Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Islandai balsavo prieš kompensacijų išmokėjimą indėlininkams iš užsienio

Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras
Šaltinis: BNS
0
A A

Islandijos gyventojai atmetė siūlymą išmokėti kompensacijas iš biudžeto bankrutavusio internetinio banko „Icesave“ indėlininkams iš užsienio – tokie pirminiai referendumo dėl kompensacijų, vykusio Islandijoje šeštadienį, kovo 6 dieną, rezultatai.

Pirminiai rezultatai buvo paskelbti sekmadienio, kovo 7–osios, naktį tiesiogiai per Islandijos televiziją. Islandijos vyriausybė jau paskelbė, kad atsižvelgs į plebiscito rezultatus.

Duomenimis, gautais suskaičiavus 83 500 balsalapių – maždaug 40 proc. visų galimų balsalapių – prieš įstatymo projektą balsavo daugiau nei 93 proc. referendumo dalyvių. Projektui pritarė vos 1,5 proc. balsavusiųjų. Kiti biuleteniai pripažinti negaliojančiais.

Bankrutavęs 2008 metais bankas „Icesave“ aktyviai priėmė klientų iš užsienio, tarp jų Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų piliečių lėšas. 2008 metų spalio pradžioje banką „Landsbanki“, kurio padalinys buvo „Icesave“, perėmė kontroliuoti vyriausybė.

Nyderlandų ir Britanijos valdžia išmokėjo savo piliečiams, įnešusiems lėšų į „Icesave“, maždaug 3,8 mlrd. eurų kompensaciją, ir pareikalavo, kad Islandijos valdžia atlygintų šią sumą.
Šios kompensacijos išmokėjimas buvo viena svarbiausių TVF paskolos išdavimo Islandijai sąlygų.

2009 metų gruodyje Islandijos parlamentas priėmė įstatymo projektą, numatantį išmokėti iš iždo 3,8 mlrd. eurų kompensaciją indėlininkams iš užsienio. Buvo numatoma, kad išmokėjimas vyks etapais ir baigsis 2014 metais.2009 metų gruodyje Islandijos parlamentas priėmė įstatymo projektą, numatantį išmokėti iš iždo 3,8 mlrd. eurų kompensaciją indėlininkams iš užsienio.

Tačiau įstatymu labai nepatenkinti islandai, kurie mano, kad mokesčių mokėtojai neturi atsakyti už „Icesave“ vadovybės padarytas klaidas. Jeigu kompensacijos suma būtų išdalyta 320 tūkst. gyventojų, pažymėjo įstatymo projekto priešininkai, kiekvienam šios valstybės piliečiui tektų išmokėti po 12 tūkst. eurų.

Ne mažiau kaip ketvirtadalis Islandijos piliečių, turinčių balso teisę, pasirašė peticiją šalies prezidentui Olafurui Ragnarui Grimssonui, kurioje reikalaujama paskelbti veto įstatymo projektui. Islandijos prezidentas atsižvelgė į piliečių nuomonę, ir klausimas dėl kompensacijos buvo pateiktas referendumui.

Islandijos vyriausybė jau po to, kai paaiškėjo, kad parengto įstatymo projekto dėl kompensacijų išmokėjimo prezidentas nepasirašys, paskelbė, kad tęsia derybas su Britanijos ir Nyderlandų valdžia.

Reikjavikas tikisi, kad jai pavyks suderinti išmokų schemą, kuri tenkintų visas šalis.
Tačiau, kaip ne kartą pabrėžė Islandijos vyriausybės nariai, neturima omenyje atsisakyti atlyginti indėlininkams iš užsienio banke „Icesave“ prarastas lėšas.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min