Dabar populiaru
Publikuota: 2013 lapkričio 11d. 12:23

Izraelio lyderis: sušvelninti sankcijas Iranui prilygtų „padangos prakiurdymui“

Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Benjaminas Netanyahu

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį paleido naują kritikos salvę dėl derybų Ženevoje, kuriose siekiama apriboti Teherano branduolinę programą, pareiškęs, kad sušvelninti sankcijas Iranui prilygtų „prakiurdyti jūsų padangą“.

Netgi paaiškėjus, kad per derybas su galingosiomis šalimis kol kas nepavyko pasiekti susitarimo dėl apribojimų Irano branduolinei programai, B.Netanyahu nesiliovė liejęs kritikos, sakydamas, kad tos derybos yra „labai bloga sutartis“ visiems, išskyrus šiitišką respubliką.

„Iranas praktiškai nieko neduoda, tačiau gauna velniškai daug“, – B.Netanyahu piktinosi duodamas interviu JAV televizijos CBS laidai „Face the Nation“.

„Tai nėra geras susitarimas. Tikiuosi – galiu tik išreikšti savo pageidavimą – jog (galingųjų šalių grupė) „P5 plius 1“ išnaudos šį laiką, kad pasiektų gerą susitarimą, kuris atimtu iš Irano karinius branduolinius pajėgumu“, – sakė Izraelio lyderis.

Jie prakiurdė sankcijų padangą, kuri pradėjo leisti orą – ir būtent to jie (iraniečiai) nori. Sakė Izraelio lyderis.

„Jie prakiurdė sankcijų padangą, kuri pradėjo leisti orą – ir būtent to jie (iraniečiai) nori“, – pridūrė jis.

Irano derybos su JAV, Kinija, Rusija, Didžiąja Britanija, Prancūzija ir Vokietija pasibaigė be jokio susitarimo po tris dienas vykusių įtemptų diskusijų, tačiau abi stovyklos vėl susitiks lapkričio 20-ąją.

B.Netanyahu, kartu su kitų kaimyninių šalių lyderiais protestuodamas prieš bet kokį sankcijų švelninimą, pridūrė: „Nelabai dažnai nutinka, kad arabai ir izraeliečiai kalbėtų vienu balsu. Manau, į mus verta atkreipti dėmesį.“

Anksčiau sekmadienį JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kalbėdamas televizijos NBC laidoje „Meet the Press“, sakė, kad tarp JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pozicijos ir jos įsipareigojimų Izraeliui yra „nulinis atotrūkis“, nors abiejų sąjungininkių santykiai tapo įtempti dėl branduolinių derybų su Iranu.

„Manau, gana gerai numanome, kaip pamatuoti, ar veikiame dėl mūsų šalies ir pasaulio – ypač Izraelio ir Persijos įlankos valstybių bei kitų tame regione – interesų, ar to nedarome“, – pažymėjo J.Kerry.

Palestiniečiai: nesudaryti jokios Artimųjų Taikos sutarties būtų geriau negu priimti blogą sutartį

Nesugebėjimas pasiekti taikos susitarimo su Izraeliu būtų geriau, negu pasirašyti sutartį, kuri leistų žydų valstybei tęsti nausėdijų plėtrą, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango palestiniečių derybininkas.

„Nesant politinės valios iš Izraelio pusės rimtai priimti derybas, manome, kad geriau nesudaryti sutarties negu sudaryti blogą sutartį“, – sakoma derybininko Mohammedo Shtayyeh pranešime.

Prancūzija: pasaulio galybės priartėjo prie sutarties dėl Irano branduolinės programos

Prancūzijos užsienio reikalų ministras pirmadienį pareiškė, kad pasaulio galybės priartėjusios prie sutarties su Iranu dėl jo ginčijamos branduolinės programos, pridūręs, kad Paryžius nebuvo „izoliuotas“ Ženevoje vykusiose derybose, kuriose nepavyko pasiekti susitarimo.

„Esame netoli susitarimo su iraniečiais, tačiau dar jo nepasiekėme“, – ministras Laurent’as Fabiusas sakė radijui „Europe 1“, pabrėždamas, kad Prancūzija nebuvo „izoliuota“ per derybas Ženevoje, kurios pasibaigė be konkrečių rezultatų, kaip kai kurie teigė, dėl itin atsargios Prancūzijos pozicijos.

„Prancūzija nėra nei izoliuota, nei šalis, einanti su banda. Ji yra nepriklausoma ir darbuojasi dėl taikos“, – pridūrė L.Fabiusas, atsakydamas į kritiką, jog Paryžius torpedavo susitarimą, kaip spręsti prieštaringai vertinamos Irano branduolinės programos klausimą

Irano ir šešių galingųjų šalių atstovai praeitą ketvirtadienį susirinko Ženevoje per didelių lūkesčių keliančias derybas, mėginant pasiekti sutartį dėl Teherano branduolinės programos, kuri, kaip įtaria Vakarų valstybės, yra šiitiškos respublikos pastangos pasigaminti atominių bombų. Tačiau Iranas atkakliai neigia tokius kaltinimus.

Derybų maratonas baigėsi po trijų dienų be jokio susitarimo, o žiniasklaida ir kai kurie neįvardyti pareigūnai dėl tokios baigties kaltino Prancūzijos skepticizmą dėl kai kurių sutarties projekto sąlygų.

Vadinamoji „P5 plius 1“ grupė, kurią sudaro penkios nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės bei Vokietija, vėl susitiks su Irano atstovais tame pačiame Šveicarijos mieste lapkričio 20-ąją, kur mėgins išspręsti nesutarimus bei sudaryti sutartį.

TATENA vadovas atvyko į Iraną spausti susitarti dėl branduolinės programos

Tuo metu Jungtinių Tautų (JT) branduolinių programų priežiūros institucijos vadovas Yukiya Amano pirmadienį atvyko į Teheraną.

Į šiitų respublikos sostinę su diplomatine misija jis atvyko pasaulio galybėms intensyvinant pastangas sudaryti susitarimą dėl Irano branduolinės programos po nesėkmingų derybų Ženevoje.

„Iš tikrųjų tikiuosi, kad šiandien pasieksime konkrečių rezultatų“, – Y.Amano sakė prieš susitikimą su Irano branduolinės programos vadovu Ali Akbaru Salehi.

Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas Y.Amano, kurio žodžius citavo anglų kalba transliuojanti Irano televizija „Press TV“, sakė „esantis pasiryžęs išspręsti visus aktualius klausimus, siekiant užtikrinti, kad Irano branduolinė programa tarnautų vien taikiems tikslams“.

TATENA reguliariai tikrina Irano branduolinius objektus, tačiau taip pat nori ištirti šiitiškos respublikos iki 2003 metų ir galbūt vėliau dėtas pastangas susikurti atominį arsenalą.

Agentūrą ypač domina Parčino karinė bazė į pietryčius nuo Teherano, kurioje, kaip rodo žvalgybos duomenys, Iranas galėjo vykdyti branduolinio ginklo komponentų tyrimus.

Iranas neigia siekiantis pasigaminti atominių ginklų arba kada nors dėjęs tokias pastangas, tvirtindamas, kad minėti kaltinimai yra grindžiami klaidingais žvalgybos duomenimis, gautais iš užsienio agentūrų, tokių kaip JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) ir Izraelio „Mossad“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min