Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Izraelio premjeras perspėja apie gresiančią šalies izoliaciją tarptautinėje bendruomenėje

E.Olmertas
„Scanpix“ nuotr. / E.Olmertas
Šaltinis: BNS
0
A A

Kadenciją baigiantis Izraelio premjeras Ehudas Olmertas perspėjo savo galimą įpėdinį Benjaminą Netanyahu, jog tarptautinė bendruomenė gali atsiriboti nuo Izraelio, jeigu Vyriausybės vadovas neleis kurti atskiros palestiniečių valstybės, pirmadienį pranešė žiniasklaida.

„Vienintelis pasirinkimas – dvi valstybės dviem tautoms arba viena valstybė dviem tautoms“, – Izraelio žiniasklaida citavo premjero kalbą sekmadienį vykusiame ministrų kabineto posėdyje.

„Tie, kas to nemato, meluoja sau ir rizikuoja padaryti didelę žalą Izraeliui, pavyzdžiui, prarasti tarptautinę paramą“, – sakė E.Olmertas.

„Bet kas, patekęs į Vyriausybę su koalicija, į kurios programą neįtrauktas dviejų valstybių dviem tautoms principas, gali sąmoningai pasmerkti Izraelį izoliacijai, kokios jis nepatyrė nuo pat įsikūrimo, – pridūrė jis. – Istorija jiems neatleis.“

Dešiniosios partijos „Likud“ vadovas B.Netanyahu šiuo metu priešinasi atskiros palestiniečių valstybės idėjai, sakydamas, kad ekonomikos padėtis Izraelio okupuotame Vakarų Krante turi pagerėti prieš pradedant kokias nors derybas šiuo klausimu.

E.Olmertas, kuris pareiškė atsistatydinantis dėl kaltinimų korupcija, kelis pastaruosius mėnesius pasisakė už įstrigusio taikos proceso atnaujinimą.

Tikėtina, kad premjero pastabos taip pat buvo adresuotos gynybos ministro kadenciją baigiančiam centristinės Darbo partijos vadovui Ehudui Barakui, kuris pasisako už dviejų valstybių sprendinį, tačiau pageidauja dalyvauti B.Netanyahu Vyriausybėje, nereikalaudamas, kad „Likud“ lyderis įsipareigotų laikytis šio principo.

Pirmadienį viena teisių gynimo organizacija jau pareiškė, kad Izraelio armija per karą Gazos ruože pažeidė etiką ir tarptautinę teisę, nes atakavo medikus ir neleido suteikti pagalbos sužeistiesiems.

Tie veiksmai atspindi „palestiniečių, kurie moka didelę kainą Izraelio visuomenei, demonizavimą“, perspėja „Physicians for Human Rights“, kuri ragina, kad kokia nors nepriklausoma institucija ištirtų kariškių elgesį per 22 dienas trukusią ir sausio 18-ąją pasibaigusią operaciją „Išlydytas švinas“ (Cast Lead) Gazos ruože.

Bet kas, patekęs į Vyriausybę su koalicija, į kurios programą neįtrauktas dviejų valstybių dviem tautoms principas, gali sąmoningai pasmerkti Izraelį izoliacijai, kokios jis nepatyrė nuo pat įsikūrimo, – teigė jis. – Istorija jiems neatleis.

Izraelio armija nurodo, kad dar nebaigė savo tyrimo, bet teigia, kad Gazos ruožą valdančio islamistų judėjimo „Hamas“ kovotojai kovojo prisidengdami greitosios pagalbos automobiliais ir medicinos įstaigomis.

Tarp minimos Izraelio nevyriausybinės organizacijos nurodomų pažeidimų yra „medikų užpuolimai, žala medicinos įstaigoms ir civilių gyventojų, nedalyvavusių kovos veiksmuose, beatodairiškos atakos“.

„Izraelis tos operacijos metu sukūrė daugybę kliūčių, kurios trukdė skubiai <...> sergančiųjų bei sužeistųjų evakuacijai ir dėl kurių šeimos ne vieną dieną buvo įstrigusios be maisto, vandens ir vaistų“, – sakoma ataskaitoje.

„Šie veiksmai <...> pažeidžia tarptautinės teisės direktyvas, kuriomis draudžiama kovos veiksmų metu pulti medicinos centrus ir medikų komandas“, be to, „įžūliai pažeidžia etikos kodeksą“, nurodo organizacija.

Per tą operaciją nuo izraeliečių ugnies žuvo 16 palestiniečių medikų, o dar 25 buvo sužeisti, be to, buvo atakuotos aštuonios ligoninės ir 26 pirminės priežiūros klinikos, rodo Jungtinių Tautų (JT) ir „Physicians for Human Rights“ duomenys.

Tarp konkrečių nurodomų incidentų yra pono Shurabo  atvejis. Jam ir jo dviem sūnums sausio 16 dieną važiuojant Chan Jūniso miesto link, izraeliečių kariai abu sūnus pašovė.

„Vienas sūnus mirė iš karto, o kitas mirtinai nukraujavo per 12 valandų, – nurodo organizacija. – Visą tą laiką Izraelio kariai buvo netoli nuo Shurrabų, bet nesuteikė jokios pagalbos, nors tėvas jos ne kartą prašė“.

Tokie incidentai atspindi bendrą palestiniečių demonizavimą, kuris „žemiausią lygį pasiekė tada, kai armijos, kuri puikuojasi savo morale, kariai atsisakė padėti evakuoti sužeistus civilius gyventojus ir įstrigusias šeimas, kai kariai veikė pasiruošę šauti be atodairos, kai pradėjo šaudyti į greitosios pagalbos automobilius, medicinos įstaigas ir medikus“.

Armija nurodė, jog nuodugniai tiria šiuos pareiškimus ir jog kariams buvo nurodyta „veikti kaip įmanoma atsargiau, kad nebūtų daroma žala medikų automobiliams ir medicinos įstaigoms“.

„Hamas“ naudojo greitosios pagalbos automobilius teroristų aktyvistams iš mūšio lauko „gelbėti“, o ligoninėmis ir medicinos įstaigomis naudojosi kaip slėptuvėmis“, – teigia armija.

„Būtina pabrėžti, kad pagal tarptautinę teisę medikų komandoms ar „ginamoms institucijoms“ suteikiama apsauga <...> liaujasi egzistavusi, kai tos medikų komandos ar institucijos naudojamos ne humanitariniais tikslais, o veiksmams, kurių tikslas – pakenkti Izraelio valstybei“, – sakoma armijos pareiškime.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min