Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 11 11, 23:35

Izraelio dilema: smogti ar nesmogti

„Durys buvo paliktos atvertos ir dabar jas uždaryti jau yra per vėlu.“ Tuo įsitikinęs patyręs chemijos profesorius, nemažai išmanantis apie branduolinę technologiją. Uzi Evenas keletą metų dirbo slaptame Izraelio branduolinių tyrimų centre Dimonos mieste, Negevo dykumoje. Vyras negali atskleisti, kokias tiksliai pareigas šiame centre užėmė, tačiau šiuo metu pragyvenimui iš akademiko darbo Tel Avivo universitete užsidirbantis U.Evenas laikomas Irano branduolinių ambicijų ekspertu, rašo BBC.
Irano raketa
Irano raketa / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Iš šią savaitę TATENA paskelbtos informacijos akivaizdu, kad Iranas vykdė veiklą, atitinkančią branduolinio sprogstamojo užtaiso kūrimą, – BBC sakė prof. U.Evenas. – Be jokios abejonės, pasigaminti branduolinį ginklą yra sąmoningas politinis Irano nusistatymas. Jokios kitokios išvados padaryti neįmanoma.“

Iranas neigia bet kokias kalbas, esą šalis mėgina pasigaminti branduolinį ginklą. Nepaisant to, daugelį metų branduolinės Teherano ambicijos yra svarbiausias Izraelio užsienio politikos klausimas ir gynybos prioritetas. Besikeičiančios Izraelio valdžios ne sykį leido suprasti neleisiančios Iranui įsigyti branduolinio ginklo.

Po pastarojo TATENA pranešimo, Izraelio spaudoje pasirodė ne vienas retorinis straipsnis apie tai, ar Izraelis arba šios šalies sąjungininkės turėtų sunaikinti branduolinius Irano objektus.

Jei visi liktų savo namuose, greičiausiai nežūtų ir 500 žmonių.

Tai, kad pats Izraelis turi branduolinį ginklą – vieša paslaptis, tačiau šalies atstovai pažymi, kad branduolinis ginklas Teherano rankose destabilizuotų visą regioną, o to, esą, leisti negalima.

Tačiau kokių veiksmų imtis ir kada? Pasak prof. U.Eveno, Teheranas jau turi galimybę atlikti tinkamą branduolinio ginklo bandymą. „Mano nuomone, nelegalų branduolinį ginklą Iranas galėtų susprogdinti jau rytoj. Realiai, raketos apginklavimas branduoline galvute galėtų užtrukti dvejus–trejus metus“, – sakė profesorius.

Regionines grėsmes bene geriausiai išmanantis Izraelio politikas – tai buvęs šalies gynybos ministras ir premjeras Ehudas Barakas. Jis jau ne sykį dėliojo pliusus ir minusus, kuriuos iššauktų Izraelio karinių lėktuvų išsiuntimas į priešišką teritoriją ir Irano branduolinių objektų sunaikinimas. Tokie veiksmai Izraeliui nėra visiškai svetimi. Tai šalis jau padarė Irake ir Sirijoje, kur, kaip tikima, žydų valstybė sėkmingai sunaikino svetimų šalių branduolinius objektus.

Tačiau E.Barakas suvokia, kad Irano užpuolimas būtų visiškai kitas reikalas. Visų pirma, iraniečiai, kaip manoma, turi keletą branduolinių tyrimų centrų. Kai kurie iš jų įrengti giliai po žeme. Antra, išankstinis Izraelio smūgis Iranui, beveik be abejonės, išprovokuotų karinį Teherano atsaką. Karinio atsako Izraelis tokiu atveju sulauktų ir iš Teherano sąjungininkų Libano pietuose bei Gazos ruože.

Perspektyva, kad į Tel Avivą ir kitus Izraelio miestus skris Irano raketos, verčia rimtai susimąstyti. Tačiau E.Barakas neigia spekuliacijas, kad trumpas konfliktas su Iranu iškeltų egzistencinę grėsmę Izraeliui.

Tokie veiksmai Izraeliui nėra visiškai svetimi. Tai šalis jau padarė Irake ir Sirijoje, kur, kaip tikima, žydų valstybė sėkmingai sunaikino svetimų šalių branduolinius objektus.

Duodamas interviu radijui apie karinį „pasirinkimą“, E.Barakas pripažino, kad aukų Izraelis neišvengtų. „Galimybės išvengti žalos nėra. Tai nebūtų malonu“, – sakė gynybos ministras. Tačiau jis taip pat pridūrė: „Niekas nekalba apie scenarijų, kuriame, karinio konflikto atveju, Izraelis patirtų 50 tūkst. ar 5 tūkst. žmonių praradimą. Jei visi liktų savo namuose, greičiausiai nežūtų ir 500 žmonių.“

Izraelis teigia remiąs dar griežtesnes ekonomines ir politines sankcijas Iranui, tačiau taip pat įtaria, kad tai nesustabdys Teherano nuo jau gerokai pažengusios branduolinės programos užbaigimo.

Šalies įsitikinimu, bet koks karinis atsakas, idealiu atveju, turėtų būti vieninga JAV ir kitų Vakarų šalių ataka prieš Iraną. Jei tai nepavyktų, Izraelio lyderiai teigia esantys pasiruošę Iranui smogti vieni. Tai pozicija, kurią, kaip rodo visuomenės nuomonės apklausos, remia didžioji dalis izraeliečių, nors toks išpuolis ir būtų traktuojamas kaip karas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min