Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 23d. 23:00

Italija išmoko pandemijos pamokas – antrosios bangos kol kas išvengė

Italų žvejai
„Scanpix“ nuotr. / Italų žvejai

Kai COVID-19 smogė Europai, užpildytos Italijos Lombardijos regiono ligoninės ir sparčiai augantis mirčių skaičius šalies kaimynėms buvo niūrus pavyzdys. Tačiau pastarosiomis savaitėmis, kai Ispanijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje (JK) sušvelninus ribojimus kyla antroji koronaviruso banga, Italijai pavyksta suvaldyti protrūkį, rašo „Financial Times“.

Italijoje naujų atvejų skaičius pakilo iki maždaug 1,5 tūkst. per dieną nuo vos kelių šimtų birželį, kai pradėta švelninti suvaržymus. Tačiau Ispanijoje ir Prancūzijoje kasdien naujų užsikrėtimų fiksuojama per 10 tūkst.

Didžiojoje Italijos dalyje gyvenimas teka įprasta vaga: restoranai ir barai yra atidaryti, žmonės keliauja į paplūdimius, vaikai sugrįžo į mokyklas.

Ekspertai pabrėžia tris pagrindines Italijos atsparumo priežastis.

Pirmojo susidūrusiojo pranašumas

Virusologas Fabrizio Pregliasco iš Milano universiteto mano, kad Italijoje šiuo metu situacija yra geresnė nei JK, Ispanijoje ar Prancūzijoje, „nes buvome vieni pirmųjų pasaulyje, susidūrusių su COVID uraganu“.

Pasak jo, Italijos vyriausybė turėjo daugiau laiko susiplanuoti strategiją po karantino, be to ribojimų švelninimas vyko itin pamažu, taip vyriausybei leidžiant greitai iš naujo įvesti reikiamus ribojimus, rašo „Financial Times“.

Premjeras Giuseppe Conte nuolat primena italams išlikti budriems. Dėl COVID-19 paskelbus nepaprastąją padėtį, jis įgavo galią valdyti dekretais, todėl jo vyriausybė vasarą galėjo sparčiai reaguoti į naujų atvejų skaičiaus augimą.

Rugpjūtį Roma įsakė uždaryti visas diskotekas, įvedė taisyklę, kad visose vietose, kuriose yra daug žmonių, nuo 18 iki 6 val. būtų privaloma dėvėti kaukes. Iš pradžių šios priemonės buvo pritaikytos mėnesiui, rugsėjo pradžioje pratęstos dar 30-iai dienų.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Venecija
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Venecija

Visuomenė laikėsi taisyklių

Pasak sveikatos apsaugos pareigūnų, prie situacijos suvaldymo prisidėjo ir tai, kad didelė dalis visuomenės laikėsi tokių priemonių kaip privalomas kaukių dėvėjimas parduotuvėse bei viešajame transporte. Be to, barų ir restoranų lankytojai turi pateikti savo vardus bei telefono numerius, rašo „Financial Times“.

Londono imperatoriškojo koledžo apklausa rodo, kad 84 proc. italų teigė „labai arba gana nusiteikę“ dėvėti kaukę, jei tai pataria jų vyriausybė. JK šis skaičius siekia 76 proc.

Nesilaikantieji taisyklių yra baudžiami. Rugpjūčio pabaigoje Italijos žiniasklaida rašė, kad 29 metų vyrui skirta 400 eurų bauda už tai, kad jis atsisakė dėvėti kaukę prie Romos Trevi fontano. Jis pareigūnams sakė, kad COVID-19 neegzistuoja.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romos oro uoste atliekamas koronaviruso testas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romos oro uoste atliekamas koronaviruso testas

Vien pirmadienį policija patikrino 50 602 žmones ir 4 939 verslus, baudos buvo skirtos 227 asmenims, įsakyta uždaryti tris kompanijas.

„Italai yra pagarbesni socialinio atstumo priemonėms, net mažiausioje komercinėje veikloje visos priemonės yra atidžiai stebimos“, – „Financial Times“ sakė Paduvos universiteto mikrobiologijos profesorius Andrea Crisanti.

Pasak intensyviosios terapijos skyriaus Bergamo ligoninėje direktoriaus Ferdiando Luca Lorini, svarbų vaidmenį suvaidino ir individualus elgesys.

„Nuo vienos labiausiai paveiktų valstybių tapome viena geriausiai pandemiją valdančių šalių dėl taisyklių aiškumo nuo pat pradžių ir visų pasiryžimo jų laikytis“, – sakė jis.

Efektyvus testavimas ir stebėjimas

Pasak A.Crisanti, atsakas į pandemiją buvo ne tik masinis testavimas, bet ir efektyvus atvejų stebėjimas bei visų asmenų, turėjusių kontaktą su užsikrėtusiaisiais, atsekimas.

Apie 2 proc. atliktų testų Italijoje yra teigiami, palyginus 13 proc. Ispanijoje. Vadinasi, pastarojoje virusas yra labiau paplitęs.

„Kai testo rezultatas yra teigiamas, testuojame visus, kurie galėjo su tuo asmeniu turėti kontaktą. Tikroji epidemijos problema yra besimptomiai atvejai – jie jų nesulaikysi, iš epidemijos neišeisi“, – „Financial Times“ tikino A.Crisanti.

Rugpjūtį, kai populiari italų atostogų kryptis Sardinija tapo koronaviruso židiniu, uoste buvo įrengti mobilūs patikros punktai. Užsikrėtusieji buvo izoliuoti greičiau, užkirstas kelias protrūkio Sardinijoje išplitimui į kitus regionus.

„Scanpix“ nuotr./Moksleiviai Milane
„Scanpix“ nuotr./Moksleiviai Milane

Nors artėjant žiemai niekas nenori tampyti likimo už ūsų, neabejojama, kad Italijos pastangos gali padėti ir toliau kovoti su koronavirusu.

„Jei italai, kurie ligi šiol laikėsi visų priemonių, ir toliau taip darys, turėtumėme galėti suvaldyti situaciją ir priprasti prie koegzistavimo su problema, kol bus išrasta vakcina“, – sakė F.Pregliasco.

Nuo pandemijos pradžios Italijoje nustatyta daugiau nei 300 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 35,7 tūkst. su COVID-19 siejamų mirčių.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min