Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 10d. 21:00

Italijos vietos valdžios rinkimai suteikė postūmį premjerui Enrico Lettai

Italijos premjeras Enrico Letta
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Italijos premjeras Enrico Letta
Su problemomis besigrumiantys Italijos centro kairieji pirmadienį laimėjo Romos mero rinkimus ir, kaip atrodo, gerai pasirodė kituose miestuose, taip suteikdami postūmį premjerui Enrico Lettai, kuris stengiasi suvaldyti nesmagią koaliciją su tradiciniais priešininkais dešiniaisiais.

Centro kairiųjų kandidatas, buvęs chirurgas Ignazio Marino, antrajame rinkimų rate, kuris vyko sekmadienį ir pirmadienį, kovoje dėl Romos mero posto gavo 63,8 proc. balsų ir įveikė dabartinį merą Gianni Alemanno, gavusį 36,2 proc. balsų, rodo daliniai Vidaus reikalų ministerijos rezultatai.

„Faktas tas, kad Marino laimėjo, turime su tuo sutikti“, – sakė G.Alemanno padėjėjas Andrea Augello.

Šie vietos rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turėjo maždaug 6 mln. žmonių, buvo pirmas rimtas italų nuotaikų patikrinimas po E.Lettos vyriausybės suformavimo balandžio mėnesį.

Tačiau visuomenės nusivylimą Italijos partijomis akivaizdžiai pademonstravo rekordinis rinkėjų aktyvumo sumažėjimas sostinėje – iki 45 procentų. 2008 metais, kai G.Alemanno buvo išrinktas meru, rinkėjų aktyvumas buvo 63 procentai.

Nepaisant mažo aktyvumo, rinkimų rezultatai yra sėkmė E.Lettos centro kairės Demokratų partijai (PD), kuri prarado 10 proc. persvarą, turėtą prieš vasarį įvykusius ir aiškaus nugalėtojo neiškėlusius visuotinius rinkimus.

Dar daugiau rinkėjų partija paskui nuvylė suformuodama vyriausybę su priešininku iš centro dešinės Silvio Berlusconi ir E.Letta stengėsi įtikinti italus, kad tikrai jis, o ne charizmatiškasis žiniasklaidos magnatas, vadovauja vyriausybei.

Pirmadienį paskelbti preliminarūs rezultatai parodė ir tam tikrų ženklų, kad rinkėjai centro kairiaisiais pasitiki ir kituose miestuose. Jie gerokai lenkia varžovus Ankonoje, Viterbe ir Trevizo miestuose, be to, turėtų laimėti visų provincijų sostinėse.

Sienoje, tradiciniame kairiųjų bastione, varžybos buvo labai atkaklios, nes skandalas banke „Monte dei Paschi di Siena“ suteršė miestą valdančių centro kairiųjų įvaizdį.

Prieš isteblišmentą nukreiptas komiko Beppe Grillo „Penkių žvaigždučių judėjimas“, kuris, pasinaudodamas visuomenės nepasitenkinimu vasario mėnesį gavo kone ketvirtį balsų, šiuose rinkimuose pasirodė prastai – beveik visi jo kandidatai iškrito dar pirmajame rate prieš dvi savaites.

Sicilijoje šio judėjimo laukia dar iškalbingesnis išbandymas – būtent Sicilijoje jis pernai pasiekė vieną didžiausių pergalių ir gavo postūmį sėkmei visos šalies mastu.

„Penkių žvaigždučių judėjimą“ krėtė didėjantis susirūpinimas autoritarišku B.Grillo stiliumi. Praėjusią savaitę iš jo frakcijos pasitraukė du deputatai, kurie skundėsi jo kontrole priimant sprendimus.

Mažas rinkėjų aktyvumas atspindi paplitusį nepasitenkinimą korupcija, švaistymu ir neūkiškumu nacionaliniu bei miestų lygiais.

E.Lettai palankūs šių rinkimų rezultatai yra smūgis centro dešiniesiems ir gali susilpninti kai kuriuos karingesnius S.Berlusconi pavaduotojus, kurie spaudė premjerą smarkiai mažinti mokesčius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:20
02:37
01:14:11

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

15MAX
Parašykite atsiliepimą apie 15min