Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Islandijos Vyriausybė sieks balsavimo parlamente dėl prisijungimo prie ES

Islandijos premjerė Johanna Sigurdardottir
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Islandijos premjerė Johanna Sigurdardottir
Šaltinis: BNS
0
A A

Islandijos Vyriausybė sekmadienį paskelbė, kad greitai inicijuos balsavimą parlamente dėl to, ar šalis, kuriai skaudžiai smogė pasaulio finansų krizė, turėtų siekti narystės Europos Sąjungoje (ES).

Ministrė pirmininkė Johanna Sigurdardottir sakė, kad jos kairiosios pakraipos koalicija pateiks atitinkamą rezoliuciją naujai išrinktam parlamentui netrukus po to, kai jis penktadienį susirinks į pirmąjį posėdį.

„Tai įvyks pirmosiomis dienomis po inauguracijos posėdžio“, – per spaudos konferenciją sakė socialdemokratė premjerė. – Mes laikomės pozicijos, kad prašymas dėl narystės iki liepos turi būti pateiktas ES."

J.Sigurdardottir kalbėjo pristačiusi naujos Vyriausybės politikos memorandumą, kuriame teigiama, kad ministrų kabinetas prašys parlamentą, kuris buvo išrinktas praėjusį mėnesį, balsuoti, ar šalis turi pateikti prašymą dėl narystės ES.

„Mes tvirtai pasisakome už demokratinį ES klausimo sprendimą ir jis bus priimtas parlamente“, – sakė S.Sigfussonas, kuris dalyvavo J.Sigurdardottir spaudos konferencijoje.

„Užsienio reikalų ministerija pateiks parlamentui rezoliuciją Islandijai rengiantis tapti ES kandidate“, – rašoma dokumente.

Islandijos kairiųjų koalicija iškovojo istorinę pergalę balandžio 25 dieną vykusiuose visuotiniuose rinkimuose, po kurių pirmą kartą užsitikrino daugumą parlamente, kur socialdemokratai bei Kairiųjų ir žaliųjų judėjimas drauge turi 34 iš 63 vietų.

Konservatyvi Nepriklausomybės partija, kurią islandai laiko atsakinga už ekonomikos krizę, privertusią žmones išeiti į gatves protestuoti, neteko valdžios po 18 metų trukusio dominavimo šalies politinėje arenoje.

Kairiųjų koalicijos partnerės nesutaria, ar Islandijai reikia prisijungti prie ES, tačiau analitikai sako, jog J.Sigurdardottir, atrodo, yra įsitikinusi, kad jai pavyks apeiti šią kliūtį, užsitikrinus daugumos parlamentarų pritarimą pradėti derybas dėl prisijungimo prie ES.

„Parlamente svarbūs tik įsitikinimai, daugiau nieko“, – sakė ji.

Euroskeptiškas Kairiųjų ir žaliųjų judėjimas parlamente turi 20 vietų. Socialdemokratai, kurie turi 20 vietų, gali įtikinti dvi kitas proeuropietiškas partijas – Piliečių judėjimą ir Pažangos partiją – paremti jų rezoliuciją, sakė analitikai.

Kairiųjų ir žaliųjų judėjimo lyderis Steingrimuras Sigfussonas, kuris J.Sigurdardottir Vyriausybėje užima finansų ministro postą, sakė, jog nors pats turi abejonių dėl šalies narystės ES, pritaria, kad parlamentui būtų leista priimti sprendimą dėl prisijungimo prie ES.

„Mes tvirtai pasisakome už demokratinį ES klausimo sprendimą ir jis bus priimtas parlamente“, – sakė S.Sigfussonas, kuris dalyvavo J.Sigurdardottir spaudos konferencijoje.

Tačiau jis pridūrė, kad rinkėjams taip pat turėtų būti suteikta galimybė pareikšti savo nuomonę šiuo klausimu.

„Tuo pat metu mes pasiūlysime surengti referendumą, kad per jį būtų pritarta prisijungimui“, – sakė finansų ministras.

Trečiadienį radijo RUV paskelbti „Capacent Gallup“ atliktos apklausos rezultatai rodo, kad 61 proc. islandų pasisako už tai, kad būtų pradėtos prisijungimo prie ES derybos, o tam nepritaria beveik 27 proc. šalies gyventojų.

Visuomenės pritarimas narystės deryboms su ES smarkiai išaugo, kai anksčiau klestėjęs 320 tūkst. gyventojų turinčios Islandijos finansų sektorius pernai spalį atsidūrė prie bankroto slenksčio, o tūkstančiai islandų neteko santaupų ir darbo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos Islandija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min