Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 17d. 13:13

Izoliuotas Madagaskaro prezidentas veikiausiai nebeturi galimybės išlaikyti valdžios

Madagaskaro prezidentas Marcas Ravalomanana
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Madagaskaro prezidentas Marcas Ravalomanana

Septynerius metus Madagaskarui vadovavusio prezidento Marco Ravalomananos, kuris užsidarė savo rezidencijoje su keliais ištikimais sargybiniais, likimas tikriausiai galutinai buvo nulemtas antradienį naktį.

Tris mėnesius neturtingoje Indijos vandenyne esančioje saloje trukęs konfliktas dėl valdžios pasiekė atomazgą pirmadienio vakarą, kai apie šimtas raketiniais granatsvaidžiais apsiginklavusių karių, kuriuos lydėjo tankai, įsiveržė į prezidentūrą Madagaskaro sostinėje Antananaryve ir pareikalavo kuo skubiau jį atsistatydinti.

„Užėmėme prezidentūrą, kad paspartintume Ravalomananos pasitraukimą“, – Madagaskaro armijos štabo viršininkas pulkininkas Andre Andriarijaona pirmadienį sakė naujienų agentūrai AFP.

M.Ravalomanana savaitgalį sakė nevykdysiantis opozicijos lyderio Andry Rajoelinos reikalavimo pasitraukti. Tačiau prezidentui liko ištikimi tik nedaugelis asmens sargybinių, todėl 59 metų lyderiui nelieka beveik jokių kitokių išeičių.

Dauguma prezidento šeimos narių paliko salą praeitą savaitę, kai jis prarado armijos kontrolę. Madagaskare pasklido gandai, kad šalies vadovas beveik neišvengiamai bus ištremtas iš šalies.

„Užėmėme prezidentūrą, kad paspartintume Ravalomananos pasitraukimą“, – Madagaskaro armijos štabo viršininkas pulkininkas Andre Andriarijaona pirmadienį sakė naujienų agentūrai AFP.

Kariai sutemus įsiveržė į sostinės centre įsikūrusį prezidentūros kompleksą, o per šį šturmą girdėjosi du galingi sprogimai ir automatinių ginklų papliūpos.

34 metų A.Rajoelina, buvęs diskžokėjas ir verslininkas, vėliau ėmėsi vadovauti pilietiniam opoziciniam judėjimui ir siekė nuversti šalies režimą, kuriame sparčiai ryškėjo autoritarizmo požymiai. Jis paragino Madagaskaro saugumo pajėgas suimti prezidentą už „valstybės išdavystę“.

„Įsakau saugumo pajėgoms nedelsiant vykdyti ministro paskirtas priemones, – karingasis perversmininkų lyderis pirmadienį sakė tūkstančiams susirinkusių šalininių, turėdamas omenyje nurodymą suimti prezidentą. – Kartoju, kad pergalė jau netoli“.

Nurodymą suimti prezidentą už „valstybės išdavystę“ keliomis minutėmis anksčiau sostinės Gegužės 13-osios aikštėje paskelbė Christine Razanamahasoa, kuri yra praėjusį mėnesį A.Rajoelinos sukurtos šešėlinės vyriausybės teisingumo ministrė.

Naujosios šalies administracijos, kurios nepripažįsta tarptautinė bendruomenė, išduoto prezidento arešto orderis teisėtumas abejotinas, o armijos vadas išreiškė viltį, kad valstybės vadovo užimtų rūmų šturmuoti neprireiks.

„Esame nusiteikę prieš kraujo liejimą, todėl neįžengsime ten, kol negausime garantijų dėl prezidento sargybos ketinimų“, – aiškino jis.

Prezidentas neteko ginkluotųjų pajėgų kontrolės praeitą savaitę, kai paaštrėjus politiniam konfliktui sukilo viena armijos stovykla, kuri pareiškė nesanti pasiruošusi nukreipti ginklus prieš opoziciją arba bet kokius civilius asmenis.

Prie perversmininkų prisidėjo daugiau nei 20 tūkst. karių turinčios šalies ginkluotosios pajėgos ir kai kurie prezidento gvardijos nariai, todėl M.Ravalomanana liko labiausiai izoliuotas nuo praėjusių metų pabaigoje prasidėjusios krizės pradžios.

A.Rajoelina, kuris kaltino šalies vadovą esant diktatoriumi, verčiančiu badauti Madagaskaro žmones, pasinaudojo savo charizma ir savo privačia televizija, mesdamas drąsų iššūkį šalies vadovams.

Iš pradžių atrodė, jog daugelį dienų gatvėse vykę protestai padarė menką įspūdį nuo 2002 metų šaliai vadovaujančiam M.Ravalomananai, tačiau Madagaskaro saugumo pajėgose kilo nepasitenkinimas, kai prezidento gvardija vasarį jėga išvaikė protestuotojus, ir per šį incidentą žuvo 28 žmonės.

M.Ravalomananos stovyklos ir opozicijos tiesioginėms deryboms patekus į aklavietę, praeitą savaitę įsikišo armija, kuri pasiryžusi pagreitinti šio konflikto sprendimą.

M.Ravalomanana pirmadienį paskelbtame pranešime pareiškė, kad A.Rajoelinos siekis perimti valdžią yra neteisėtas. Jis argumentavo, jog opozicijos lyderis atmetė prezidento pateiktą pasiūlymą išspręsti krizę surengiant referendumą, o šį sprendimą pavadino „anarchijos rėmimu“.

Pirmadienį Afrikos Sąjungos Taikos ir saugumo taryba surengė neeilinį posėdį dėl krizės Madagaskare, per kurią iš viso žuvo apie 100 žmonių. Taryba perspėjo pasmerksianti bet kokius mėginimus perimti valdžią nekonstitucinėmis priemonėmis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min