Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 13d. 12:50

Izraelis kritikuoja JT paskelbtą su nausėdijomis susijusių bendrovių sąrašą

Izraelio nausėdija Vakarų Krante
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Izraelio nausėdija Vakarų Krante

Izraelis trečiadienį gėdingu pavadino Jungtinių Tautų sprendimą paskelbti sąrašą 112 bendrovių, vykdančių veiklą Izraelio nausėdijose, kurios laikomos neteisėtomis pagal tarptautinę teisę. Tuo tarpu palestiniečiai seniai laukto sąrašo paskelbimą sveikino kaip „tarptautinės teisės pergalę“.

Tarp JT žmogaus teisių biuro paskelbtame sąraše atsidūrusių bendrovių yra tokios didelės tarptautinės kompanijos kaip „Airbnb“, „Alstom“, „TripAdvisor“, „Booking.com“ ir „Motorola Solutions“.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu užsiminė apie atsakomąsias priemones.

„Kas boikotuos mus, bus boikotuojamas, – sakė premjeras, kurio žodžiai cituojami jo biuro pareiškime. – Mes griežtai atmetame šias niekingas pastangas.“

„Tai yra gėdingas pasidavimas Izraeliui pakenkti norinčių šalių ir organizacijų spaudimui“, – sakoma Izraelio užsienio reikalų ministro Israelio Katzo pareiškime.

Jis pažymėjo, kad daugelis šalių reiškė susirūpinimą dėl JT vyriausiosios žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet biuro parengto sąrašo. Jis paskelbtas atsižvelgus į 2016 metų JT Žmogaus teisių tarybos rezoliuciją, raginančią sukurti „duomenų bazę visų verslo įmonių, vykdančių konkrečią veiklą, susijusią su Izraelio nausėdijomis okupuotoje palestiniečių teritorijoje“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michelle Bachelet
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michelle Bachelet

Judėjimas „Boycott, Divestment and Sanctions“ („Boikotas, investicijų atsiėmimas ir sankcijos“, BDS), raginantis vykdyti platų Izraelio embargą dėl jo elgesio su palestiniečiais, sveikino sąrašą.

„Šios duomenų bazės paskelbimas yra labai reikšmingas pirmasis konkretus bet kokio JT darinio žingsnis siekiant priversti atsakyti Izraelį ir tarptautines korporacijas, kurios įgalina Izraelio neteisėtas nausėdijas ir pelnosi iš jų“, – sakoma pareiškime.

Tačiau BDS nurodė, kad duomenų bazė yra nepilna, ir paragino įtraukti visas kompanijas, vaidinančias vaidmenis, susijusius su Izraelio „apartheido režimu“ ir „sunkiais palestiniečių teisių pagal tarptautinę teisę pažeidimais“.

Palestiniečiai trečiadienį šio ryšių su žydų nausėdijomis turinčių įmonių sąrašo paskelbimą pavadino „tarptautinės teisės pergale“.

„Šio nausėdijose veikiančių bendrovių ir verslo subjektų sąrašo paskelbimas yra tarptautinės teisės ir diplomatinių pastangų pergalė“, – pareiškė užsienio reikalų ministras Riyadas al Maliki.

Palestiniečių vyriausiasis derybininkas Saebas Erekatas ilgai atidėliotą ataskaitą pavadino „esminiu pirmuoju žingsniu atkuriant viltį dėl daugiašališkumo ir tarptautinės teisės“.

Izraelis yra vienintelė šalis, kuriai Taryboje skirtas specialus darbotvarkės punktas. Tai reiškia, kad žydų valstybės elgesys yra automatiškai aptarinėjamas per kiekvieną sesiją.

„Šiuo paskelbimu stiprinamas Žmogaus teisių tarybos ir tarptautinių organizacijų patikimumas susidūrus su įnirtingu puolimu ir intensyviu spaudimu, kurį šioms institucijoms daro JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija“, – pridūrė S.Erekatas.

D.Trumpas, artimas Izraelio dešiniojo sparno vyriausybės sąjungininkas, kaip pranešama, spaudė JT neskelbti šios ataskaitos.

Žydų gyvenvietėse okupuotose palestiniečių teritorijose gyvena maždaug 600 tūkst. izraeliečių.

Žydų naujakurių taryba „Yesha“ pareiškė sąrašą dar kartą parodžius, kad JT yra „šališka institucija, veikianti prieš Izraelio valstybę“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Statoma Izraelio nausėdija okupuotame Vakarų Krante
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Statoma Izraelio nausėdija okupuotame Vakarų Krante

Izraelio pareigūnai reiškė susirūpinimą, kad JT sąrašu bus naudojamasi didelio masto boikotui šalies privačiojo sektoriaus atžvilgiu pateisinti.

Jie taip pat kėlė platesnius klausimus dėl Žmogaus teisių tarybos teisėtumo.

Izraelis yra vienintelė šalis, kuriai Taryboje skirtas specialus darbotvarkės punktas. Tai reiškia, kad žydų valstybės elgesys yra automatiškai aptarinėjamas per kiekvieną sesiją.

Jungtinės Valstijos, kurios nebelaiko žydų nausėdijų neteisėtomis, pasitraukė iš Tarybos. Iš dalies tai buvo padaryta dėl jos elgesio su Izraeliu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min