Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 17d. 10:21

Izraelis ir „Hamas“ sutarė dėl humanitarinių paliaubų Gazos Ruože

Izraelio oro atakų padariniai Gazos Ruože
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Izraelio oro atakų padariniai Gazos Ruože

Izraelis ir islamistų judėjimas „Hamas“ ketvirtadienį sutiko su Jungtinių Tautų (JT) prašymu penkioms valandoms sustabdyti priešiškus veiksmus dėl humanitarinių priežasčių, tęsiantis pastangoms užtikrinti ilgesnes paliaubas.

Konflikto šalys pranešė laikinai nutrauksiančios kovos veiksmus palei Gazos Ruožo sieną po to, kai Izraelio bombardavimas trečiadienį užmušė keturis vaikus viename to pajūrio anklavo paplūdimyje.

Izraelio baudžiamosios atakos, kuriomis siekiama sustabdyti Gazos Ruožo kovotojų vykdomą žydų valstybės teritorijos apšaudymą raketomis, buvo atnaujintos, kai antradienį žlugo ankstesnės pastangos nutraukti ugnį, „Hamas“ nepriėmus paliaubų sąlygų.

Prieš ugnies nutraukimą, kuris turi prasidėti 7 val. Grinvičo (10 val. Lietuvos) laiku, kovos veiksmai tęsėsi ketvirtadienį paryčiais. Izraelis jau dešimtą dieną vykdo aviacijos antskrydžių kampaniją, kuri pareikalavo 226 žmonių gyvybių, nurodė Gazos Ruožo medicinos tarnybos. Dar 1 678 žmonės per šias oro atakas buvo sužeisti.

Tame anklave veikiančios žmogaus teisių organizacijos pranešė, kad daugiau nei 80 proc. žuvusiųjų ir sužeistųjų buvo civiliai.

Nuo liepos 8 dienos kovotojai paleido į Izraelį daugiau nei 1 200 raketų. Antradienį tie smūgiai pirmąkart nusinešė izraeliečio gyvybę.

Armija ketvirtadienį paryčiais nurodė, kad trečiadienį Izraeliui smogė 82 raketos, o dar per 30 numušė Izraelio priešraketinės gynybos sistemos.

Gazos Ruožą valdantis „Hamas“ atmetė Egipto pasiūlytas ilgalaikio ugnies nutraukimo sąlygas, sakydamas, kad judėjimas nebuvo įtrauktas į derybas dėl paliaubų.

Izraelio armija paskelbė sustabdysianti Gazos Ruožo bombardavimą ketvirtadienį 10–15 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, JT paprašius humanitarinių paliaubų.

„Hamas“ vėliau paskelbė tokį patį sprendimą.

„Palestiniečių frakcijos sutiko priimti Jungtinių Tautų pasiūlymą atvėsinti padėtį penkioms valandoms nuo 10 val. ryto“, – „Hamas“ atstovas Sami Abu Zukhri sakė naujienų agentūrai AFP.

Tuo metu Kaire vienas „Hamas“ pareigūnas susitiko su Egipto lyderiais, o palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas atvyko prisidėti prie diplomatinių pastangų.

Panašu, kad Izraelio karinės jūrų pajėgos toje vietoje apšaudė namelius, kuriuos naudodavo žvejai.

Izraelio naujienų portalas NRG nurodė, kad „Izraelio atstovai“ irgi prisidės prie diskusijų Kaire.

Be keturių vaikų, žuvusių Gazos Ruožo pajūryje, dar keli žmonės buvo sužeisti per numanomą apšaudymą iš Izraelio karo laivų, sakė medikai.

Pirmasis smūgis išgąsdino ir privertė bėgti paplūdimyje buvusius vaikus bei suaugusiuosius. Antrasis ir trečiasis smūgis įvyko jiems bėgant ir padegė paplūdimyje buvusius namelius.

Panašu, kad Izraelio karinės jūrų pajėgos toje vietoje apšaudė namelius, kuriuos naudodavo žvejai.

Keli vaikai įbėgo į vieną viešbutį, o bent trys iš jų buvo sužeisti skeveldrų.

Praėjus kelioms valandoms po tų smūgių Izraelio kariškiai pareiškė, kad tų vaikų žūtis buvo „tragiška“, ir nurodė tiriantys šį incidentą.

„Pagal preliminarius rezultatus, to smūgio taikinys buvo „Hamas“ teroristiniai veikėjai, – sakoma kariuomenės pranešime. – Pranešimai apie civilių aukas per tą smūgį yra tragiškas padarinys.“

Izraelio kariškiai trečiadienį barstė informacinius lapelius ir siuntinėjo SMS žinutes, perspėdami 100 tūkst. žmonių Gazos Ruožo šiaurės rytuose evakuotis iš savo namų prieš planuojamus aviacijos antskrydžius, kurių taikiniais turėjo tapti „teroro objektai ir operatyvininkai“ Zeituno ir Šedžajos gyvenvietėse – neramiuose rytiniuose Gazos miesto priemiesčiuose.

Tokia pati žinia buvo pasiųsta Beit Lahijos gyvenvietei anklavo šiaurėje.

Izraelio kariškiai trečiadienį barstė informacinius lapelius ir siuntinėjo SMS žinutes, perspėdami 100 tūkst. žmonių Gazos Ruožo šiaurės rytuose evakuotis iš savo namų.

Tačiau Šedžaijoje esančios ligoninės „al Wafa“ pacientus tas perspėjimas tik dar labiau įbaugino.

„Gazoje nebėra saugios vietos“, – ligoninės direktorius Basmanas Alashi sakė AFP, pridūręs, kad dauguma jo pacientų visiškai neįgalūs.

„Jeigu ligoninėje nebesaugu, kur dar gali būti saugu?“ – klausė jis, kai netoliese driokstelėjusių sprogimų garsai sudrebino langus.

„Hamas“ tuos perspėjimus vadino bauginimo taktika, sakydamas gyventojams, kad „nėra priežasties nerimauti“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min