Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įtariamam Bostono sprogdintojui Džocharui Carnajevui gresia reta federalinė egzekucija

Ieškomas Džocharas A.Carnajevas
Bostono policijos nuotr. / Džocharas A.Carnajevas
Šaltinis: BNS
0
A A

Toliau klostantis dramai dėl sprogdinimų per Bostono maratoną, 19-metis įtariamasis Džocharas Carnajevas gali sulaukti abejotino išskirtinumo: JAV federaliniai pareigūnai užsiminė, jog jo byla gali tapti vienu iš retų atvejų, kai jie reikalaus mirties bausmės.

Per parengiamąjį posėdį šią savaitę teisėjas perspėjo Dž.Carnajevą, kad jam gresia mirties bausmė, jeigu bus pripažinta, kad jis kaltas pagal iškeltus kaltinimus, įskaitant dėl masinio naikinimo ginklo panaudojimo per dvigubą sprogdinimą balandžio 15 dieną, kurio metu žuvo trys žmonės, o dar mažiausiai 264 buvo sužeisti.

Tačiau ekspertai prognozuoja, jog dar negreitai bus paskelbtas nuosprendis šiam čečėnų kilmės jaunuoliui, kuris kartu su dabar jau žuvusiu broliu kaltinamas įvykdęs didžiausią teroro išpuolį prieš civilius Jungtinėse Valstijose nuo mirtininkų užgrobtų lėktuvų smūgių Niujorke ir Vašingtone 2001 metų rugsėjo 11-ąją.

Tik trims žmonėms buvo įvykdytos egzekucijos pagal federalines bylas, kai Jungtinėse Valstijose prieš keturis dešimtmečius buvo atkurta mirties bausmė, rodo Mirties bausmių informacijos centro (DPIC) duomenys. Dar 59 myriop nuteisti žmonės laukia savo eilės viename federaliniame kalėjime Indianoje.

Tuo tarpu atskiros valstijos nuo 1976 metų, kai JAV Aukščiausiasis Teismas atšaukė 30 metų mirties bausmių moratoriumą, įvykdė egzekucijas daugiau nei 1 300 nuteistųjų, o dar per 3 100 mirtininkų laukia savo eilės valstijų kalėjimuose, nurodė DPIC.

Žinomiausia pastarojo meto federalinė egzekucija buvo įvykdyta 2001 metų birželio 11-ąją, kai mirtina injekcija buvo sušvirkšta Timothy McVeighui, nuteistam už federalinio pastato susprogdinim Oklahoma Sityje 1995 metais. Per tą išpuolį žuvo 168 žmonės.

Žinomiausia pastarojo meto federalinė egzekucija buvo įvykdyta 2001 metų birželio 11-ąją, kai mirtina injekcija buvo sušvirkšta Timothy McVeighui, nuteistam už federalinio pastato susprogdinim Oklahoma Sityje 1995 metais. Per tą išpuolį žuvo 168 žmonės.

Vėliau to paties likimo sulaukė Juanas Garza, nuteistas už trijų kitų narkotikų kontrabandininkų nužudymą Teksase. Mirties bausmė jam įvykdyta 2001-ųjų liepos 19 dieną.

Nepraėjus nė dvejiems metams, 2003 metų kovo 18 dieną egzekucija buvo įvykdyta Persijos įlankos karo veteranui Louisui Jonesui už vienos karės išžaginimą ir nužudymą Teksase.

Tačiau kai kuriose kitose bylose dėl itin sunkių nusikaltimų JAV vyriausybė pasirinko nereikalauti mirties bausmės.

„Unabomberio“ pravardę pelnęs sprogdintojas Tedas Kaczynski buvo nuteistas už trijų žmonių nužudymą ir dar 23 sužalojimą. Tokia pati bausmė buvo skirta Ericui Rudolphui, kuriam detonavus bombą Atlantos olimpinėse žaidynėse žuvo du žmonės, o 150 buvo sužeisti.

Sprendimas, ar bus reikalaujama mirties bausmės Dž.Carnajevui, nebus priimtas iš karto, perspėja analitikai.

„Mirties bausmės grėsmė – nepaprastai galingas įrankis priversti asmenį, kuriam gresia šis pavojus, bendradarbiauti ... papasakoti mums viską, ką žino“, – sakė Safolko universiteto teisės mokyklos ekspertė Rosanna Cavallaro.

Galiausiai JAV generalinis prokuroras Ericas Holderis turės nuspręsti, ar siekti mirties bausmės Dž.Carnajevui, o ekspertai nurodo, kad toks scenarijus yra tikėtinas šioje byloje.

Tačiau bet kokiu atveju Dž.Carnajevo laukia „ilgas, ilgas procesas“, pažymėjo R.Cavallaro, nes „šimtai žmonių pasiryžę išsamiai“ gvildenti jo bylą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min