Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 18d. 06:02 , atnaujinta: 2014 rugsėjo 18d. 15:18

Istorinė diena: Škotija sprendžia, ar tapti nepriklausoma

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės

Škotija ketvirtadienį balsuoja referendume dėl nepriklausomybės – sprendžia, ar nori tapti nepriklausoma valstybe, ar likti sąjungoje su Jungtine Karalyste (JK).

Kaip skelbia BBC, balsuojantiems referendume į jo klausimą reikės atsakyti „taip“ ar „ne“. Referendumo klausimas „Ar Škotija turėtų būti nepriklausoma valstybė?“

Referendumas Škotijoje
Referendumas Škotijoje

Apklausos rodo, kad nepriklausomybės šalininkus ir norinčius likti Didžiojoje Britanijoje skiria tik du procentiniai punktai. Tad atrodo viską lems neapsisprendusieji. Ketvirtadienį vykstančiame referendume balsuoti bus galima 2 608 balsavietėse nuo 7 iki 22 val. vietos laiku (nuo 9 val. iki vidurnačio Lietuvos laiku). Preliminarių rezultatų tikimasi sulaukti ankstų penktadienio rytą.

Neapsisprendusių išvakarėse dar buvo maždaug dešimtadalis. Ir, matyt, būtent tyliausieji viską nulems. Pertas – vienas neutraliausių Škotijos miestų, bent jau taip sako jo gyventojai. Todėl Pertą paskutiniam savo susitikimui su rinkėjais pasirinko Škotijos vyriausybės vadovas ir nepriklausomybės šalininkų lyderis Alexas Salmondas.

LRT televizijai A. Salmondas vardijo, kodėl škotai galva, širdimi ir siela norėtų atsiskirti.

„Galva, nes Škotija labiau klestės. Siela, nes visos tautos turi ne tik apsisprendimo teisę, bet ir atsakomybės už save. Ir širdimi, nes norime ne tik klestinčios, bet ir labiau lygiateisės ir teisingos Škotijos“, – sakė Škotijos pirmasis ministras A. Salmondas.

Galva, nes Škotija labiau klestės. Siela, nes visos tautos turi ne tik apsisprendimo teisę, bet ir atsakomybės už save. Ir širdimi, nes norime ne tik klestinčios, bet ir labiau lygiateisės ir teisingos Škotijos, – sakė Škotijos pirmasis ministras A. Salmondas.

„Taip“ šalininkų kol kas neįtikina Londono pažadai suteikti Škotijai dar daugiau autonomijos, jei ši balsuos prieš nepriklausomybę. Perte gyvenanti lietuvė mano, kad laimės nepriklausomybės šalininkai. Pasak jos, dėl to kaltas ir Londonas, ilgai vengęs ne tik ką nors daryti, bet ir žadėti tai, ką paskubomis puolė žadėti dabar.

„Tuo metu nepriklausomybės priešininkai arba sakantys, kad geriau kartu, ragina škotus negriauti Didžiosios Britanijos. Neformaliu jų lyderiu yra buvęs Britanijos premjeras, beje, škotas. Jis ir suorganizavo, kad trys didžiosios partijos pažadėtų daugiau autonomijos, jei Škotija neatsiskirs“, – pasakojo Perto gyventoja Žaneta Ulozevičiūtė.

„Pažiūrėkime į pasekmes. Prarasime visą naudą, kurią gauname iš Jungtinės Karalystės valiutos ir galimybę priimti sprendimus Karalystės lygmeniu. Ir būkime sąžiningi – milijonas darbo vietų yra susijusių su buvimu Jungtinėje Karalystėje“, – sakė buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

Tai – istorinė diena Škotijai. Balsuoti referendume užsiregistravo 97 proc. Škotijos gyventojų. Tuo metu Škotijoje gyvenantys lietuviai patys gali dalyvauti ketvirtadienį vykstančiame referendume dėl šalies nepriklausomybės ir atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos. Tačiau tai daryti panorusių – mažuma.

Visų imigrantų balsas čia bus svarbus. Prognozuojama, kad prie urnų ateis kone 90 proc. turinčiųjų tokią teisę. Kai Didžiosios Britanijos parlamento rinkimuose dalyvauja trečdaliu mažiau rinkėjų. Tačiau prognozuoti, kaip balsuos dauguma, nesiryžta niekas. Apklausos rodo, kad abi stovyklos labai panašios. Jei vis dėlto laimėtų nepriklausomybės šalininkai, derybos dėl visų atsiskyrimo detalių užtruks pusantrų metų.

Škotijos finansų ministras tikisi pasilikti svarą

Škotijos finansų ministras Johnas Swinney teigia, kad reikia sukurti valiutos sąjungą, kuri leistų Škotijai naudoti svarą.

„Žmonės neturėtų nustebti, kad Škotijos vyriausybė siūlo tai, ką mano esant geriausia Škotijos žmonėms. O geriausia galimybė – sukurti valiutos sąjungą, kuri leistų mums naudoti svarą sterlingų. Nes Škotijos svaras yra Jungtinės Karalystės svaras, jis toks pat mūsų, kaip ir likusios Jungtinės Karalystės. Taigi ką tvirtas balsas „taip“ referendume padarytų – jis priverstų finansų ministrą George`ą Osbourne`ą ir Jungtinės Karalystės vyriausybę derėtis ir rimtai kalbėti apie dalykus, kuriuos reikia išspręsti. Mes visiškai tikri, kada tada ir gausime valiutos sąjungą“, – tikino finansų ministras.

„Finansų ministras dabar dalyvauja politinėje kampanijoje. O kai ketvirtadienį bus balsuota „taip“, kai gausime tą mandatą, tada galėsime pradėti rimtas derybas, kurios jau turėjo būti pradėtos, dėl valiutos sąjungos, kuri likusios Jungtinės Karalystės dalies interesus atitinka tiek pat, kiek nepriklausomos Škotijos“, – į G. Osbrourne`o teiginius, kad Škotija svaro negaus, LRT žurnalistams atsakė J. Swinney.

Gali turėti įtakos pasaulyje

Škotijos sostinės Edinburgo centre esantis LRT televizijos korespondentas Edvardas Špokas teigia, kad ten matyti ir užrašai, remiantys nuo Kirgizijos norinčius atsiskirti uzbekus bei nuo Ispanijos norinčius atsiskirti katalonus.

Tad škotų nepriklausomybės paskelbimas gali įkvėpti ir kitus siekti to paties. Paprastas škotų žymėjimas biuletenyje „taip“ arba „ne“ gali pakeisti ne tik Britanijos, bet ir viso pasaulio istoriją.

A. Murray  išreiškė palaikymą atsiskyrimo stovyklai

Anne Seaton, viena iš pirmųjų pareiškusių savo valią, sakė balsavusi „Taip“ – „nes kodėl gi ne?“

„Škotija atsidūrė Anglijos parlamento valdžioje per nelaimingą atsitiktinumą“ 1707 metais, pridūrė ji. „Dabar Škotijai laikas priimti sąmoningą sprendimą tapti nepriklausoma“, – pažymėjo balsuotoja.

Eilėse, nutįsusiose prie balsaviečių, žmonės emocingai kalbėjo apie jiems iškilusį istorinį pasirinkimą, o viena iš jų gyrė „nuostabų demokratijos procesą“.

„Tai svarbi diena. Tai sprendimas, gyvuosiantis amžinai, padarysiantis poveikį mano vaikams“, – sakė 34 metų Charlotte Farish, atėjusi balsuoti Edinburge.

Padarykime tai!– rašė A. Murray, kuris nebegyvena Škotijoje, atkartodamas nepriklausomybės šalininkų šūkį, iškeltą šio regiono pirmojo ministro A. Salmondo ugningoje finalinėje kampanijos kalboje.

Sėdėdamas ant suolelio Glazgo centre ir skaitydamas laikraštį po to, kai atidavė savo balsą, 64 metų Jamesas Hawkinas sakė: „Manau, rezultatai bus apylygiai“.

Vienas iš garsiausių škotų sportininkų – teniso žvaigždė Andy Murray – išreiškė palaikymą atsiskyrimo stovyklai, paskutinę minutę paskelbęs žinutę socialiniame tinkle „Twitter“, kurioje oponentų kampaniją kaltino neigiamu nusistatymu.

„Padarykime tai!“– rašė A. Murray, kuris nebegyvena Škotijoje, atkartodamas nepriklausomybės šalininkų šūkį, iškeltą šio regiono pirmojo ministro A. Salmondo ugningoje finalinėje kampanijos kalboje.

Thomas Robertsas pareiškė balsavęs „Taip“, nes optimistiškai vertina nepriklausomos Škotijos ateitį.

„Kodėl bent kartą nemetus kauliukų?“ – klausė jis.

Kai balsavietės užsidarys, balsavimo urnos bus išgabentos į 32 regioninius balsų skaičiavimo centrus.

Th. Robertsas sakė ketinantis laukti rezultatų bare, kurių daugelis dirbs visą naktį.

„Ketinu sėdėti su alaus bokalu rankoje, stebėdamas, kaip skelbiami rezultatai“, – Th. Robertsas.

„Paikiausia idėja“

Tačiau finansų konsultantas Michaelis MacPhee, balsavęs prieš regiono nepriklausomybę, sakė, kad rezultatų lauks „su nerimu“.

Pasak jo, Škotijos nepriklausomybė yra „paikiausia idėja, kokią esu girdėjęs“.

Atsiskyrimo šalininkų kampanija daugelyje Škotijos vietų buvo pastebimesnė negu sąjungos išsaugojimo stovyklos: jos šūkius ir simbolius buvo galima pamatyti namų languose ir ant gatvės kioskų, ženkliukų ar netgi keksiukų.

Tačiau „Ne“ stovykla tvirtina, kad daugelio nepriklausomybės priešininkų balsai dar nebuvo išgirsti.

„Tylioji dauguma nebetylės. Taip nebus“, – buvęs Britanijos premjeras Gordonas Brownas sakė savo jausmingame kreipimesi į mitingo Glazge dalyvius paskutinę kampanijos dieną.

Penkių apklausų, kurias atliko agentūros „YouGov“, „Panelbase“, „Survation“, „Opinium“ ir ICM, rezultatai rodė, kad nepriklausomybės siekius palaiko 48 proc. Škotijos gyventojų, o už pasilikimą Jungtinėje Karalystėje pasisako 52 procentai.

Agentūros „Ipsos MORI“ apklausa rodė dar mažesnį skirtumą tarp stovyklų – 49 ir 51 proc., tačiau „Survation“ antroji apklausa, atlikta telefonu, leidžia manyti, kad 53 proc. dalyvių veikiausiai balsuos už esamos padėties išsaugojimą, o 47 proc. – už atsiskyrimą.

Apklausos taip pat rodė, jog iki 600 tūkst. potencialių balsuotojų tebėra neapsisprendę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Receptas „negerti“ niekada negalioja: kaip alkoholizmą gydo islandai?

Interviu Aktualu

Žmogaus teisių aktyvistas M.Alataras: „Vilčių dėl Palestinos nebėra. Viskas baigta“

Tiesiogiai 24sek

Principinis mūšis Klaipėdoje: „Neptūnas“ – „Rytas“

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: kalnas, ant kurio mirę tibetiečiai sušeriami ereliams

Verslas

Raudona šviesa alkoholio „bambaliams“ galėjo įsižiebti tik trumpam

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

Sportas

Po turko akibrokšto teisėjas S.Šeškevičius paskelbė stabdantis teisėjavimą bušido turnyre

Aktualu

Garliavos verslininkė kaltina ESO neteisėtai įrengus elektros pastotę – kenkia verslui

Aktualu

Padegėjai atvirai tyčiojasi: apleista Vilniaus turgavietė liepsnojo ir sekmadienį

Aktualu

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dėl sunkios traumos atsidūrė ligoninėje

Gyvenimas

Profesorius E.Subata įvardijo veiksmingus gydymosi nuo alkoholizmo būdus

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Verslas

Dėl stringančių sostinės baseinų projektų statytojai kaltina savivaldybę

15min recenzija Kultūra

„Scanoramos“ dienoraštis: konkursinė programa ir lietuviško kino vėjai

Sportas

Įspūdingu nokautu lenką ant žemės paguldęs I.Osininas pergalę paskyrė uošviui ir sau

Gyvenimas

Menininkei A.Kišonaitei prireikė metų susidraugauti su klastinga liga: simptomai nejuntami

Vardai

Sofio Gelašvili pirmagimei surengė 1-ojo gimtadienio šventę: „Net graudinuosi – kaip ji greit auga“

Vardai

Peliukas Mikis švenčia 90 metų jubiliejų: kaip vietoj triušio Osvaldo „gimė“ ši animacijos legenda?

Verslas

Geresnis susisiekimas su Ispanija lietuvius gundo ten pirkti būstą

Sportas

Atsispaudimais kovos metu publiką nustebinęs S.Gaižauskas: „Tiesiog darau šou“

Naujienos

Aktualu

Receptas „negerti“ niekada negalioja: kaip alkoholizmą gydo islandai?

Interviu Aktualu

Žmogaus teisių aktyvistas M.Alataras: „Vilčių dėl Palestinos nebėra. Viskas baigta“

Tiesiogiai 24sek

Principinis mūšis Klaipėdoje: „Neptūnas“ – „Rytas“

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: kalnas, ant kurio mirę tibetiečiai sušeriami ereliams

Verslas

Raudona šviesa alkoholio „bambaliams“ galėjo įsižiebti tik trumpam

Vardai

„Orų mergaitei“ K.Liukaitytei – 30 metų: „Didžiausia dovana man – vyras ir dukrai sesuo į kompaniją“

Sportas

Po turko akibrokšto teisėjas S.Šeškevičius paskelbė stabdantis teisėjavimą bušido turnyre

Aktualu

Garliavos verslininkė kaltina ESO neteisėtai įrengus elektros pastotę – kenkia verslui

Aktualu

Padegėjai atvirai tyčiojasi: apleista Vilniaus turgavietė liepsnojo ir sekmadienį

Aktualu

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dėl sunkios traumos atsidūrė ligoninėje

Gyvenimas

Profesorius E.Subata įvardijo veiksmingus gydymosi nuo alkoholizmo būdus

Vardai

Seksualiausiu pasaulio vyru paskelbto Idriso Elbos sužadėtinė didžiuojasi: „Jis velniškai karštas“

Verslas

Dėl stringančių sostinės baseinų projektų statytojai kaltina savivaldybę

15min recenzija Kultūra

„Scanoramos“ dienoraštis: konkursinė programa ir lietuviško kino vėjai

Sportas

Įspūdingu nokautu lenką ant žemės paguldęs I.Osininas pergalę paskyrė uošviui ir sau

Gyvenimas

Menininkei A.Kišonaitei prireikė metų susidraugauti su klastinga liga: simptomai nejuntami

Vardai

Sofio Gelašvili pirmagimei surengė 1-ojo gimtadienio šventę: „Net graudinuosi – kaip ji greit auga“

Vardai

Peliukas Mikis švenčia 90 metų jubiliejų: kaip vietoj triušio Osvaldo „gimė“ ši animacijos legenda?

Verslas

Geresnis susisiekimas su Ispanija lietuvius gundo ten pirkti būstą

Sportas

Atsispaudimais kovos metu publiką nustebinęs S.Gaižauskas: „Tiesiog darau šou“

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min