Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 9d. 10:06

Izraelis nepaiso JT rezoliucijos ir tęsia puolimus (atnaujinta 11.25 val.)

Protestuojama prieš Izrealio veiksmus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestuojama prieš Izrealio veiksmus
Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ketvirtadienį vakare balsavo už raginimą tuoj pat ir ilgam laikui nutraukti ugnį Gazos ruože bei visiškai atitraukti Izraelio pajėgas, kad būtų suteiktas postūmis taikos procesui regione.

14 iš 15 Saugumo Tarybos narių balsavo už kompromisinę rezoliuciją, kuri buvo parengta po tris dienas trukusių intensyvių derybų, kuriose dalyvavo kelių arabų valstybių užsienio reikalų ministrai, JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas ir prancūzų užsienio reikalų ministras Bernard'as Kouchneras.

1860-ojoje rezoliucijoje pabrėžiama, jog būtinas „skubus, ilgalaikis ir visiškai gerbiamas ugnies nutraukimas, kuris paskatintų visiškai išvesti Izraelio pajėgas iš Gazos ruožo“.

Rezoliucijoje raginama sudaryti sąlygas „nekliudomai teikti ir platinti visame Gazos ruože humanitarinę pagalbą, įskaitant maistą, degalus ir medicininį gydymą“, be to, sveikinamos iniciatyvos, kuriomis siekiama „sukurti ir atidaryti humanitarinius koridorius bei kitus mechanizmus nuolatiniam humanitarinės pagalbos teikimui“.

Rezoliucijoje taip pat smerkiamas „bet koks smurtas ir karo veiksmai, nukreipti prieš civilius, ir visi terorizmo aktai“, o valstybės narės raginamos intensyvinti pastangas dėl pasirengimo ir garantijų Gazos ruože, „kad būtų palaikyti ilgalaikis ugnies nutraukimas ir ramybė, įskaitant ginklų ir amunicijos kontrabandos prevenciją bei sienos perėjų (į Gazos ruožą) atidarymo užtikrinimą“.

Britų parengtame tekste „sveikinama Egipto iniciatyva“ , antradienį pateiktas Egipto prezidento Hosni Mubarako trijų punktų pasiūlymas dėl paliaubų „ir kitos regioninės ir tarptautinės pastangos“.

H.Mubarakas pakvietė izraeliečius ir palestiniečius į Kairą derėtis dėl paliaubų sąlygų ir Gazos ruožo sienų apsaugos, vėl atidarant sienos perėjas į šią palestiniečių teritoriją ir panaikinant Izraelio taikomą jos blokadą.

JAV per balsavimą susilaikė – tai buvo netikėta, nes anksčiau diplomatai reiškė lūkesčius, kad šis tekstas bus patvirtintas vienbalsiai.

1860-ojoje rezoliucijoje pabrėžiama, jog būtinas „skubus, ilgalaikis ir visiškai gerbiamas ugnies nutraukimas, kuris paskatintų visiškai išvesti Izraelio pajėgas iš Gazos ruožo“.

Aiškindama, kodėl susilaikė, C.Rice sakė, jog jos šalis, kuri yra pagrindinė Izraelio sąjungininkė, „galvoja, kad svarbu pamatyti Egipto tarpininkavimo pastangas“ ir sužinoti, „ką ši rezoliucija galėjo remti“.

„Štai kodėl mes nusprendėme šįvakar susilaikyti, – pridūrė ji. – Tačiau po didelių svarstymų nusprendėme, kad šiai rezoliucijai, šiam tekstui, kurį mes remiame, tikslui, kurį mes remiame, ir uždaviniams, kuriuos visiškai remiame, tikrai reikėtų leisti žengti į priekį“.

Palestiniečių užsienio reikalų ministras Riyadas al Malki išreiškė nuogąstavimus, kad „Izraelis vilkins ugnies nutraukimo įgyvendinimą kelias valandas, jei ne kelias dienas" ir kad gali būti „daugiau žiaurių Izraelio atakų“.

Arabų lygos vadovas Amras Mussa sveikino šios rezoliucijos priėmimą, ypač tai, kad „nebuvo Amerikos veto“.

„Svarbu, kad Izraelis gerbtų ir įgyvendintų tarptautinės bendrijos valią“, – pridūrė jis.

Tačiau Izraelio ambasadorė JT Gabriela Shalev atkirto, kad jos šalis gynėsi po aštuonerius metus trukusių „Hamas“ raketų atakų iš Gazos ruožo.

„Atsakomybė už dabartinius karo veiksmus tenka tik „Hamas“, – sakė ji Tarybai. – Tarptautinė bendrija privalo savo dėmesį sutelkti į „Hamas“ teroristinės veiklos nutraukimą ir paaiškinti, kad teroristų organizacija niekada negali būti teisėta vadovybė“.

„Svarbu, kad Izraelis gerbtų ir įgyvendintų tarptautinės bendrijos valią“, – pridūrė A.Mussa.

B.Kouchneras, kurio šalis šį mėnesį pirmininkauja Tarybai, išreiškė apgailestavimą, kad Taryba negalėjo skirti daugiau laiko nuomonių suderinimui ir tam, kad būtų „paremtos vykstančios derybos nuolatiniam ugnies nutraukimui pasiekti“.

Balsavimu baigėsi dramatiška diena, kurios metu arabų užsienio reikalų ministrai grasino pateikti balsavimui savo griežtesnį projektą dėl paliaubų, jei nebus rastas kompromisas.

Arabų ministrai jaučia didelį savo visuomenės spaudimą pasiekti, kad būtų tuoj pat nutrauktas dvi savaites trunkantis Izraelio puolimas Gazos ruože, per kurį jau žuvo maždaug 768 palestiniečiai.

D.Milibandas, kuris atliko svarbų vaidmenį siekiant kompromiso su arabų ministrais, prieš balsavimą žurnalistams sakė: „Labai reikšminga tai, kad per pastarąsias tris dienas turėjome pasiekti tikrą konsensusą dėl stiprios rezoliucijos, kuria galinama tuoj pat (pasiekti) ilgalaikį ir visiškai gerbiamą ugnies nutraukimą, detalių“.

„Visi labai gerai suprantame, kad taika įgyvendinama vietoje, o rezoliucijos rašomos Jungtinėse Tautose, – pridūrė jis. – Mūsų darbas čia – remti pastangas dėl taikos vietoje ir padėti gerus žodžius popieriuje paversti pokyčiais vietoje, kurių desperatiškai reikia.“

Nepaisant to, jog JT paskelbė rezoliuciją, Izraelis tęsia atakas palestiniečių teritorijoje, o pačiame Izraelyje krenta naujos raketos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min