Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 16d. 14:52

Įtakingas Irako šiitų dvasininkas Moqtada al Sadras traukiasi iš politikos

Moqtada al Sadras
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Moqtada al Sadras

Irako šiitų dvasininkas Moqtada al Sadras, įtakingo politinio judėjimo lyderis, kažkada baimę kėlusios sukarintos grupuotės vadas ir įnirtingas JAV vadovautos invazijos kritikas, likus dviem mėnesiams iki rinkimų paskelbė pasitraukiantis iš politikos.

Šis sprendimas, jei bus patvirtinta, kad jis neatšaukiamas, visam laikui užbaigs politinę karjerą, kuri prasidėjo nuo jo opozicijos JAV pajėgų buvimui Irake ir truko daugiau kaip dešimtmetį.

„Skelbiu apie savo nesikišimą į jokius politinius reikalus ir (tai), kad nuo šiol nėra jokio bloko, kuris mums atstovautų, ir jokios pozicijos vyriausybėje, parlamente ar už jų ribų“, – sakoma M.al Sadro rašytiniame pareiškime, kurį sekmadienį gavo AFP.

Prieš balandį įvyksiančius parlamento rinkimus M.al Sadro judėjimas šiuo metu turi šešis postus ministrų kabinete ir 40 vietų 325 narių parlamente.

M.al Sadras taip pat sakė, kad jo judėjimo politiniai biurai bus uždaryti, bet tie, kurie yra susiję su socialiniu aprūpinimu, žiniasklaida ir švietimu, dirbs toliau.

Kol kas neaišku, ar šis sprendimas yra laikinas, ar visam laikui. Judėjimo pareigūnai sakė, kad jiems jis buvo netikėtas ir jie negali paaiškinti.

Vienas pareigūnas iš M.al Sadro biuro sakė, kad niekas nenori aptarinėti šio klausimo, „nes tai yra netikėtas sprendimas“.

„Nemanau, kad jis bus atšauktas, ... nes tai labai ryškus sprendimas“, – pridūrė jis.

M.al Sadras sakė, kad sprendimas trauktis iš politikos buvo priimtas iš islamo teisės taško ir „saugant garbingą Sadrų, ypač – dviejų Sadrų kankinių, reputaciją“. Jis turėjo omenyje savo tėvą ir dar vieną giminaitį, kurie buvo nužudyti Saddamo Husseino valdymo metais.

Šiuo žingsniu taip pat siekiama „nutraukti visas korupcijas, kurių buvo ar kurių gali būti“ ir kurios pakenktų Sadrų reputacijai, sakė jis.

M.al Sadro politinė karjera prasidėjo nuo jo kategoriško nepritarimo užsienio pajėgų buvimui Irake po 2003 metų JAV vadovautos invazijos, kuri nuvertė Saddamą Husseiną.

M.al Sadrui iškilti padėjo ir reputacija dėl jo tėvo Mohammedo Mohammedo Sadiqo, kurį 1999 metais drauge su dviem Moqtados broliais nužudė tikriausiai Saddamo Husseino atsiųsti žmonės, ir dar vieno giminaičio, Mohammedo Baqiro, kuriam 1980 metais buvo įvykdyta mirties bausmė.

M.al Sadro judėjimas vėliau gavo vietų parlamente ir postų vyriausybėje, taip pat vaidino svarbų vaidmenį naujajam valdančiajam elitui dalijantis politiniais postais.

Anksčiau daugeliui baimę kėlusi M.al Sadro Mahdi armija ne kartą kovojo su amerikiečių pajėgomis ir vadino svarbų vaidmenį žiauriame tarpkonfesiniame konflikte tarp Irako sunitų ir šiitų, kuris pareikalavo dešimčių tūkstančių gyvybių.

M.al Sadras savo sukarintos grupuotės veiklą sustabdė 2008 metais, po įnirtingų mūšių su Irako ir JAV saugumo pajėgomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Irakas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min