti, kad būtų nustatyta jų tapatybė.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Abu Bakrą al-Baghdadį supantys vyrai
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Abu Bakrą al-Baghdadį supantys vyrai

Kaip pastebi „The Atlantic“ autorius Hassanas Hassanas, įraše IS lyderis jau kalba apie vadinamąjį „sekinamąjį karą“. A.B.al-Baghdadi užsimena apie nesenus pokyčius valdžioje Sudane ir Alžyre: taip jis norėjo parodyti, kad nusifilmavo neseniai ir kad jam rūpi regiono reikalai.

A.B.al-Baghdadi taip pat pareiškia, kad Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu „gavo žydų vyriausybę“ – omenyje jis turi B.Netanyahu koalicijos pergale pasibaigusius Izraelio parlamento rinkimus.

Sudano kariuomenę, kaip ir griuvusį valdantįjį režimą, IS lyderis pavadina „tironiška“. Jis viešai priima grupuotes Malyje, Afganistane ir Burkina Fase į „IS šeimą“, kalba apie neseniai Afrikoje nemažai atakų surengusį džihadistą Adnaną Abu Walidą al-Sahrawi.

Neturi pagrindinės bazės

Pasak H.Hassano, A.B.al-Baghdadi įraše pažymi, kad jo kovotojai ne pasidavė, o kovėsi iki galo tokiose vietose, kaip Raka, Mosulas, Surtas ir Bagūzas. Surtas yra Libijoje, o kitos vietovės – Irake ir Sirijoje.

Tiesa, Bagūze tūkstančiai IS džihadistų iš tiesų pasidavė, tad grupuotės lyderio teiginys yra klaidingas.

Be to, IS kovotojai 2017 metais pagal susitarimą irgi spruko iš Rakos – tik Mosule jie priešinosi iki pat galo ir susprogdino mečetę, kur kadaise kalbėjo A.B.al-Baghdadi.

„Scanpix“/AP nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 ir 2019 metais
„Scanpix“/AP nuotr./Abu Bakras al-Baghdadi 2014 ir 2019 metais

Akivaizdu, kad IS vadeiva nori parodyti pasauliui, jog yra gyvas ir jis, ir jo „kalifatas“. Lyg tyčia pastaraisiais mėnesiais pradėta kalbėti, kad Sirijoje ir Irake IS vėl gali pradėti veikti aktyviau.

Be to, kad grėsmė išlieka, paliudijo išpuoliai Šri Lankoje ir Afganistane, o įtampos nemažėja visoje Pietryčių Azijoje ir šiaurinėje Afrikos dalyje. Kitaip tariant, pagrindiniai pavojai iš centro – Irako ir Sirijos – pasislinko į periferiją.

Tiesa, IS dabar susiduria su problema, kuri dar 2002 metais ištiko tinklą „Al Qaeda“, kai ši grupuotė neteko pagrindinės bazės Afganistane. Tai reiškia, kad IS vadovybė tiesiog neturi galimybių organizuoti ekstremistų veiksmų.

Išsiblaškę mažiau pavojingi

Aišku, IS vis dar gali skatinti šalininkus vykdyti atakas, be to, grupuotei vis prisiekia ištikimybę kitos, smulkesnės grupės visame pasaulyje.

Tačiau armijos, tokios kaip anksčiau, jau nebėra. 2014–2019 metais IS kovojo tikrame konvenciniame kare prieš koaliciją, kurią sudarė daugiau nei 70 valstybių, taip pat vykdė genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui.

Per šiuos mūšius galėjo būti nužudyti daugiau nei 50 tūkst. IS džihadistų, tarp jų – dešimtys tūkstančių į „kalifatą“ iš Vakarų ar Azijos šalių atvykusių ekstremistų. Ir dabar Sirijos kalėjimuose laikomi daugiau nei 1 tūkst. IS kovotojų iš užsienio.

Nemažai džihadistų slapstosi olose Harimo kalnuose Irake ir dykumoje Sirijoje. Kovotojai dykumoje jaučiasi puikiai, nes ją gerai pažįsta ir gali išnykti smėlio audrose.

A.B.al-Baghdadi šie džihadistai, regis, neįdomūs – suprask, kovotojai iš užsienio tėra likučiai, negalintys dalyvauti sekinamajame kare. Ne, sekinti priešą reikės Irake ir Sirijoje.

Vis dėlto Irake IS turėtų kautis su tarptautinės koalicijos parengtais 190 tūkst. irakiečių, o Sirijoje – su Rusijos, Irano, proiranietiškomis pajėgomis, taip pat su Basharo al-Assado kariais, Sirijos demokratinėmis pajėgomis, kurias remia JAV.

Visos šios grupės – rimtos priešininkės, net jei IS rastų spragų, kuriomis būtų galima pasinaudoti.

Pavyzdžiui, nemažai džihadistų slapstosi olose Harimo kalnuose Irake ir dykumoje Sirijoje. Kovotojai dykumoje jaučiasi puikiai, nes ją gerai pažįsta ir gali išnykti smėlio audrose.

Vis dėlto, kur tie tūkstančiai kadrų? Jie tikrai nėra vienoje vietoje. IS gali turėti tūkstančius, dešimtis tūkstančių narių, bet visi jie išsiblaškę.

„Scanpix“/AP nuotr./IS kovotojų stovyklos likučiai Bagūzo kaime
„Scanpix“/AP nuotr./IS kovotojų stovyklos likučiai Bagūzo kaime

Jei IS kada nors ir sugrįš į kovų areną, tai įvyks tik negreitai. Talibanas, kuris Afganistane buvo sutriuškintas 2001–2002 metais, tik gerokai vėliau persigrupavo ir dabar vėl šeimininkauja didelėje šalies dalyje.

Be to, net jei IS džihadistai atsigaus, grupuotė gali būti visai kitokia. A.B.al-Baghdadi, kaip ir Osama bin Ladenas Pakistano mieste Abotabade, kur ilgai slapčia gyveno, negali vadovauti pasauliniam džihadui iš slėptuvės.

Jei bandytų vadovauti, būtų greitai surastas. Tad IS lyderis, visai kaip mafijos donas, turi tenkintis asmeniniais kontaktais ir laukti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min