2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Italijos premjeras Silvio Berlusconi žada baigti karjerą politikoje

Italijos premjeras Silvio Berlusconi pareiškė atsistatydinsiantis iki šio mėnesio pabaigos ir nebekandidatuosiantis į jokį renkamą postą.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Aš nebekandidatuosiu“, – S.Berlusconi nurodė dienraščiui „La Stampa“ po to, kai paskelbė, jog pasitrauks iš posto, kai tik parlamentas priims įstatymą dėl ekonomikos reformos. Šis žingsnis užbaigtų jo politinę karjerą, trukusią du dešimtmečius.

„Kai tik bus patvirtintos reformos, aš atsistatydinsiu... Ši procedūra bus baigta iki mėnesio pabaigos, – sakė spalvingo charakterio 75 metų verslo magnatas. – Jaučiuosi išsivadavęs.“

Italijos akcijų kainos prekybos pradžioje buvo patraukusios aukštyn, bet vėliau smuko daugiau nei 3 proc., atspindėdamos investuotojų nerimą, jog šalis žengia į politinio netikrumo laikotarpį.

Atsistatydinus S.Berlusconi, gali būti išplėsta dabartinė centro dešinioji koalicija, suformuota nacionalinės vienybės vyriausybė arba, nebelikus kitos išeities, paleistas parlamentas ir surengti pirmalaikiai rinkimai.

„Matydamas, kad nėra kitos įmanomos daugumos, numatau rinkimus vasario pradžioje, bet aš nebekandidatuosiu“, – sakė premjeras.

„Dabar yra Alfano akimirka. Jis bus mūsų kandidatas į premjero postą“, – pridūrė S.Berlusconi, turėdamas omenyje savo „Laisvės tautos“ partijos (PDL) pirmininką Angelino Alfano.

Dabar yra Angelino Alfano akimirka. Jis bus mūsų kandidatas į premjero postą, – sakė S.Berlusconi

„Visi turi sutikti su jo vadovavimu“, – pareiškė jis.

Premjeras radijui GRR sakė, kad platesnė koalicija, kurią sudarytų PDL, Šiaurės lyga ir Centro sąjunga (UDC), būtų mažai tikėtina, nes mano, kad opozicijoje esanti UDC pernelyg susijusi su kairiuoju sparnu.

Paklaustas „La Stampa“, ką ketina veikti ateityje, S.Berlusconi atsakė, kad galėtų „padėti rengiant rinkimų kampanijas – tai man visada gerai sekdavosi“.

„Galbūt grįšiu į (futbolo klubo) „AC Milan" prezidento postą“, – pridūrė jis.

Italijos laukia politinis neaiškumas po Berlusconi atsistatydinimo

Kai ministras pirmininkas Silvio Berlusconi pažadėjo atsistatydinti, jo dešiniojo centro partija paragino surengti naujus rinkimus, o opozicija pasiūlė sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę.

Balsavimas dėl biudžeto reformų abiejuose parlamento rūmuose tikriausiai vyks jau šį mėnesį, o opozicijos lyderiai gali pamėginti priartinti šiuos įvykius, kad kuo greičiau padarytų galą 17 metų milijardieriaus ir žiniasklaidos priemonių magnato S.Berluskonio vyravimui Italijos politinėje arenoje.

Investuotojų nuogąstavimas, ar sugebės S.Berlusconi vyriausybė įvykdyti reformas, kad būtų paskatintas vangus Italijos ekonomikos augimas ir sumažinta didžiulė valstybės skola, išprovokavo šalies skolinimosi kainos augimą iki nepriimtino lygio ir neigiamai atsiliepė bendrai Europos valiutai bei vertybinių popierių rinkoms.

Pasaulinės akcijų rinkos ir euro kursas išaugo po S.Berlusconi sprendimo palikti ministro pirmininko postą, investuotojams tikintis, jog naujas Italijos lyderis veiks agresyviau, kad įveiktų krizę trečioji pagal dydį euro zonos ekonomika, kurios problemos kelia grėsmę visam bendros Europos valiutos projektui.

S.Berlusconi ir jo partija pareiškė, kad nauji rinkimai yra vienintelis realistinis įvykių raidos variantas, bet opozicijos lyderiai nesutinka su tuo ir ragina sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę.

Italijos prezidentas Giorgio Napolitano pradės rengti konsultacijas su visomis politinėmis partijomis iš karto, kai bus patvirtintos biudžeto reformos.

Vis dėlto net jeigu S.Berlusconi atsistatydins, nėra jokių garantijų, kad ekonomikos reformos bus greitai įvykdytos.

Kai vyriausybė pralaimi rinkimus arba atsistatydina, prezidento pareiga paskirti  naują lyderį, mėginant užsitikrinti daugumą parlamente, arba paskelbti naujus rinkimus.

Pieras Luigi Bersani, opozicinės Demokratų partijos lyderis, pasiūlė sudaryti pereinamąją vyriausybę, į kurią galėtų įeiti viso šalies politinio spektro atstovai.

Tačiau S.Berlusconi centro dešinės partija „Laivės tauta“ (PDL), kurios parama bus būtina vyriausybei plačiu pagrindu sudaryti, pareiškė, kad sudaryti pereinamąją vyriausybę bus sunku.

„Visi PDL lyderiai yra linkę pirmenybę teikti pirmalaikiams rinkimams, nes sunku įsivaizduoti nacionalinės vienybės vyriausybės sudarymą“, – pareiškė per Italijos televiziją švietimo ministrė Mariastella Gelmini, pažymėdama politinių partijų nesutarimus.

S.Berlusconi ir jo artimiausi sąjungininkai taip pat pareiškė, kad nacionalinės vienybės vyriausybės sudarymas – o būtent į šį variantą linkusios rinkos ir, kaip manoma, prezidentas G.Napolitano – būtų nedemokratiškas „perversmas“, kuris ignoruotų 2008 metų rinkimų rezultatus.

ES ekonomikos komisaras Olli Rehnas pareiškė antradienį, jog Europos Sąjungos (ES) inspektoriai turi atvykti į Romą trečiadienį patikrinti, kaip vyksta ekonomikos reformos pagal susitarimą, pasiektą Didžiojo dvidešimtuko susitikime praėjusią savaitę.

Vis dėlto net jeigu S.Berlusconi atsistatydins, nėra jokių garantijų, kad reformos bus greitai įvykdytos.

Italijos 10 metų obligacijų pajamingumas išaugo iki 6,7 proc. metinių palūkanų antradienį, tai netoli tų lygių, kuriuos pasiekusios Portugalija, Graikija ir Airija buvo priverstos prašyti tarptautinės pagalbos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie 15min