Dabar populiaru
Publikuota: 2014 birželio 19d. 10:39

Prisiekė Ispanijos karalius Felipe VI: nauja viltis skandalų persekiojamai karališkajai šeimai

Karalius Felipe VI su žmona Letizia
AOP nuotr. / Karalius Felipe VI su žmona Letizia

Ispanijos karalius Felipe VI, aukštaūgis, mėlynakis buvęs olimpietis buriuotojas, ketvirtadienį įžengė į sostą mėgaudamasis didėjančiu populiarumu, nepaisant skandalų, kurie pakenkė jo tėvo ir vyresniosios sesers reputacijai.

Ispanijos naujasis karalius Felipe VI ketvirtadienį parlamente prisiekė ginti konstituciją ir plojant deputatams pradėjo savo valdymą, o tada pabučiavo į skruostus žmonai karalienei Letiziai.

Tegyvuoja karalius

„Prisiekiu ištikimai vykdyti savo pareigas, saugoti konstituciją ir įstatymus, ... gerbti piliečių ir regionų teises“, – sakė 46 metų karalius, kuris vilkėjo karinę uniformą su raudona generolo kapitono juosta.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karalius Felipe VI su žmona Letizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karalius Felipe VI su žmona Letizia

„Tegyvuoja Ispanija! Tegyvuoja karalius!“ – šaukė ankstyvos minios prie parlamento.

Danguje skraidant policijos sraigtasparniams, pareigūnai uždarė miesto centro gatves, ant stogų buvo dislokuoti snaiperiai. Iš viso saugumo operacijoje dalyvauja 7 tūkst. saugumo pareigūnų.

„Tai atrodo kaip vieno ciklo pabaiga“, – sakė Jose Antonio Gomezas, turintis gaiviųjų gėrimų prekystalį prie senųjų karaliaus rūmų Madrido centre, iš kurių balkono naujieji karalius ir karalienė pasirodė žmonėms.

„Dabar gera turėti naują karalių. Jo tėvas dirbo labai gerai ir Felipe žino, kaip išspręsti Ispanijos problemas: Kataloniją, krizę. Bent jau aš tikiuosi, kad žino“, – sakė jis.

Karaliaus žengimo į sostą proga Madride plevėsuoja tūkstančiai šalies vėliavų, kurios buvo iškabintos net ant autobusų ir virš policijos barikadų, žydi baltos gėlės visame mieste išstatytuose vazonuose.

Naujos kartos simbolis

Pirmojo sosto perdavimo nuo 1975 metų, kai mirus diktatoriui generolui Francisco Franco buvo atkurta Ispanijos monarchija, proga 46 metų Felipe vadinamas labai reikalingu naujos kartos simboliu.

Kai jis, kaip naujasis karalius, stovės rūmų balkone greta savo karalienės, žavingosios 41 metų Letizios, karališkieji asmenys, be jokios abejonės, tikėsis, kad apačioje susirinkusi ispanų minia sveikins naująjį monarchą.

Felipės 76 metų tėvas Juanas Carlosas, kuris po kelių klubo operacijų vaikšto pasiramsčiuodamas lazda, visuomenės palankumo neteko 2012 metais, kai Ispanijos recesijos įkarštyje išvyko į prabangią dramblių medžioklę Afrikoje.

Dar labiau karališkajai šeimai pakenkė 2011 metais pradėtas korupcijos tyrimas dėl Juano Carloso dukters ir Felipės vyresniosios sesers Cristinos vyro, buvusio olimpiečio rankininko Inaki Urdangarino. Su nešvariais reikalais buvo susieta ir pati Cristina, kuriai buvo pareikšti įtarimai dėl mokestinių nusikaltimų.

„Scanpix“ nuotr./Madridas ruošiasi karūnavimui
„Scanpix“ nuotr./Madridas ruošiasi karūnavimui

Augantis populiarumas

Tačiau kitų karališkosios šeimos narių populiarumui smarkiai sumažėjus ir apklausoms rodant, kad dauguma ispanų norėtų referendumo dėl monarchijos ateities, visuomenės palankumas Felipei didėjo.

Apklausa, kuri buvo atlikta po to, kai Juanas Carlosas birželio 2 dieną paskelbė atsisakantis sosto, parodė, kad 76,9 proc. respondentų gerai arba labai gerai vertina princą.

„Jis turi suvienyti Ispaniją su visa jos įvairove ir pasiekti geriausią, kokį tik gali, politinį konsensusą“, – sakė 71 metų ispanas Enrique Martinas.

Naujasis karalius ir karalienė – šiuolaikiška, patraukli pora, auginanti dvi šviesiaplaukes dukteris, aštuonerių Leonor ir septynerių Sofią, – neabejotinai teiks daug peno pasaulio žiniasklaidai.

„Jis turi suvienyti Ispaniją su visa jos įvairove ir pasiekti geriausią, kokį tik gali, politinį konsensusą“, – sakė 71 metų praeivis ispanas Enrique Martinas, ėjęs netoli karališkųjų rūmų.

„Jis jaunas vyrukas, su jaunomis idėjomis. Jam teko didžiulė atsakomybė, bet aš galvoju, kad jis darys tai, ką darė jo tėvas: bandys būti visų ispanų karalius. Esu tikras, kad jam pavyks. Felipe atrodo labai gerai pasirengęs valdyti“, – sakė E.Martinas.

Felipe būsimam monarcho vaidmeniui buvo rengiamas trijose ginkluotųjų pajėgų atšakose, taip pat – per studijas užsienyje, ir atrodo rimtas, rūpestingas žmogus.

„Scanpix“ nuotr./Felipės dukros - infantos Leonor ir Sofia
„Scanpix“ nuotr./Felipės dukros - infantos Leonor ir Sofia

Tarnauti Ispanijai

„Jo vienintelis jo tikslas yra tarnauti Ispanijai. Jam giliai įsirėžė, kad jis privalo būti pagrindinis šalies tarnas“, – kartą sakė jo motina, karalienė Sofia.

Jo misija yra užtikrinti 1975-aisiais atkurtos monarchijos tęstinumą.

Kažkada geidžiamiausiu Europos viengungiu laikytas Felipe po flirto su keliomis moterimis, tarp jų – norvegų apatinio trikotažo modeliu, 2004 metais per prašmatnią ceremoniją Madrido Almudenos katedroje vedė buvusią televizijos laidų vedėją Letizią Ortiz.

41 metų išsiskyrusi L.Ortiz yra pirmas paprastos kilmės žmogus, atėjęs į Ispanijos karališkąją šeimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Felipe ir princesė Letizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Princas Felipe ir princesė Letizia

Princo šeimos gyvenimo būdas, palyginti su kitų karališkų šeimų narių, kartais atrodydavo gana kuklus. Felipe ir jo žmona buvo pastebėti kino teatruose Madrido centre ar parduotuvių rajonuose.

1968 metų sausio 30 dieną gimęs Felipe yra vienintelis Juano Carloso ir karalienės Sofios sūnus.

Jis turi dvi vyresnes seseris, Eleną ir Cristiną, bet pagal 1978 metų konstituciją turi tiesioginę karūnos paveldėjimo teisę kaip vienintelis vyriškosios lyties įpėdinis.

1977 metais, kai jam buvo devyneri, jis buvo paskelbtas Astūrijos princu – šis titulas yra suteikiamas Ispanijos sosto įpėdiniui. Dabar, kai Felipe įžengė į sostą, šis titulas atiteko jo vyriausiajai dukrai Leonor, naujajai Astūrijos princesei. Savo ruožtu jaunėlė, infanta Sofia, tapo antroji eilėje į sostą.

„Scanpix“ nuotr./Ispanijoje jau pardavinėjami suvenyrai su naujosios karališkos poros atvaizdais
„Scanpix“ nuotr./Ispanijoje jau pardavinėjami suvenyrai su naujosios karališkos poros atvaizdais

Šalia tėvo stabdant perversmą

Tėvas laikė Felipę šalia savęs 1981 metų vasario 23-iosios vakarą, kai kariai užėmė šalies parlamentą ir šaudė deputatams virš galvų, norėdami įkurti naują karinį režimą.

Juanas Carlosas tada pasirodė per tiesioginę televizijos transliaciją su visomis karinėmis regalijomis ir įsakė perversmininkams grįžti į kareivines. Tas žingsnis įtvirtino jo, kaip Ispanijos jaunos demokratijos garanto, įvaizdį.

Dažnai besišypsantis, bet santūresnis už Juaną Carlosą 1,98 m ūgio Felipe, kaip ir tėvas, labai mėgsta buriuoti ir pasirodė su Ispanijos olimpine komanda per 1992 metų žaidynes Barselonoje, kur nešė komandos vėliavą.

„Norėjau, kad jis pamatytų, ką reikia daryti, kai esi karalius“, – vėliau paaiškino Juanas Carlosas, turėdamas omenyje sūnų.

2013 metų sausį duodamas interviu televizijai, Juanas Carlosas pavadino Felipę „geriausiai pasirengusiu Astūrijos princu per Ispanijos istoriją“.

Felipe baigė metų studijas Kanadoje, o paskui trejus metus mokėsi Ispanijos armijos, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų akademijose, išmoko skraidyti sraigtasparniu.

Po karinio parengimo Felipe studijavo teisę Madrido autonominiame universitete, o paskui baigė dvejų metų tarptautinių santykių magistro studijas Džordžtauno universitete Vašingtone.

Dažnai besišypsantis, bet santūresnis už Juaną Carlosą 1,98 m ūgio Felipe, kaip ir tėvas, labai mėgsta buriuoti ir pasirodė su Ispanijos olimpine komanda per 1992 metų žaidynes Barselonoje, kur nešė komandos vėliavą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Felipe VI karūnavimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Felipe VI karūnavimas

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min