Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ispanijos reperio areštas atsidūrė diskusijų apie žodžio laisvę epicentre

Ispanijoje areštavus reperį, kaltinamą „terorizmo garbinimu“, įvairiuose šalies miestuose kilo protestai. Kartu tai dar vienas atvejų, keliančių klausimų dėl žodžio laisvės Ispanijoje.
Protestas prieš Pablo Haselio areštą
Protestas prieš Pablo Haselio areštą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Terorizmas Ispanija

Anksčiau šią savaitę policija sulaikė 32 metų reperį Pablo Rivadullą, žinomą kaip Pablo Haselį. Jis, siekdamas išvengti laisvės atėmimo, slėpėsi viename Katalonijos universitete.

2018 metais P.Haseliui skirta beveik 30 tūkst. eurų bauda ir du metai įkalinimo dėl neapykantos reiškimo ir orumo pažeidimo.

P.Haselis vadino buvusį Ispanijos karalių „girtu tironu“ ir „mafijos vadu“, gyrė teroristinę grupuotę ETA, kuri siekė Baskijos atsiskyrimo nuo Ispanijos. Reperis nacionalinės policijos pareigūnus vadino „žudikais“, kaltino civilinę gvardiją kankinant ir žudant migrantus.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Protestas prieš Pablo Haselio areštą
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Protestas prieš Pablo Haselio areštą

Antradienį sulaikius P.Haselį, įvairiuose Ispanijos miestuose, įskaitant Barseloną, Valenciją ir Leridą, kilo protestai. Vyko demonstrantų ir pareigūnų susirėmimai, sulaikyta dešimtys žmonių, yra sužeistų.

Kultūrininkai ragina imtis veiksmų

Praeitą savaitę daugiau nei 200 iškilių Ispanijos kultūros veikėjų, įskaitant aktorių Javierą Bardemą ir režisierių Pedro Almodovarą pasirašė atvirą laišką, reiškiantį solidarumą su P.Haseliu bei raginantį imtis veiksmų, praneša „The Guardian“.

„Reperių, tviterio vartotojų, žurnalistų, kultūros ir meno atstovų persekiojimas už tai, kad jie naudojasi žodžio laisve, tapo nuolatinis“, – rašoma laiške.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pablo Haselis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pablo Haselis

Savo ruožtu Ispanijos vyriausybės paskelbė planuojanti pakeisti įstatymą, kad „pertekliniai pasisakymai meniniame, kultūriniame ir intelektualiniame kontekste“ nevirstų įkalinimo bausmėmis.

Vyriausybės atstovė spaudai sakė, kad norima „suteikti kur kas saugesnius rėmus išraiškos laisvei“.

Prieš trejus metus nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“ pareiškė, kad įstatymas, draudžiantis „terorizmo garbinimą“, turėjo gąsdinantį efektą satyrai: esą dabar žmonės ėmė baimintis reikšti alternatyvias pažiūras ar kontroversiškus juokelius.

Remiantis 578-uoju baudžiamojo kodekso straipsniu, asmenys, pripažinti kaltais dėl „terorizmo garbinimo“ ar „teroristinių nusikaltimų aukų ar jų giminaičių žeminimo“, gali būti įkalinti, nubausti, jiems gali būti uždrausta dirbti viešajame sektoriuje.

Remiantis šiuo straipsniu, 2017 metais grupės „Def Con Dos“ atlikėjas Césaras Strawberry buvo nuteistas laisvės atėmimu už tai, kad tviteryje juokavo, jog ETA karaliui gimtadienio proga padovanos „pyragą bombą“, rašo „The Guardian“.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Protestas prieš Pablo Haselio areštą
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Protestas prieš Pablo Haselio areštą

Reperis Valtonyc buvo nuteistas 3,5 metų kalėjimo už tai, kad internete dalijosi dainomis, kurios garbina terorizmą, įžeidžia monarchiją, grasina smurtu politikui. 2018 metais jis nuo bausmės pabėgo į Belgiją.

Valtonyc buvo nubaustas už žodžius „tegu jie būna išsigandę, kaip yra (išsigandę) policininkai Baskų šalyje“, „karalius turi susitikimą kaimo aikštėje, su kilpa aplink kaklą“.

Vienas kontroversiškiausių – studentės Cassandros Veros atvejis. Ji buvo nuteista 12 mėnesių lygtinai už tai, kad „tyčiojosi iš terorizmo aukų“, kai tviteryje pajuokavo apie Ispanijos premjero nužudymą. 1973 metais ETA padėjo bombą jo automobilyje.

Galiausiai teismas nuosprendį pakeitė: pareiškė, kad C.Veros elgesys – moraliai smerktinas, tačiau žemesnės instancijos teismo nuosprendis – neproporcingas.

Pasmerkė antisemitizmą

Pastaruoju metu ispanų pyktį sukėlė ir laikraščio „Le Marea“ gautas vaizdo įrašas. Jame – praeitą savaitę vykęs neofašistų susitikimas Madride, kurio metu jauna moteris melagingai tikino, kad žydai sukūrė komunizmą, jog nuteiktų darbininkus vienus prieš kitus.

„Mūsų svarbiausia pareiga – kovoti už Ispaniją, kovoti už Europą, kuri dabar yra silpna ir kurią eliminavo priešas. Priešas yra visada tas pats, net jei prisidengia skirtingomis kaukėmis: žydas“, – kalba moteris vaizdo įraše.

Ispanijos žydų bendruomenių federacija paskelbė, kad tokie pasisakymai demokratiškoje šalyje „nepriimtini“, ragino prokurorus pradėti tyrimą. Madrido prokurorai antradienį ryte paskelbė taip ir padarę, rašo „The Guardian“.

Barselonos provincijos prokurorai paskelbė tiriantys partijos „Vox“ kampaniją prieš savaitgalį vykusius Katalonijos regiono rinkimus.

Daugiau nei 300 mečečių vienijanti organizacija tvirtina, kad partijos „Vox“ kampanija socialiniuose tinkluose #StopIslamization (liet. sustabdykime islamizaciją), įskaitant vaizdo įrašą, kuriame sumaišytos naujienos apie musulmonus ir 2017-ųjų ekstremistų ataką, yra šmeižikiška musulmonų atžvilgiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius