Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 12, 09:07

Izraelio premjeras atvyko į Berlyną, kur ragins Vakarus atmesti paktą su Iranu

Izraelio ministras pirmininkas Yairas Lapidas sekmadienį atvyko į Vokietiją, siekdamas įtikinti Vakarų valstybes nutraukti branduolinį susitarimą su žydų valstybės nesutaikomu priešu – Iranu.
Yairas Lapidas
Yairas Lapidas / „Scanpix“/AP nuotr.

Izraelis jau ilgą laiką priešinasi pastangoms atgaivinti 2015 metais sudarytą paktą, byrantį nuo 2018 metų, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas vienašališkai iš jo pasitraukė ir grąžino Teheranui griežtas sankcijas.

Panašu, kad praėjusį mėnesį intensyvėjusios pastangos atgaivinti susitarimą sulėtėjo, šeštadienį trims dokumentą pasirašiusioms Europos šalims – Vokietijai, Prancūzijai ir Jungtinei Karalystei – išreiškus „rimtų abejonių“ dėl Irano nuoširdumo atkuriant susitarimą.

Prieš skrydį į Berlyną susitikęs su savo kabinetu, Y.Lapidas padėkojo šioms trims galingosioms valstybėms už „tvirtą poziciją“, išdėstytą šeštadienį paskelbtame trišaliame pareiškime.

Europos šalys apkaltino Teheraną, kad šis „nusprendė nepasinaudoti šia svarbia diplomatine galimybe“. Remiantis pareiškimu, „vietoje to Iranas toliau aktyvina savo branduolinę programą, neturėdamas tam jokių įmanomų civilinių pateisinimų“. Irano užsienio reikalų ministerija šiuos komentarus pavadino „nekonstruktyviais“.

Y.Lapidas savo kabinetui sakė, kad „Izraelis vykdo sėkmingą diplomatinę kampaniją, siekdamas sustabdyti branduolinį susitarimą ir užkirsti kelią sankcijų Iranui atšaukimui“.

„Tai dar ne pabaiga, – pabrėžė jis. – Dar laukia ilgas kelias, bet yra teigiamų ženklų.“

Vienas aukšto rango Izraelio pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė: „Mūsų supratimu, bent iki lapkričio vidurio prie JCPOA (Bendrojo visapusiško veiksmų plano) nebus grįžta. Kartu su savo partneriais dirbame prie naujos strategijos.“

„Svarbu ir toliau derinti pozicijas ir daryti įtaką Europos pozicijai. Vokietija čia atlieka svarbų vaidmenį“, – pridūrė pareigūnas.

Y.Lapidas planuoja susitikti su kancleriu Olafu Scholzu, užsienio reikalų ministre Annalena Baerbock ir prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu, o vėliau pirmadienį grįš į Izraelį.

2015 metais sudarytu JCPOA Iranui buvo sušvelnintos sankcijos mainais į šalies branduolinės veiklos apribojimus.

Per derybas, vedamas Vienoje nuo 2021 metų balandžio, siekiama atkurti paktą, panaikinant sankcijas Teheranui ir verčiant Iraną visiškai laikytis savo ankstesnių branduolinių įsipareigojimų.

Izraelis tvirtina, kad šiitiška respublika iš pajamų, gautų dėl švelnesnių sankcijų, finansuotų izraeliečius puolančias grupuotes, ypač Libano šiitų judėjimą „Hezbollah“ ir dvi palestiniečių kovotojų organizacijas – „Hamas“ ir „Islamo džihadą“.

Praėjusį mėnesį Europos Sąjunga, atliekanti tarpininkės vaidmenį branduolinėse darybose, pateikė „galutinį“ susitarimo projektą.

Tada Iranas ir JAV atsakė į šį dokumentą, o Vašingtonas penktadienį Teherano atsakymą penktadienį pavadino žingsniu „atgal“.

Y.Lapidą, kurio velionis tėvas pergyveno Holokaustą, per vizitą Berlyne lydi kitų Antrojo pasaulinio karo žiarumus pergyvenusių žydų delegacija. Ji kartu su Izraelio ir Vokietijos premjerais apsilankys Vanzėje – vietovėje, kur 1942 metais vyko konferencija, per kurią aukščiausio rango nacių pareigūnai galutinai apsisprendė siųsti žydus į mirties stovyklas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min