TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Islandijoje išsiveržęs ugnikalnis sutrikdė ir užsienyje atsidūrusių lietuvių gyvenimo ritmą

Sustabdyti skrydžiai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sustabdyti skrydžiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Dešimtys tūkstančių žmonių visoje Europoje įstrigo oro uostuose dėl atšauktų skrydžių. Paralyžiuota skrydžių erdvė sutrikdė viso žemyno gyvenimą. Ne išimtis šiomis dienos užsienyje esantys mūsų tautiečiai.

Ekspertai pažymi, kad situacijos, kuri susiklostė po ugnikalnio išsiveržimo Islandijoje, Europoje dar nėra buvę. Net po rugsėjo 11–osios teroristinių išpuolių Niujorke Europos oro erdvė nebuvo taip ištuštėjusi, kaip šį kartą.

Lėktuvai neskrenda ne tik virš Europos. Sutriko ir transatlantiniai skrydžiai. Agentūros „Eurocontrol“ duomenimis, įprastomis sąlygomis kasdien vykdoma apie 600 skrydžių. Europą kasdien pasiekia apie 300 lėktuvų iš kitos vandenyno pusės. Tačiau dėl ugnikalnio išsiveržimo Islandijoje vien penktadienį senąjį žemyną pasiekė vos 100 – 120 orlaivių.

Pačioje Europoje penktadienį atšaukta apie 16 tūkst. – 17 tūkst. skrydžių.

Prognozuojama, kad ši situacija dar gali užsitęsti.

Nesulaukė sesers, tačiau priėmė kolegę

Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad sutrikdyti skrydžiai yra aktualūs vien keliaujantiems. Tačiau tai yra tik paviršutinis įspūdis. Užsienyje esantys mūsų tautiečiai, dalindamiesi savo įspūdžiais su 15min.lt atskleidė, kad vienaip ar kitaip ši situacija palietė net ir niekur keliauti nesiruošiančius žmones.

Danijos sostinėje Kopenhagoje šiu metu esanti vilnietė gydytoja Goda ketvirtadienio vakarą tikėjosi sulaukti iš Šveicarijos, kur gyvena, į svečius atskrendančios sesers su draugu. Pastarąjį kartą seserys buvo susitikusios per Kalėdas, tada vizitas į Kopenhagą ir buvo suplanuotas.

Ketvirtadienio rytą išgirdusi, kad Danijos oro erdvė uždaroma neribotam laikui, Goda nusiuntė žinutę seseriai. Dar nieko nežinojusi apie susidariusią situaciją ir jau pasiruošusi vykti į Ciuricho oro uostą, ši kreipėsi į aviakompaniją ir išgirdo, kad skrydis atšaukiamas, o patirti finansiniai nuostoliai dėl neįvykusios kelionės bus kompensuoti.

„Nieko baisaus neatsitiko. Tačiau savaitgalis jau nuėjo šuniui ant uodegos. Sugriuvo visi planai“, – 15min.lt žurnalistui sakė Kopenhagoje esanti Goda.

Su seserimi vilnietei nepavyko susitikti. Tačiau dar tą pačią dieną ji sužinojo, kad Kopenhagos oro uoste įstrigo į Vilnių grįžtanti kolegė. Kadangi skrydžiai atšaukti neribotam laikui, Goda kolegę kelioms dienoms, iki vėl pradės skraidyti lėktuvai, priėmė į savo namus.

Su sunkumais susidūrė ir valdžios vyrai

Dėl chaoso, įsivyravusio Europos padangėje ir oro uostuose, sunkumų kilo ir mūsų šalies valdžios vyrams. Jau pranešta, kad iš JAV, kur dabar vieši, į per aviakatastrofa žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczyńskio ir jo žmonos laidotuves Krokuvoje dėl sutrikusių skrydžių neatvyks prezidentas Valdas Adamkus.

Kol kas nežinoma, ar susidariusi situacija nesutrukdys prezidentei Daliai Grybauskaitei sudalyvauti laidotuvėse. Krokuvos oro uostas dėl slenkančio ugnikalnio pelenų debesies buvo uždarytas.

Lėktuvą iškeisti į automobilius ir mikroautobusą buvo priversta Kauno meras ir su juo iš Briuselio grįžtanti delegacija.

Keistas jausmas, kai virš galvos nebeskraido lėktuvai

15min.lt socialiniame tinkle Facebook užsienyje esančius savo draugus pakvietė pasidalinti įspūdžiais apie situaciją šalyse, kuriose jie vieši ar gyvena, apie tai, ką mato oro uostuose, kuriuose yra įstrigę.

„Svarbiausia – nusiteikimas. Mes čia labai svarbiame renginyje, planavome, kaip Europos Taryba turi judėti toliau, kalbėjome apie demokratijos ugdymą ir žmogaus teises. Ir toks absurdas, vulkanas Islandijoje!“, – iš Frankfurto oro uosto rašo Karina.

Karina teigia, kad oro uoste yra kavos, laikraščių. Žmonių nuotaikos Frankfurte įvairios. Tik kol kas neaišku, kaip bus toliau.

„Kai nėra gyvybiškai svarbu, kada grįši, tai visai nieko. Kol neatėjo naktis, dar negalvoji, ką daryti toliau“, – iš Frankfurto rašo Karina.

Londone gyvenanti tvirtina, kad ji niekur nekeliauja. Tačiau ji teigia, kad jaučiasi keistai, kai virš galvos nebeskraido lėktuvai.

„Aš gyvenu netoli London city airport... Čia kas kelias minutes kildavo ir leisdavosi lėktuvai. Tačiau dabar tylu ir ramu. Tikrai keista, kai toks miestas staiga liko be lėktuvų skleidžiamo triukšmo“, – rašo Rasa.

Viktorija praneša, kad jos draugė jau antrą parą yra įstrigusi Prancūzijoje. O Rimutis stebisi, kad gyvena arčiau Islandijos, nei kiti lietuviai, tačiau ugnikalnio pelenų poveikio nepajuto.

Ir jūs esate įstrigę kuriame nors Europos oro uoste? O gal gyvenate kur nors netoli oro uosto ir savo akimis stebite chaosą, tvyrantį gretą orlaivių? Padėkite 15min.lt žurnalistams surinkti faktus apie pasaulyje įstrigusius lietuvius. Pasidalinkite savo įspūdžiais ir istorijomis tinkle Facebook. Jūs esate gyvas balsas iš įvykių vietos.

Pasidalinkite savo istorijomis čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min